Randvere kooli õpilased said Erasmus+ projekti kaudu veelgi keskkonnateadlikumaks

13. dets 2023
foto

Randvere kooli 11 õpilasel on olnud võimalus osaleda koos Poola I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu kooliga Erasmus+ koostööprojektis “Educating ecologically conscious young European citizens through joint enterpreneural activities”.

Nagu projekti nimetus ütleb, on eesmärgiks Euroopa noorte keskkonnateadlikkuse tõstmine. Samuti pakub projekt nii Eesti kui ka Poola noortele teadmisi ettevõtlikkusest, tutvustab erinevaid kultuure, arendab õpilaste koostööoskusi ja võtmepädevusi ning annab võimaluse praktiseerida inglise keelt. Eestist kaasati projekti üksteist Randvere kooli 5.–7. klassi Rohelise kooli noort. 

Eelmisel sügisel toimusid kohtumised Poola õpilastega veebi teel ja kohe alustati ka disainmõtlemise meistriklassidega. Tekkis neli segameeskonda, kuhu kuulusid nii eestlased kui ka poolakad ning iga tiim tuli välja ideega, mida saaks luua taaskasutatavatest materjalidest. Meistriklassid toimusid inglise keeles ja neid viisid läbi Brand Manual agentuuri koolitajad, seega võib öelda, et noored said teadmisi parimatelt. 

Veebruaris toimunud kohtumisel pidid kõik meeskonnad oma ideid esitlema ehk pitchima ja õpetajatest, koolitajatest koosnev žürii andis igale esitlusele punkte. Parimaks ideeks sai mõte luua 3D printeri abil mänguauto. Teise koha sai idee teha taaskasutatud materjalidest kotid. Kolmandaks jäi idee valmistada nukumaja ning neljanda koha sai idee valmistada muusikainstrumente.

Partnerid käisid teineteisel ka külas
Käesoleva aasta veebruaris tulid poolakad nädalaks Eestisse. Ühiselt külastati Narvat, Valaste juga, riigikogu, Reet Ausi stuudiot, Mondot ja KUMU kunstimuuseumi. Eredaid mälestusi jättis poolakatele Randvere koolis toimunud Eesti Vabariigi sünnipäevakontsert. 

Meie külastuse tegevused ja päevakava Poolas panid kokku programmis osalenud õpetajad. Päevad olid tihedad ja põnevad – käisime 300 meetrit maa all asuvat kaevandusmuuseumi, sõitsime paadiga maa-alusel jõel, külastati Wrocławi, Katowicet ja veemuuseumi ning maitseti Poola toite.

Ideede elluviimine
Sügisel proovisime õpilaste meisterklassides tekkinud ideid ka ellu viia. Vahepeal oli selgunud, et 3D printeri autode loomiseks ei saa kasutada taaskasutatud materjale. Seega otsustati edasi minna teisele kohale jõudnud ideega ja meisterdada taaskasutatud materjalidest kotte. Õpilased, kes jõudsid oma kotid septembrikuu lõpuks valmis disainida, said novembrikuus Brüsselisse.

Septembri lõpus kogusime koolis kottide valmistamise jaoks kangaid ja oktoobris tegelesid nii eestlased kui ka poolakad kottide õmblemisega. Viimasel veebikoolitusel jagati teadmisi toodete pakendamise ja turundamise kohta ning noortel tuli üheskoos välja mõelda lugu, mis nende valmistatud kotte müüa aitaks. Noorte valmistatud kotid olid müügil ka Randvere koolis toimunud jõululaadal.

foto

Unustamatu Brüssel
Brüsselis said õpilased tutvustada koostööprojekti Euroopa Parlamendi liikmele Marina Kaljurannale ja Siim Kuresoole, kes kuulub Euroopa metsanduse eest kõnelevasse organisatsioon Fern. Noorte projekt leidis kiidusõnu just teemavaliku ja lähenemise osas ning soovitusi sarnaste teemadega ka tulevikus jätkata. Euroopa Parlamenti külastades õnnestus heita pilk istungite saali, samuti osutus väga põnevaks Parlamentaariumi muuseum. Muidugi prooviti ära ka Belgia vahvlid ning saadi teada Belgia šokolaadi teekonnast.

“Mina sain väga palju teada turundus- ja müügimaailmast. Kõige ägedam oli minu arvates reis Poola. Projekti jooksul tuli üsna palju rääkida inglise keeles, mis arendas minu keeleoskust,“ võttis projektis osalenud Sandra saadud kogemuse kokku.

“Lisaks praktilistele teadmistele taaskasutuse ja müügi osas õppisin suhtlema ja koostööd tegema inimestega, keda ma varem ei tundnud. Brüsselis sain teada, et Euroopa Parlament töötab kolmes kohas. Ja meelde jäi Belgia vahvlite maitse,“ meenutas Mette.

Projekti eestvedajaks oli Randvere kool, seega projekti tegevuste leidmine, planeerimine ja korraldamine on olnud meie kätes. Suures osas aitas meid endine koolijuht Stanislav Nemeržitski, kes projekti kirjutas, aitas leida koostööpartnereid ja kuni suveni projekti ka eest vedas.

Liina Savolainen
Randvere kooli huvi- ja projektijuht, Erasmus+ koostööprojekti eestvedaja

foto