Naised kodukaitses – kartmatud, hoolivad ja ägedad!

7. märts 2024

Viimsi Naiskodukaitse (NKK) jaoskond loodi aastal 2011. 2022 tõi kaasa hüppelise liikmete arvu kasvu ja tänaseks on Viimsi jaoskonnas liikmeid pea 70.

Iga kolme aasta tagant valime endale uue esinaise ja juhatuse. Esinaisena olen panustanud organisatsiooni kultuuri ja laiapõhjalisusesse. Oma ettevõtete juhtimise ja teadustöö kõrvalt on NKK jaoskonna juhtimise vabatahtlik töö olnud võimalik vaid tänu üksteist usaldavate juhatuse liikmete heale koostööle. Hästi toimiva jaoskonna andsin veebruari alguses toimunud jaoskonna üldkoosolekul üle uuele esinaisele Eve Rebasele.

Eve on elukutselt lasteaiaõpetaja ja töötab MLA Viimsi Lasteaedade Päikeseratta majas. Ta on kolme täiskasvanud lapse ema ja kahekordne vanaema. „Mulle meeldib korraldada matku ja organiseerida aktiivseid tegevusi nii lastele kui ka töökaaslastele. Korraldamise ja eestvedamise poole pealt olen tuntud ka oma sõprade seas, kus tihti algatan mitmesuguseid ühiseid ettevõtmisi,“ kirjeldas Eve ennast. Alles hiljuti avastas ta enda jaoks mägimatkamise, kuid samas on Eve ka suur aiafanaatik ja rohenäpp. Naise iluaed on saanud konkursil „Viimsi Kaunis Aed 2020“ ja Kodukirja konkursil „Kaunis Kodu 2022“ eripreemia.

Naiskodukaitse liikmeks astus Eve 2022. aasta sügisel, sest pärast laste suurekskasvatamist tundis ta endas soovi rohkem ühiskondlikku tegevusse panustada.

Täna kuulub aktiivne naine evakuatsiooni rühma ning osales koos Viimsi jaoskonna liikmetega ka Crevex 2023 kompleksõppusel. „Meie ülesandeks oli evakuatsioonipunkti avamine, töös hoidmine ning inimeste juhendamine, kuidas hädaolukorras toime tulla,“ meenutas Eve.

Jaoskonna värske esinaisena soovib Eve jätkata Viimsi NKK traditsiooniliste üritustega ning koostööd Viimsi vallavalitsuse ja Viimsi Spordiga. Samuti olla abiks Eesti Toidupangale.

Viimsi jaoskond
Oleme viimastel aastatel muutnud jaoskonna selliseks, et igal liikmel on võimalus organisatsiooni töös igal tasandil osaleda. Meie juhatuste koosolekud, mida peame iga paari kuu tagant, on avatud – tulla võivad kõik liikmed, kellel on aega ja mõtteid, mida arutada. Teatakse üksteise oskusi, andeid ja võimalusi ning nii on üheskoos toimetamine tulemuslikum. Meie naised on saanud auhindu vabariiklikel võistlustel ja koguni Kaitseliidu teenetemärgi.

Oleme aidanud Viimsis käivitada mitu Eesti riiklust kinnistavat traditsiooni. Näiteks tähistame isamaalise piknikupäevaga Viimsi mõisapargis igal aastal 20. augustil Eesti iseseisvuse taastamise päeva; Eesti Vabariigi sünnipäeval korraldame varahommikuse matka Viimsi mõisa juurest Viimsi vabaõhumuuseumisse lipuheiskamisele; 8. detsembril tähistame Maria Laidoneri sünniaastapäeva, millest on saanud meie jaoskonna jõulupeo päev. Igal sügisel Maria surma-aastapäeval viime lilli tema hauale Kesklinna kalmistule.

Viimsi kodutütarde liikumine on samuti NKK panus. Tegevuse lükkas käima ja palju aastaid ka juhtis Kristina Laasik. Tänuväärne töö on tehtud, organisatsioon on nii palju kasvanud, et hädasti oleks vaja abikäsi. Ootame appi südikaid naisi meie kodutütreid eest vedama.

Viimsi jaoskond kuulub Harju ringkonda, kus on kokku 15 jaoskonda. Harju ringkonnas on omad traditsioonilised üritused. Üks traditsioonidest on iga-aastane võistlusmatk „Tule sügist otsima“, millest oleme seni aktiivselt osa võtnud. Matka käigus tuleb lahendada erinevaid ülesandeid, samuti tuleb osata lugeda kaarti ja orienteeruda, et jõuda ühest punktist teise. Selle aasta matka korraldamine on antud Viimsi jaoskonna ülesandeks, sest Viimsis jagub metsa ja looduslikke põnevaid väljakutseid. Ühtlasi annab matka korraldamine võimaluse oma kodukonti ka teistele tutvustada. Matka korraldamisel loodame kindlasti ka teiste Viimsi aktiivsete inimeste abile, kes ei pea ilmtingimata naiskodukaitsesse kuuluma.

Sellest aastast on Harju ringkond käima lükanud ka NKK digiliikuri ChatGPT õppimaks paremini tundma pidevalt muutuvat digimaailma. NKK jätkub tegevust kodukandis, kuid on võimalik osaleda ka laiemalt Harju ringkonna tegevustes. Seega – ära kõhkle, vaid liitu Viimsi jaoskonna naistega!

Naiskodukaitse – mis see on ja kellele organisatsioon on mõeldud?
Naiskodukaitse on Kaitseliidu naisorganisatsioon, mille eesmärk on naiste kaasamine riigikaitsesse ning laiemalt kogu ühiskonna turvalisemaks muutmisse. See on vabatahtlik tegevus ning igaüks saab panustada vastavalt oma võimalustele töö ja kodu kõrvalt. Kõik NKK liikmed saavad baasväljaõppe, tänu millele suudavad nad ise hakkama saada nii tava- kui ka kriisiolukordades.

Liikmeks võib astuda iga naine, olenemata vanusest või füüsilisest ettevalmistusest. Liikmeks astumise info leiab kodulehelt naiskodukaitse.ee. Küsimuste tekkimisel võib kirjutada Viimsi jaoskonna esinaisele eve.rebane@naiskodukaitse.ee.

Ene Lill
Viimsi jaoskonna endine esinaine