Kooliteater toob lavale Viimsi ajaloost jutustava lavastuse „Tuulte vallas“

26. jaan 2024

Kolmkümmend aastat tegutsemist ja pea sama palju välja tulnud lavastusi. Tuhandeid noori näitlejaid, lauljaid, tantsijaid, kellest mitmed on nüüdseks Eestis tuntud teatri- ja kultuuritegelased. Kümneid tuhandeid inimesi publikus. See ei ole tavaline kooliteater – see on muusikalisi maailmasid loov Viimsi kooliteater, kes 11. mail ehk Viimsi 105. asutamise aastapäeval toob lavale oma viimase ja rannarahva ajaloost jutustava muusikalise lavastuse „Tuulte vallas“.

Nõnda, nagu Viimsi ise, on ka haridus- ja kultuurielu viimase kolmekümne aasta jooksul jõudsalt arenenud. Mõned aastad tagasi tegevust alustanud riigigümnaasiumiga said alguse uued traditsioonid ja võimalused, mis tähendas ka Viimsi koolis tegutsenud kooliteatri meeskonna laialiminekut. Nüüd saab suuri muusikaliprojekte juba kolmkümmend aastat välja toonud tuumikmeeskond jälle kokku, et Viimsi Artiumi suures saalis tuua välja lavastus Viimsi valla ajaloost.

"Tuulte vallas" on väikesaartest ümbritsetud tuulise poolsaare lugu, mis kõneleb siinsete inimeste rõõmudest ja muredest, seda muinasajast tänapäevani. Viimsi minevik on rikas ja põnev, kuid kui paljud seda teavad? Lavastaja ja autor Külli Talmar on kogunud lugusid Viimsi kaugemast ja lähemast ajaloost, unustatud ja tuntud inimestest. Laval kohtuvad ajaloolised karakterid tänaste noortega. Ellu äratatakse Pirita kloostri ja Viimsi mõisa hiilgeajad. Publiku ette tuuakse Kirovi-aegse Punase kohviku ja legendaarse Viimsi varietee laulud, tantsud ning lood paikkonna kirevast haridus- ja kultuurielust.

Laval kohtuvad endised ja praegused viimsilased. Neist paljusid ühendab kooliteater, mis taaselustub viimast korda selles muusikalises lavastuses. Üles astuvad kunagised kooliteatri näitlejad, nüüdseks Eesti teatri- ja muusikamaailmas tuntud Hanna-Liina Võsa, Jüri Tiidus, Ingmar Jõela, Kelli Uustani, Liisa Linhein, Raivo Mets ning paljud kooliteatris kaasa teinud harrastusnäitlejad. Nendega liituvad noored tulevikustaarid Mari-Liisi laulustuudiost ja Ene Metsa tantsijad. Vanuselist tasakaalu hoiavad Viimsi päevakeskuse sõnakunstiringi väärikad daamid, Viimsi kooli vilistlaskoor, "Prangli Tuustid" ja Viimsi õpetajate segarahvatantsurühm. Lavale astub ligi 80 inimest. Loo autor ja lavastaja on Külli Talmar, koreograafid Maido Saar, Ene Mets ja Ingmar Jõela, muusika kujundajad Mari-Liis Rahumets, Andrus Kalvet ja Andreas Kalvet, kunstnik Kristel Värv-Lindström, helikunstnik Lauri Pihlak, valguskunstnik Maldar-Mikk Kuusk ning videokunstnik Emily Bruus. Lavastuse produtsent on Harri Ausmaa, projektijuhid Leelo Tiisvelt ja Merike Hindreus.

Kevadised etendused toimuvad Viimsi Artiumi suures saalis 11., 12., 20., 21. ja 22. mail. Piletid on soodsama eelmüügi hinnaga saadaval kuni 11. aprillini ning neid saab osta Piletikeskusest. Üle kümneliikmeliste gruppide pakkumisi saab küsida Viimsi Artiumi e-posti aadressil info@viimsiartium.ee.

Harri Ausmaa
kultuuriosakonna juhtaja