Lapsed ja pered

Viimsi vallas töötab laste ja perede heaks neli lastekaitse vanemspetsialisti, kelle poole küsimuste puhul pöörduda. 

Abi saab ka Lasteabitelefonilt (24h): 116 111
See liin on kõigile helistajatele tasuta ja anonüümne, kuid kõned salvestatakse. Telefonile vastavad spetsialistid nii eesti, vene kui ka inglise keeles. Ühtlasi võimaldab see telefon lastele ja lastega seotud isikutele esmast sotsiaalset nõustamist ning vajadusel kriisinõustamist.

Lastekaitse vanemspetsialistid: 

Dei Stein
602 8841 
dei.stein@viimsi.ee

Kati Kütt
602 8826
kati.kutt@viimsi.ee

Laura Johanna Derkun
602 8817
laura.johanna.derkun@viimsi.ee

Airi Peenoja
602 8724
airi.peenoja@viimsi.ee

Vastuvõtuaeg
E 14.00-17.30
N 9.00-12.00 ja 14.00-17.00

Abivajavate laste hulka kuuluvad ka hädaohus olevad lapsed. Oluline on aga rõhutada, et märkamist ja abi ei vaja mitte üksnes hädaohus olev laps, vaid ka muu abivajadusega laps. Abivajava lapse puhul ei ole tagatud tema turvatunne, areng ja heaolu. Lapse abivajadus võib tuleneda tema võimalikust väärkohtlemisest (sh vägivallast ja hooletusse jätmisest), aga ka tema sotsiaalsest või hariduslikust erivajadusest, pere toimetulekuraskustest jne.

ABIVAJAVA LAPSE NÄITED

  • Laps elab üksi
  • Laps vajab erispetsialisti abi, aga vanem ei tunnista seda, ei oska abi küsida, vms.
  • Laps ei täida koolikohustust
  • Laps jooksis kodust ära
  • Laps pani toime süüteo

Abivajavast lapsest teata kohalikule omavalitsusele, võimalusel otse lastekaitsetöötajale või Lasteabitelefonile (24h) 116 111 

Hädaohus oleva lapse puhul vajab kaitset tema elu ja tervis. Hädaoht lapse elule ja tervisele võib tuleneda nii välisest keskkonnast, teiste tegevusest kui ka lapse enda käitumisest. Hädaohu korral on lapse abivajadus niivõrd akuutne, et nõuab viivitamatut sekkumist, et ohtu ära hoida või lõpetada.

Ohu tõrjumiseks võib olla vajalik lapse kiire toimetamine turvalistesse tingimustesse. Kui lapse on hädaohtu seadnud tema pere ja ühelgi muul moel ei ole võimalik ohtu tõrjuda, võib olla põhjendatud lapse eraldamine perekonnast. Lapse vastu suunatud süüteo toimepanemise kahtlus (sh füüsiline või seksuaalne vägivald; elu ja tervist ohustav hooletusse jätmine; jne) on kriminaal -või väärteomenetluse algatamise aluseks.

HÄDAOHUS OLEVA LAPSE NÄITED

  • Laps on vägivalla ohver.
  • Laps on tõsiselt haige.
  • Laps üritas enesetappu.
  • Laps on tugevas alatoitumuses.
  • Laps pani toime süüteo.

Abivajavast lapsest teatamine ja andmekaitse – JUHEND

Hädaohus olevast lapsest teata politseile hädaabinumbril 112

Turvakoduteenuse osutamise eesmärk on ajutise eluaseme, turvalise keskkonna ja esmase abi tagamine lapsele, kes vajab abi tema hooldamises esinevate puuduste tõttu, mis ohustavad tema elu, tervist või arengut.

Teenuse vajadusel tuleks pöörduda Viimsi Vallavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna lastekaitse vanemspetsialistide poole Nelgi tee 1, Viimsi alevik, 74001 Viimsi vald.

Riiklik perelepitusteenus on mõeldud ühise alaealise lapse või laste lahku läinud või lahkuminevatele lapsevanematele, kel ei ole õnnestunud kokku leppida lapse elukorralduslikes küsimustes (näiteks suhtluskord või elatis).

Riiklik perelepitusteenus on lapsevanematele tasuta. Teenust pakutakse eesti keeles, vene keeles ja inglise keeles.

Perelepitusteenust viib läbi perelepitaja, kes neutraalse osapoolena aitab lapsevanematel oma mõtteid vahendada ja erimeelsusi lahendada. Perelepitaja kohtub mõlema vanemaga samaaegselt. Tavaliselt kestab üks perelepitusseanss 90 minutit ja kohtutakse keskmiselt 2-3 korda. 

Perelepitusteenusele saab pöörduda kirjutades aadressile perelepitus@sotsiaalkindlustusamet.ee

Lisainfo ja kontaktid leiab Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt