Viimsi Artiumit külastas avahooajal üle 73 000 inimese

28. aug 2023
foto

19. augustil esimest sünnipäeva tähistanud Viimsi Artiumi avahooajal 2022/23 toimus 387 üritust, mida külastas kokku 73 303 inimest. 

Aasta tagasi, 19. augustil 2022, päev enne EV taasiseseisvumise aastapäeva, avati kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium. See oli Viimsi valla poolt julge otsus rajada ühiskondlikult turbulentsetel aegadel uus kultuurikeskus. Tänaseks on see otsus end 100% õigustanud. 

Esmalt Artiumi hoone – autoriteks Kavakava arhitektid Indrek Peil ja Siiri Valner, mis sai korduvalt nomineeritud erinevatele arhitektuuripreemiatele. Viimsi Artium nomineeriti nii Eesti Kultuurkapitali kui ka Eesti Arhitektide Liidu aastapreemiale, niisamuti aasta Eesti Betoonehitise “Aasta betoonehitis 2022” preemiale. Artium võitis Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu konkursil aasta puitehitise sisearhitektuuri preemia.

Viimsi Artium kehtestas avahooaja unikaalse, mitmekesise ja kvaliteetse programmiga end kultuuriväljal tõsiseltvõetava kultuurikeskusena, mis esitles nii Eesti kui ka rahvusvahelist tippkultuuri, ja samuti tugeva kogukonnakeskusena, kus toimusid erinevad Viimsi valla, Viimsi huvikoolide ja koolide ning kogukonna üritused.

Mitmekesine programm
Viimsi Artiumi avahooaja programm oli mitmekesine – toimus 112 kontserti, 65 teatrietendust, lisaks näitusi, filmiseansse, kogukonna- ja korporatiivsündmusi, sh 102 neist olid Artiumi poolt kureeritud ja produtseeritud programmi „Viimsi Artium esitleb“ sündmused. Viimsi valla, huvikoolide, koolide ja kogukonnaüritusi oli Artiumi programmis pea kolmandik koguprogrammist, mida külastas 21 164 inimest. Muusikasündmusi oli 29%, teatrietendust 17% ning ülejäänud olid kunstinäitused, filmiseansid, konverentsid, seminarid ja muud üritused.

Artiumi avahooajal toimus 40 rahvusvahelist sündmust esinejatega 20 riigist. Muu hulgas jõudis publiku ette 11 välislavastust Aasiast ja Aafrikast põhjanaabriteni – Tero Saarinen Company „HZ/Hunt“ (Soome), Race Horse Company „O’DD“ (Soome), Daniel Kötteri „Maastikud ja kehad“ (Saksamaa), Nicole Beutleri „8:metamorfoos“ (Holland) ning 6 lavastust koostöös Aasia sõnatu teatri festivaliga „1000 kurge“. Viimsi Artiumi ellukutsutud kontserdisari “Jazz @ Viimsi Artium” tõi Eestisse rahvusvahelised artistid Inglismaalt, Iisraelist, Soomest, Lätist, Nigeeriast ja USA-st.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga koostöös toimunud kontsertidel jõudsid Viimsi publiku ette Eesti klassikalise muusika tipud Ivari Ilja, Mari ja Mihkel Poll, Henry-David Varema, Triin Ruubel ja paljud teised. Uus kontserdisari “Noored klassikud @ Viimsi Artium” tutvustas publikule muusika- ja teatriakadeemia noori interpreete.
Lisaks sadadele kultuuriüritustele oli Artiumil au võõrustada ka riikliku tähtsusega sündmusi, nagu Rootsi kuningapaari auks korraldatud riigiõhtusöök, presidendi teenetemärgid, kultuurkapitali aastapreemiad ja Eesti Laulu poolfinaalid.

Avahooaja lõpetuseks esietendus Viimsi Artiumi esimene kaasproduktsioon Elmo Nüganeni lavastatud Tom Stoppardi ja Andre Previni “Dissonantsed”, mis jõudis publiku ette koostöös Nargenfestivali ja Tallinna Filharmooniaga.

Lavastuse kunstnik on Kristjan Suits, muusikajuht ja dirigent Tõnu Kaljuste, osades Jan Uuspõld, Peeter Tammearu, Priit Võigemast, Timotheus Tats või Tobias Tark, Kadri Voorand, Tõnu Kaljuste ning Tallinna Kammerorkester. Elmo Nüganeni “Dissonantseid” on publikul võimalik külastada ka uuel hooajal Viimsi Artiumis.

Tänan kõiki kultuuriorganisatsioone, kultuurkorraldajaid, Viimsi valda, Viimsi huvikoole, Artiumi tiimi ja kõiki partnereid koostöö eest esimesel hooajal ja publikut sooja vastuvõtu eest! Esimese hooaja statistika on tähelepanuväärne – Viimsi Artium tegutseb nii Tallinna Linnateatri kui ka Noorsooteatri mahtudes, selle erinevusega, et lisaks teatrile esitleb ka kõiki teisi kultuurivaldkondi nii rahvusvahelisel, riiklikul kui ka kohalikul tasandil. Just see ongi Viimsi Artiumi unikaalsus. Lubame, et uus hooaeg tuleb vähemalt sama rikkaliku ja publikule üllatusi pakkuva programmiga.

Mida toob uus hooaeg?
Lisaks Eesti ja välisesinejate tutvustamisele ning kogukonnaüritustele kutsub Viimsi Artium koostöös Viimsi kunstikooli, teaduskooli, muusikakooli, huvikeskuse, Viimsi valla kultuuri- ja haridusosakonnaga, Rannarahva muuseumi, Eesti Meremuuseumi ja teiste partneritega ellu uue kultuuri- ja kogukonnafestivali Põhja Konn. Festivali iseloomustavad märksõnad on kogukond, kultuur ja loodus. Läbivaks motiiviks on rännak, mille jooksul kohtub publik uue ja ootamatuga ning seda nii erinevates kultuurivaldkondades – jazzmuusikas, etenduskunstides, visuaalkunstides ja filmiprogrammis kui ka looduses. 

Kultuuri- ja kogukonnafestival Põhja Konn toimub 18.–25. septembrini. Festivalinädalal toimuvad erinevad üritused: kontserdid, kunstinäitused ja -installatsioonid, etendused, performance´id, filmiseansid, töötoad jmt nii Viimsi Artiumi erinevaid võimalusi kasutades kui ka Viimsi poolsaare põnevates ja Naissaare looduskaunites paikades, kuhu toimuvad kultuurielamusi pakkuvad rännakud ja loodusmatkad. Festivali raames toimub ka 2. Põhja- ja Baltimaade Jazz Meeting, mis esitleb erinevaid jazzkollektiive nii Islandilt, Fääri saartelt ja Norrast kui ka Baltimaadest ja Eestist.

Festival pakub elamusi kogukonna erinevatele põlvkondadele, alates lastest ja noortest kuni eri vanuses täiskasvanuteni. Ühisosalus tugevdab läbi vaimsete ja emotsionaalsete elamuste kogukonnatunnet ja sidet nii üksteise kui ka loodusega. Tegemist on kogukonnafestivaliga, mille omanäoline programm ja kaunis looduskeskkond pakuvad huvi ka laiemalt, lisaks Eesti ka rahvusvahelisele publikule.  

Olete kõik oodatud Viimsi Artiumi uue hooaja põnevast programmist osa saama! Tutvu Viimsi Artiumis toimuvaga kodulehel viimsiartium.ee

Kristiina Reidolv
SA Kultuuri- ja hariduskeskuse Viimsi Artium juht

Foto: Aron Urb