Järelehüüded Naissaare hingele Peedo Lehtlale

08. Dets 2020
Peedo Lehtla

Peedo Lehtla (20.07.1951 - 7.12.2020)

Esmaspäeval, 7. detsembril, lahkus meie hulgast Peedo Lehtla. Enamus inimesi kutsus ja teab teda nimega Petka. Ka tal endal ei olnud selle nime vastu midagi. Petka läheb ajalukku ühe tuntuima naissaarlasena.

Ta saabus Naissaarele vahetult pärast okupatsiooniarmee lahkumist seoses tööga Päästeteenistuses. Üsna peagi sidus ta oma elu selle maalapiga püsivalt. Kuid kuulsaks Naissaare Petkaks sai ta tänu oma isiksusele. Ta oli loov, energiline ja sõbralik. Teda huvitas väga ajalugu ja ta oli õnnelik, kui sai oma kodusaart külalistele tutvustada. Tema oskus inimesi köita oli väljapaistev.

Ta oli mees, kes hoidis Naissaarel käigus rongiliikluse. Petka oli esimene, kes hakkas kohapeal jäädvustama saare ajalugu ning asutas muuseumi kuhu kogus huvitavaid fakte ja materjale Naissaare kohta. Seda vastavalt võimalustele, mida parajasti pakkus aeg ja selles toimuvad protsessid.

Nagu iga isiku ja eriti isiksuse puhul, oli ka Petka tegevuses vastuolusid. Pole kahtlustki, et need tuhmuvad need selle ees, millist rõõmu suutis ta oma saarel veedetud aastatega pakkuda tuhandetele tänulikele inimestele.

Viimsi vallavalitsus, Rannarahva muuseum

 

Petkat ei ole enam. Petka on Naissaarelt läinud...  Jaa, selle mõttega peab alles harjuma. Juba siis, kui ta vahel harva linna läks, oli Naissaarel midagi teisiti. Kõik teadsid, et tema  on alati kohal, suvel, sügisel, talvel...

Kes ta üldse oli? Oi kui valesti see „oli“ kõlab...

Kas Rähnipesa peremees? Rongijuht?  Geniaalne leiutaja, kes tegi pesumasinast mootorratta või koguni veduri? Kiriku kellamees? Imeravitseja? Viinamees? Naistemees? Või legend, kes tegi Naissaare suuremaks?

Tema teadis kõiki Naissaare saladusi. Nii istusid ühel õhtul  mehed Männikul ümber laua, Naissaare kaart ees ja Petka tegi sellele mõned ristid. Just sinna, soode äärde, olevat Eesti Vabariik peitnud segastel aegadel mitu tonni kulda. Mehed tahtsid kohe kulla metsast ära tuua, aga Petka ütles, et juba on liiga pime.

Petka ise on legend, keda meie, naissaarlased, ja kõik külalised jääme mäletama. Ja kus iganes Sa tulevikus oled Naissaare lugusid rääkimas, soovime sulle jätkuvalt kõike head.

Naissaare elanikud

 

Peedo Lehtlaga hüvastijätmine toimub reedel, 11.detsembril kell 12 EELK Rootsi-Mihkli kirikus.
Matusetalitus toimub laupäeval, 12.detsembril kell 11 EELK Naissaare Maarja kabelis.   

Lähedased paluvad hüvastijätutalitusele lilli ja pärgi mitte tuua. Peedo mälestamiseks võib teha annetuse Naissaare kabeli restaureerimistööde jätkamiseks.

Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse pangakonto Naissaare kabeli heaks:
IBAN: EE241010220037677014
EELK Tallinna Rootsi-Mihkli kogudus
 

Foto: Stanislav Moshkov / Õhtuleht /Scanpix