Liikumisaasta raames: kaasahaarav kettagolf

9. juuni 2023
foto

Discgolf ehk kettagolf on spordiala, mis on kasvanud kiiresti väga populaarseks üle kogu maailma. Sarnaselt golfiga on ka kettagolfis mängu eesmärk jõuda sihtpunkti võimalikult väheste sooritustega, kuid selle asemel, et kasutada golfikeppe ja -palle, kasutatakse spetsiaalseid lendavaid taldrikuid ehk disce.

Kettagolf ühendab endas frisbee ja golfi põnevust ning pakub naudingut nii harrastajatele kui ka professionaalsetele mängijatele. Kettagolf on lõbus ja kaasahaarav spordiala, mis annab mängijale lisaks põnevale mängule võimaluse viibida värskes õhus ja parandada füüsilist vormi.

Kettagolfi mängimise alustamiseks on vaja vaid mõnda disci ja mängurada. Oma esimesi viskeid saab kindlasti harjutada ka mõnel avatud väljakul.

Kettagolfi varustus
Mänguvarustuseks on discid ehk lendavad taldrikud, mis on spetsiaalselt disainitud kettagolfi mängimiseks. Kettad erinevad oma kuju, kaalu ja lennukäitumise poolest. Tavaliselt jagatakse discid kolme kategooriasse: draiverid, keskmaadiscid ja putterid. Draiverid on mõeldud pikemateks viseteks ehk draivideks, kuna neil on suurem lennukaugus. Keskmaadiscid on täpsemad ja kontrollitavamad, sobides lühemate ja täpsemate visete jaoks. Putterid on mõeldud lõpetama viset korvi lähedal ja korvi tabamiseks ning neil on suurepärane täpsus. 

Algajatel on soovitatav alustada keskmaadiscide ja putteritega ning järk-järgult liikuda edasi draiverite kasutamisele. 
Kettagolfi mängimisel on oluline arendada visketehnikaid ja strateegiat. Igal kettal on erinev lennukäitumine, mis tähendab, et mängija peab õppima, kuidas iga disciga parimaid tulemusi saavutada. Samuti võib mängida erinevate viskeviisidega (nt tagantkäe vise ja eestkäe vise), et hoida mäng mitmekesine ja väljakutset pakkuv.

Lihtsad reeglid
Mängureeglid kettagolfis on üsna lihtsad ja arusaadavad ning sarnanevad palligolfi omadele. Eesmärk on visata ketas korvi võimalikult väheste visetega. Mängu käigus läbitakse tavaliselt 9 või 18 rada. Radade alguses on rajakaardid, kus on kirjas rajaväärtus ehk par. Raja koguväärtuse moodustab radade paride summa. 

Mäng toimub spetsiaalsel väljakul, kus radade lõpus asuvad korvid, mida tuleb tabada. Mängu alustatakse tiialalt ehk alustuspunktist, kust visatakse esimene vise. Seejärel jätkatakse mängimist sealt, kuhu maandub esimene ketas ehk järgmine vise tehakse disci tagant, mis sai esimesena visatud. Protsess kordub, kuni ketas on visatud korvi. Mängu eesmärk on läbida kogu rada võimalikult väheste visetega. Mängija, kes saavutab lõpuks kõige parema tulemuse, võidab.

Kettagolfi mängimine pakub mitmeid eeliseid. Esiteks on see suurepärane viis veeta aega vabas õhus ja nautida loodust. Discgolfi radadel on sageli kaunid maastikud ja vaated, mis muudavad mängu nauditavaks. Lisaks on kettagolf väga hea võimalus parandada oma füüsilist aktiivsust. Mängimine hõlmab endas jalutamist, viskamist ja tasakaaluharjutusi, mis parandavad üldist tervist ja kehalist vormi. Kettagolfi mängimine on ka hea viis leevendada stressi  ja parandada vaimset heaolu.

Tegemist on ka sotsiaalse spordialaga, mis pakub võimalust kohtuda uute inimestega ja liituda kohaliku kettagolfi kogukonnaga. Paljudes piirkondades korraldatakse regulaarseid võistlusi ja üritusi, kus mängijad saavad omavahel võistelda ja kogemusi jagada. Discgolfi kogukond on tavaliselt avatud ja sõbralik ning uued mängijad on alati teretulnud. Lisaks on kettagolfi mängimine taskukohane ja ligipääsetav, kuna väljakud on sageli avalikud ja tasuta kasutamiseks. 

Kettagolf on mitmekülgne spordiala, mis sobib igas vanuses ja füüsilises vormis inimestele. Lisaks sellele võib discgolfi mängida erinevates tingimustes, näiteks mägedes, metsades, parkides, suvel ja isegi talvel. Iga rada on erinev ja pakub uusi väljakutseid, mis hoiavad mängu huvitavana.

Mäng sai alguse torditaldrikute viskamisest
Kettagolfi ajalugu ulatub tagasi 1960. aastatesse, mil kaks sõpra, Fred Morrison ja Warren Franscioni, hakkasid viskama tühje torditaldrikuid korvidesse. Seejärel arendati välja spetsiaalsed lendavad taldrikud, mida hakati nimetama frisbeeks. Esimene ametlik kettagolfi rada avati 1975. aastal Californias ja sellest ajast alates on spordiala järk-järgult kasvanud. Tänapäeval on üle kogu maailma tuhandeid kettagolfi radasid ning loodud on rahvusvaheline föderatsioon PDGA (Professional Disc Golf Association), mis juhib ja reguleerib spordiala.

Mulle on kettagolf rohkem kui lihtsalt spordiala – see on elustiil. Mäng ühendab inimesi, pakub füüsilist aktiivsust ja meelelahutust ning annab võimaluse viibida vabas õhus. Kui oled valmis sukelduma kettagolfi maailma, siis võta kaasa oma discid, leia lähim mänguväljak ja alusta oma seiklust!

Hea teada
Kettagolfi rajad leiad veebilehelt www.discgolfirajad.ee.
Võistlused on nähtavad lehelt www.discgolfmetrix.com.
Enne rajale minekut tutvu kindlasti reeglite ja etiketiga! Täpsemat infot leiab www.discgolfiliit.ee.

Margus  Hermaste
discgolfisõber

Foto: Jane Saks