Haabneeme rannas esinevad vetikad

6. juuli 2021
Vetikad Haabneeme rannast

Möödunud nädalad tõid kergete tuultega Haabneeme randa madalasse vette erinevaid vetikad. Meretaseme alanedes on need vetikad kuivale jäänud ja alates laupäeva varahommikust (kui rannas rahvast vähe oli) alustati ka korralise koristusega.

Osade vetikate puhul on alanud lagunemisprotsess ja ekslikult aetakse seda segi reostusega. Ranna hooldaja ning ehitus- ja kommunaalosakonna juhataja Alar Mik tegid Haabneeme rannas täna täiendava ringkäigu koos merebioloog Andres Jaanusega. „Rannas on kahte liiki rohevetikaid ning peamiselt varakevadel ja sügisel massiliselt esinevat, praegu lagunemisjärgus pruunvetikat. Alanud käärimis- ja lagunemisprotsessi tõttu on kohati tunda ka ebameeldivat lõhna,“ selgitas Jaanus.

Merebioloogi sõnul ei kujuta selline lagunevate vetikate kiht ohtu, tegu on täiesti tavalise rannas esineva loodusliku protsessiga. Selle aasta kevadel ja suve esimesel poolel on rannalähedases vees vetikaid isegi keskmisest vähem. Madalama veeseisuga ja rohke päikesepaistega ületavad valgustingimused optimumi ja see hakkab niitjate rohevetikate kasvu hoopis pärssima.

Kuna Haabneeme rand on avalik supluskoht, siis ranna hooldaja koristab vetikaid osana ranna hooldustöödest – seda tehakse järgemööda, sest merest on vetikaid raske kätte saada. Kindlasti ei veeta rannast ära igat vetikatega kokku puutunud liivakogust ja kihti (kus liiva värvus võib olla mustjaspruun). Vallavalitsus ja ranna hooldajad teevad igapäevaselt ringkäike, tagamaks kõigi hooldusteenuste toimivuse.