Liikumisaasta raames: käsipall

7. sept 2023
foto

Käsipalliklubi HC Viimsi on ametlikult klubina tegutsenud aastast 1997, mil tuldi Viimsi nime all Eesti meistriteks ja seejärel ka klubile alus pandi. Käsipalli (varasema nimetusega väravpalli) on Viimsi piirkonnas mängitud juba üle 50 aasta, kui Kirovi kalurikolhoosi aegadel tegutses siin samanimeline käsipalli võistkond, kes esines edukalt NSV Liidu meistrivõistlustel. Sellest kirjutame pikemalt 22. september ilmuvas Viimsi Teatajas.

HC Viimsil on hetkel ligi 100 aktiivset liiget ning kõikidele kooliealistele on olemas oma vanusele ja tasemele vastav treeningurühm. Meie eesmärk on lastele võimalikult mitmekülgseid treeninguid ja tegevusi pakkuda – juba 1. klassi lastel on võimalik teha neli korda nädalas trenne, nendest vähemalt üks treening toimub Viimsi kooli matisaalis. Vanemate laste üldfüüsilised treeningud toimuvad õues ja jõusaalis. 

Käsipall on oma olemuselt palju kehakontakti nõudev ja füüsiline mäng, sellepärast on ka HC Viimsi käsipalli algõpetusel suur rõhk tugeva füüsilise aluspõhja ladumisel, koordinatsiooni arendamisel ja võistkonnas ühise eesmärgi nimel töötama õppimisel. Treeningutel ja võistlustel on kõik lapsed võrdsed ning sinna tullakse ja minnakse heas meeleolus – lastel peab olema eelkõige lõbus, sõbralik ja positiivne õhk- ja keskkond, et kollektiivselt areneda. 

Lisaks mitmekülgsete treeningute ja liikuvuse ning pallimänguks oluliste fundamentaalsete elementide õpetamise on noored treenerid võtnud ka missiooniks suunata lapsi tervislikumatele eluviisidele, näiteks suunates lapsi tervislikumalt toituma või igapäevaseid liikumisharjumusi muutma. Koostöös lapsevanematega on eesmärgiks nii trennis, võistlustel kui ka kodus lapsi suunata saama heade väärtushinnangute ja positiivse ellusuhtumisega inimesteks.

HC Viimsi esindusvõistkond osales veel mõned hooajad tagasi ka Eesti meeste meistriliigas, kuid viimased neli hooaega on pallitud esiliigas. Vahel tuleb astuda samm tagasi, et astuda kaks sammu edasi. Sellest hooajast on klubi ja võistkonna eestvedajal Jarno Nurmel hea meel tõdeda, et koosseisus on pea kõik noormängijad ja HC Viimsi enda kasvandikud. Tuumiku moodustavad 2006 ja 2007 sünniaastaga noormehed, kes tulid kevadel omavanuste Eesti meistrivõistlustel pronksile. Eesmärgid selle võistkonnaga on kõrged, viisaastakuplaani kuulub kindlasti HC Viimsil esindusvõistkond meistriliigas ning järelkasvuvõistkond esiliigas. 

Koostöö Tallinna Käsipalliakadeemiaga
Viimsi vallas toimuvad treeningud Viimsi koolis ja Tallinna Käsipalliakadeemia vedamisel ka Randvere koolis. Lähemal asuvates piirkondades ka lisaks Meriväljal, Pirital ja Lool.

Teist hooaega oleme ühendanud jõud Tallinna Käsipalliakadeemia treeneritega, et tuua treeningutele kvaliteeti juurde. Tehakse ühiste eesmärkide nimel kindla plaani järgi tööd ja paljudes trennides on kohal kaks treenerit, et saaks kvaliteetsemalt töötada ja lastele paremini tähelepanu pöörata. Kõik HC Viimsi ja Tallinna Käsipalliakadeemia treenerid on muuseas HC Viimsi treeneri Ain Pinnoneni kasvandikud HC Viimsist. Ühine eesmärk on koondada siinse piirkonna noormehed HC Viimsi esindusvõistkonda mängima ja ühiselt tulla HC Viimsiga Eesti meistriks. 

Kuigi enamik HC Viimsi liikmetest on poisid ja mehed, siis trennidesse on väga oodatud ka tüdrukud. Algklassides sobib hästi trenni teha ka segarühmana. Meriväljal on Tallinna Käsipalliakadeemial tegutsemas ka eraldi tüdrukute rühm ning sellest sügisest loodame korra nädalas teha ka Viimsi koolis tüdrukutele eraldi trenni. 

Ajalugu
Euroopas populaarne spordiala – käsipall – tekkis juba 19. sajandi lõpul, kui taanlane Holger Nielsen esimestele reeglitele ja ala olemusele aluse pani ning Taani koolides seda mängu tutvustama hakkas. 20. sajandi keskpaigani mängiti sarnaselt jalgpallile käsipalli suurel staadionil ja väljakul mõlemast võistkonnast 11 mängijat (10 väljakumängijat + väravavaht). Esmakordselt selgitati olümpiavõitjad käsipallis 1936. aastal Berliinis ja 1972. aastal Münchenis jagati olümpiamedaleid juba n-ö tänapäevases käsipallis, kus korraga on väljakul kummaski võistkonnas 7 mängijat (6 väljakumängijat + väravavaht).

September on käsipallikuu!
Liikumisaasta raames on Viimsi vallas september käsipallikuu. Kogu septembri vältel saavad Viimsi lapsed käia tasuta käsipalli treeninguid proovimas. Lisainfo ja registreerimine: www.hcviimsi.ee / info@hcviimsi.ee / tel 516 1157.

Lisaks korraldab HC Viimsi kahel teisipäeval – 12. ja 19. septembril – avatud treeningud ka täiskasvanutele. Mõlemal päeval toimuvad treeningud Viimsi kooli spordikeskuses ja algavad kell 19. Lisainfo ja registreerimine: jarno@hcviimsi.ee / tel 516 1157 / Facebook: HC Viimsi. Selga sportlikud lühikesed riided ja puhtad sisejalanõud!

HC Viimsi ja Tallinna Käsipalliakadeemia on esindatud ka laupäeval,  9. septembril toimuval infolaadal Viimsi raamatukogus! Astu kindlasti meie juurest läbi!

Jarno Nurm
treener / juhatuse liige