Viimsilased mängivad tipptasemel võrkpalli

7. märts 2024
foto

Eesti naiste karikavõistlustel võrkpallis krooniti möödunud aasta lõpus kuuendat korda võitjaks TalTechi võrkpallinaiskond. Võistkonna ridades kandsid põhirolli viimsilased Karolina Kibbermann (22) ja Marily Lass (21).

Karolina ja Marily on Viimsis kasvanud ja käinud klassiõdedena ka Viimsi koolis. Kuigi praegu neiud kodukandis ei ela, leiavad mõlemad, et poolsaar võiks olla koht, kuhu kunagi ka oma kodu rajada. „Mulle meeldib, et Viimsis on kõik käe-jala juures. Juba lapsena käisin ise nii koolis, trennis kui ka sõpradega kinos ning keegi ei pidanud mind autoga kuskile sõidutama,“ meenutab Karolina poolsaarel kasvamise võlusid.

Nii Karolina kui ka Marily on spordiga tegelenud väiksest peale. Harrastatud on nii tennist, ilurulluisutamist, jalgpalli kui ka sulgpalli. Võrkpalli juurde jõudsid neiud läbi juhuse, kui Karolina isa tütre Pirita majandusgümnaasiumisse võrkpallitrenni viis. „Alguses käisin trennis ilma Marilyta ja mulle seal niiväga ei meeldinud. Kuna tegelesin paralleelselt ka tennisega, jätsin aasta pärast võrkpalli pooleli,“ tõdeb Karolina. Kui üks sõbrannadest alaga lõpetas, hakkas sellega tegelema hoopis Marily. Aasta hiljem tuli ala juurde tagasi ka Karolina.

Oma kogemustele toetudes leiab Marily, et kokkuvõttes tuleb ainult kasuks see, kui lapsena mitme alaga tegeleda. „Erinevad kogemused toetavad tippu jõudmist,“ sõnab Marily. Aktiivse noorena käis neiu mitmes trennis korraga, lõpuks jäi just võrkpall talle hinge. „Toona ei olnud näiteks jalgpallis tüdrukute gruppi, tennis on jällegi individuaalne ala, aga mulle meeldivad pigem võistkondlikud spordialad – tiimivaim ja pingutamine ühise eesmärgi nimel,“ räägib Marily.

foto

Harrastajatest tippu välja
Tipptasemel võrkpalliga tegelemise soov oli algselt rohkem Marilyl kui Karolinal. „See soov tekkis siis, kui pääsesin noortekoondisesse. Paraku on mul elu jooksul olnud mitmeid vigastusi ning päris tippu ei olegi ma jõudnud,“ on Marily enda suhtes kriitiline. Karolina leiab, et tipu poole aitas tüdrukutel liikuda nende esimene võistkond Pirital. „Meie treener Laos Lukas oskas anda meile väga hea põhja. Noorteklassis olime n-ö võitmatud, mis omakorda tekitas eneseusku, et järelikult oleme me head,“ lisab Karolina.

Murrame müüte
Kohati jääb meediast kõlama, et naiste võrkpalliga käivad kaasas ka mõningad müüdid. Karolina tõdeb, et üheks müüdiks on see, nagu oleks meeste võrkpalli vaatamine märkimisväärselt huvitavam, kui naiste mängu jälgimine. „Inimesed, kes ise võrkpalli ei mängi, arvavad, et meeste mäng on põnevam, kuna see on jõulisem ja pallid lüüakse n-ö lakke kinni.“ Ta lisab, et Eestis ei olegi naiste võrkpalli vaatamine nii populaarne kui näiteks Ameerikas. Samas leiab Marily, et mängud, kus TalTechi vastaseks on Rae või Tartu naiskonnad, on väga põnevad ning meistriliiga finaalmängul oli saal ka rahvast täis.

Aga kas võrkpallis jõuavad tippu üksnes pikad tüdrukud? „See on pigem müüt. Kui oled lühem, aga sul on väga head füüsilised võimed, oled osav ja loed mängu hästi, siis teed sa enda puuduva pikkuse tasa,“ on Marily kindel. Neiu lisab, et pikad võivad olla küll võimsad mängida, aga lühemad on jällegi kiiremad.

Karolina, kellel on pikkust 177 cm, lisab, et tema meelest on lühemad tüdrukud trennides rohkem motiveeritud, sest paratamatult satub treenerite tähelepanu esialgu ikka pikematele ja potentsiaalikamatele tüdrukutele. „Tegelikult on võrkpallis ju erinevad positsioonid ning mina kui sidemängija ründamisega ei tegele, seega pikkus minu puhul nii suurt rolli ei mängi, kui näiteks temporündajatel."

Pikkusest olulisemaks peavad mõlemad Viimsi tüdrukud endasse uskumist. „Kui sa ise midagi soovid, siis on kõik võimalik. Ennast tuleb hinnata ja väärtustada,“ usub Marily. Neiud lisavad, et ka talente otsivatele treeneritele ei jää see märkamata. „Kui sul on mängu ajal mingi hea mõte, aga tegid rünnakuvea, siis treeneritele ei jää sinu hea mõte märkamata, isegi kui see hetkel ei realiseerunud. Treenerid näevad, kas sa mõtled mängus olles kaasa ja kas sinus võiks olla potentsiaali tippu tõusmiseks,“ selgitab Marily.

Mõlemad võrkpallurid usuvad, et palju algab ka suhtumisest. „Treener näeb, millise tujuga sa trenni tuled või milliseid tundeid sa teistes tekitad,“ lisab Karolina. Kel on soov alast pikemalt rääkida või selle kohta midagi täpsemalt teada saada, võib läbi Instagrami otse Karolinale kirjutada.

foto

Noorte tüdrukute huvi ala vastu on suur
Lisaks Karolinale ja Marilyle on Viimsist sirgunud veel nii mõnigi hea võrkpallur. Nende seas on näiteks Tartus mängiv Ave Kuusk ja rannavõrkpallis tegusid tegev Eva Liisa Kuivonen.

Viimsis on võrkpalliga hästi, kuna noorte tüdrukute huvi ala ning Haabneeme koolis toimuvate trennide vastu on suur. „Ju oleme meie siis midagi õigesti teinud!“ naerab Karolina. Selle väitega saab vaid nõustuda, sest naiste võrkpall on saanud üha rohkem ka meedia tähelepanu. Eetriaega on jagunud nii naiste koondise hõbeliiga mängudele kui ka EMile.

Üks ala populaarsuse põhjusi võib olla ka see, et võrkpall on meeskonnamäng, kus füüsiline kontakt vastastega praktiliselt puudub. „Võrkpall ei ole kontaktspordiala ja väikestele tüdrukutele tundub see mõnevõrra ahvatlevam kui kontaktsport," ütleb Marily.

2023 tipphetked
Möödunud aasta oli tüdrukutel tõesti väga edukas. Karolina nimetab aastat 2023 igati õnnestunuks. „Mul õnnestus naiste koondise põhimängijana tulla hõbeliiga võitjaks, sain mängida EMil ning võtta vastu spordiauhind Kristjan aasta võistkonna tiitli eest,“ loetleb ta. Marily toob esile võidu meistriliigas. „Olime finaalseerias 0:2 kaotusseisus, aga võitsime lõpuks 3:2,“ on neiu põhjusega uhke. Kuigi tal endal oli toona jalg kipsis, tundis ta rõõmu meeskonna poolt saavutatud võidu üle.

Ka tänavused eesmärgid ei ole kergete killast. „Karikavõitjad me juba oleme, nüüd on tarvis tulla Eesti meistriks ja Balti liiga parimaks,“ sõnavad nad kui ühest suust. Eesti koondises ootab Karolinat ees kuldliigas mängimine. „Annan endast parima ja loodan, et saali tuleb veelgi rohkem publikut,“ võtab neiu jutu kokku.

Ela Viimsi tüdrukutele kaasa!
Karolina Kibbermanni ja Marily Lassi eesootavad mängud:

  • 8.03 kell 19 Pärnus Taltech vs Pärnu spordikool
  • 19.03 Eesti meistrivõistluste poolfinaal TalTechis (vastane alles selgub)
  • 23.03 Eesti meistrivõistluste teine poolfinaal võõrsil (vastane selgub)
  • 24.03 Eesti meistrivõistluste kolmas poolfinaal TalTechis (vastane selgub)

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja