Perenõustamisele tulles seatakse teraapia eesmärgid vastavalt pere vajadustest

23. mai 2024
foto

Perenõustamise fookuses on pereliikmete omavaheline suhtlemine ning suhete kvaliteet, perekonna erinevad arengukriisid ja nendega toimetulek. Nõustamise tulemuseks võib olla näiteks perekonna toimetuleku paranemine, üksteisemõistmise suurenemine, emotsionaalse toetuse jagamine ja saamine pereliikmete poolt, probleemi lahendusoskuste paranemine.

Perenõustaja Elis Tenso on abielus, tal on kaks last ja kilpkonn. Oma tööalast teekonda alustas Elis ämmaemandana. Sealt sai alguse tema sügavam huvi inimeste toetamiseks läbi terve elukaare. „Olen alati olnud huvitatud inimeste olemusest ja nende käitumisest ning seda mõjutavatest teguritest. Mille põhjal teeme oma valikuid elus? Milline on hea partnerlus- ja sõprussuhe? Kas lähtume oma otsuste tegemisel päriselt iseendast või mõjutab meid hoopis ärevus või mõni muu muster?“ arutles Elis.

Oma karjääri alustas ta Viimsi psühhiaatriakliinikus vaimse tervise õena, õppides samal ajal ka perekonna psühhoterapeutide II astme väljaõppes. „Õpingute käigus avastasin perenõustamise võimaluse pakkuda klientidele midagi enamat kui ainult vaimse tervise teenuseid. Teinekord võib nõustamise käigus selguda, et inimese hakkamasaamist mõjutab oluliselt mõni vaimse tervise häire, millega omal jõul toimetulek võib osutuda keeruliseks,“ sõnas Elis. Ta usub, et parendades suhteid ja suhestumist oma vanematega, saame luua kvaliteetsemaid suhteid ka teiste oluliste inimestega enda elus.

foto
Teraapiakabinetid on hubaselt sisustatud.

Perenõustamine – kellele ja miks?
Perenõustamise teenus Eestis on suhteliselt uus, kuid selle vajadus on ajas oluliselt kasvanud. Eesti Pereteraapia Ühing loodi 1990. aastal eesmärgiga levitada pereteraapiaalast teadmist Eestis.

Teenuse pakkumine algas peamiselt psühholoogide ja pereterapeutide poolt ning on järk-järgult laienenud. Perenõustamist võib läbi viia väljaõppes olev tulevane pereterapeut ning põhineb tõenduspõhisel psühhoteraapiameetodil. Üha rohkem inimesi otsib abi iseenda või perekondlike murede lahendamiseks.

Perenõustamise teenus on saanud üha olulisemaks osaks vaimse tervise teenuste seas. Selle üle saab ainult hea meel olla. Kõigega ei pea alati ise hakkama saama! Õigel ajal abi otsimine võib anda oluliselt paremaid tulemusi.

Perenõustamise eesmärgid
Perenõustamise eesmärgid võivad olla mitmekülgsed, alates pere kooshoidmisest ja probleemide lahendamisest kuni individuaalsete suhete parandamiseni. Eesmärkide seadmine võib varieeruda vastavalt iga pere vajadustele ja olukorrale ning võib hõlmata suhtlemisoskuste parandamist, konfliktide lahendamist ja emotsionaalse sideme tugevdamist.

Eesmärgid võivad kindlasti kohtumiste jooksul muutuda, kuna pereliikmete vajadused ja olukorrad võivad muutuda. Perenõustamisse pöördujate suurimad hirmud võivad olla seotud avameelsusega, hirmuga muutuste ees ja hirmuga läbikukkumise ees. Samas on suurimad ootused tihti seotud lootusega parema suhte loomiseks ja probleemide lahendamiseks.

„Perenõustamisse võiksid tulla kõik, kes tunnevad, et nende perekonnas on probleeme suhetega või konflikte, mis vajavad lahendamist. See võib hõlmata paare, vanemaid ja lapsi ning ka üksikvanemaid,“ ütles Elis. Perenõustamine võib olla kasulik igasuguste perekondlike väljakutsete korral, olgu need siis suhteprobleemid, vanemluse küsimused või muud perekonnaga seotud väljakutsed. Talle meenuvad pereteraapia õppejõudude sõnad, et sageli jõutakse pereteraapiani viis aastat liiga hilja! Perenõustamisele võiks tulla ka võimalike konfliktide, murede ennetamiseks, uue eluetapiga kohanemiseks ja teiste suurte muutuste eel. „Juhin ka tähelepanu, et perenõustamisele ei pea tulema partneri või vanemate/lastega. Teekonda saab alustada ka ühe liikmega,“ võttis Elis jutu kokku.

Vaimse tervise tasuta teenused Viimsis
Viimsi vallavalitsuse esitatud taotlus meetmesse “Vaimse tervise teenusetoetus kohalikule omavalitsusele 2024. aastal” sai sotsiaalministeeriumist rahastuse. See tähendab, et Viimsi vald koostöös sotsiaalministeeriumiga pakub viimsilastele tasuta vaimse tervise teenuseid, et parandada elanike psühhosotsiaalset heaolu ja vaimset tervist. Projekti kogumaksumus on 79 950 eurot, millest Viimsi valla omaosalus on 23 985 eurot. Rohekm infot teenuste kohta leiab siit.

Perenõustaja Elis Tenso vastuvõtud toimuvad Viimsi psühhiaatriakliinikus (Paadi tee 3, 3. korrus). Vastuvõtule saab enda registreerida e-posti aadressil viimsipk@gmail.com.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja