Haridusosakonna tagasivaade aastale 2023

10. jaan 2024
foto

2023. aasta meenub eelkõige laulu- ja tantsupeo aastana. XIII noorte laulu- ja tantsupeost võttis osa ligi 800 Viimsi koolide õpilast. Suure peo eelmänguks oli valla noorte laulu- ja tantsuõhtu maikuu päikeselisel õhtupoolikul. 2023. aasta jõulukuul toimusid Artiumi suures saalis koolide kooride ja muusikakooli õpilaste ühised jõulukontserdid. Rõõm, et on nii palju peresid, kes toetavad oma lapsi muusika- ja tantsuteekonnal.

Aasta jooksul oli võimalus osaleda muusikakooli kontserditel, nautida kunstikooli näitusi ning osaleda teaduskooli teadustundides.

Palju toimus ka üldhariduskoolides. Viimsi kool on asunud ühisele õpimotivatsiooni õpirännakule, kus osaleb kogu õpetajaskond. Kooli õppekava on rikastunud V-Tech õppega, õpilased saavad läbimõeldud tehnoloogiahariduse alused kätte juba algklassides. Tugev loodus- ja reaalainete traditsioon väljendus 2023. aasta 9. klasside matemaatika põhikooli riigieksami tulemustes, mis olid 117% riigi keskmisest. Haabneeme kooli noored sportlased on vabariigi koolinoorte võistlustel edukalt aasta ringi kooli ja valda esindanud.

Lapsevanematele on loodud võimalus kõiki oma laste haridustoimetusi hallata haridusteenuste halduskeskuses ARNO. Lasteaia-, üldhariduskooli ja huvihariduse info on tänaseks mugavalt ühes keskkonnas.

2023. aasta lõpp tõi rõõmsa uudise – algas Pärnamäe uue munitsipaallasteaia projekteerimisprotsess. Plaanide kohaselt saab uue munitsipaallasteaia koha 2025. aastal 160 väikest viimsilast.

foto
XIII noorte laulu- ja tantsupeost võttis osa ligi 800 Viimsi koolide õpilast.

Tagasivaade üldharidusele
2023. aasta lõpu seisuga õpib Viimsi valla koolides 2656 õpilast. Neist 561 õpib Haabneeme koolis, 312 Püünsi koolis, 461 Randvere koolis, 1315 Viimsi koolis ja 7 Prangli koolis. Teistes omavalitsustes asutavates koolides õpib 587 Viimsi põhikooliõpilast, neist lõviosa Tallinnas.

Lõppenud aastal toimus valla hariduselus mitmeid märkimisväärseid sündmusi ja ettevõtmisi. Neist laiahaardelisem oli kevadel toimunud Viimsi kooli algatusel ja koostöös huvikoolidega formaalse ja mitteformaalse hariduse lõimingu koosõppepäev, millest sai osa 1300 õpilast. Nagu nimigi ütleb, õpiti koos erinevate valdkondade ekspertidega, oma teadmisi jagasid töötubade kaudu teiste seas TalTech, Tallinna ülikool, Häirekeskus, Kvarki teadusteater jpt. Koostööpäev pälvis ka Viimsi valla aasta haridusteo tiitli.

foto
Koostööpäev pälvis ka Viimsi valla aasta haridusteo tiitli.

Randvere ja Püünsi koolid tähistasid ümmargusi sünnipäevi – Randvere koolil täitus 10 aastat tegutsemist, Püünsi koolil juba 30 aastat. Esimest väikest juubelit pidas ka Viimsi gümnaasium, mis sai 5-aastaseks.

Valminud on Randvere kooli juurdeehitus ja ujula, mis annab piirkonna lastele võimaluse õppida ja sportida kodu lähedal.

Haridusosakond jätkas haridusjuhtide koostöökodade korraldamist. Arutelu all olid töölepingu seadus, õpetaja töö- ja palgakorraldus, üld- ja huvihariduse lõiming, muukeelsete ja hariduslike erivajadustega laste õppekorraldus, tutvumine uue riikliku õppekavaga, valmistumine Viimsi valla laulu- ja tantsupeoks ning muud päevakajalised küsimused. Aasta lõpus käidi üheskoos tutvumas Viljandi hariduselu korraldusega.

Aasta alushariduses
Möödunud aasta lõpus käis munitsipaallasteasutustes, eralapsehoidudes ja eralasteaedades kokku 1570 Viimsi last. MLA Viimsi Lasteaedades oli 792 last, Püünsi kooli lasteaias 34 last. Erinevates eralasteaedades nii Viimsis kui ka mujal Harjumaal käis 550 last, eralastehoidudes leidis endale koha 194 Viimsi last. Koduse lapse toetuse võimalust, mis on mõeldud abiks peredele, kelle soov on jääda lapse 3. eluaastani koju, kasutavad aasta jooksul keskmiselt 150 lapse vanemad.

Oktoobris 2022 kinnitati loodava MLA Viimsi Lasteaiad Pärnamäe maja projekteerijaks Tesron Ehitus OÜ. Leping on sõlmitud ning projekteerimistöödega on juba alustatud. Ehitamise algus on planeeritud alanud aasta kevadesse ning 2025. aasta sügisel on plaanis alustada uues majas õppetööd.

1. juunil toimus Laidoneri pargis Viimsi valla laste suurejooneline laulupäev, mille korraldas MLA Viimsi Lasteaiad. Sellel aastal kaasati esmakordselt üritusele ka Viimsi valla eralasteaedade lapsed. Ettevalmistused algasid 2022. aasta sügisel, kui Viimsi valla lasteaedade muusikaõpetajad kogunesid üheskoos laulupäeva repertuaari valima. Viimsi lasteaialaste jaoks oli laulupäev suureks sissejuhatuseks laulupeo aastale. Laulupidu oli peresid ja Viimsi valla lasteaedu ühendav, aidates kaasa ühtsuse loomisele Viimsi vallas. 

Märtsis toimus Karulaugu maja saalis MLA Viimsi Lasteaiad majadevaheline digifestival „Koos on tore“. Festivalil osalemiseks pidid lapsed ise valmistama takistusraja, mis põhines laste enda poolt välja mõeldud jutustusel, Bee-Botile/Blue-Botile läbimiseks. Iga meeskond, kuhu kuulus 4–8 last ja õpetaja, esitles loovalt valmistatud takistusrada ja rajaga kooskäivat lugu. Lõpetuseks pidi Bee-Bot või Blue-Bot robot läbima takistusrada. Festivalil osalemine aitas kaasa rühmade- ja majadevahelise koostöö arendamisele, laste loovuse, esinemise, programmeerimise ja probleemide lahendamise oskuste arendamisele.

 

foto
Märtsis toimus Karulaugu maja saalis MLA Viimsi Lasteaedade majadevaheline digifestival.

2023 sügisel alustas tööd MLA Viimsi Lasteaiad lastekogu, mille kaudu on lastel võimalus osaleda lasteaiatöös, avaldada arvamusi, teha kokkuleppeid ning õppida meeskonnatööd. Esimene lastekogu ülesanne oli lasteaias pakutavate lemmiktoitude väljaselgitamine. Ettevõtmine on lisatud SchoolFood4Change programmi tegevuskavasse ning on heaks näiteks koostöövõimalusest toitlustajaga.

Huviharidus ja -tegevus
2023. aastal töötati välja uutel põhimõtetel kehtestatud Viimsi hallatavate huvikoolide õppetasud. Muutus 7–19-aastaste sporditegevuse toetuse eraldamise tingimused, valmistati ette 1. jaanuarist 2024 üldhariduskoolide ruumide üürihindade tõus ning kinnitati iga-aastane riikliku huvihariduse ja -tegevuse täiendava toetuse alusel kitsaskohti lahendav Viimsi valla huvihariduse ja huvitegevuse kava.

Kava alusel toetati 7–19-aastaste toimetulekuraskustes perede, paljulapseliste perede, Ukraina sõjapõgenike ja keskmise, raske või sügava puudeastmega laste ning noorte huviringides osalemist, Viimsi noortekeskuses toimuvaid tasuta ringide, Viimsi kunstikooli ja muusikakooli õppevahendite ja pillipargi uuendamist, Viimsi teaduskooli 14–19-aastastele suunatud tööstusdisaini õppekava väljatöötamist, Prangli põhikoolis fotoringi ja kunstiringi läbiviimist ning MTÜ Teadmiskeskus Collegium Eruditionis loodus- ja täppisteaduste ning tehnoloogiaringide läbiviimist soodsamaid õppetasusid tagades.

Riigirahastuse alusel eraldatav huvihariduse ja -tegevuse projektitoetust said kokku 10 erinevat huviringi, millest üks oli robootika, üks mõtte- ja lauamängude ring, viis muusikavaldkonna huviringi, üks spordi- ja kaks kultuurivaldkonda kuuluvat huviringi. Kokku eraldati projektitoetuseks 20 000 eurot.

2023. aasta esimeses pooles muutusid Viimsi kunstikooli ja Viimsi muusikakooli põhimäärused. Uuenduskuuri läbis Viimsi valla aukodaniku president Lennart Meri preemia taotlemise ja eraldamise kord ning esmakordselt kehtestati Viimsi valla munitsipaalhuvikoolide õppetasu soodustuse andmise kord.

Hallatavad huvikoolid panustasid arengukavade koostamisse ning kogukonnale suunatud ürituste nagu „Koosõppepäev“ või „Kultuuri- ja kogukonnafestival Põhja Konn“ korraldamisse, mistõttu on rõõm teavitada, et Viimsi teaduskool, Viimsi kunstikool ja Viimsi muusikakool on nomineeritud haridus- ja teadusministeeriumi ning haridus- ja noorteameti poolt korraldatud noortevaldkonna tunnustuskonkursile „Noorte Heaks Tänu” aasta huvihariduse või- tegevuse pakkujale kategoorias.

foto
Septembris said viimsilased osaleda infolaadal. Foto: Tiit Mõtus

Novembris 2023 on rahvastikuregistri andmete alusel 7–19-aastaseid noori Viimsi vallas 4510, kellest meessoost on 2367 ja naissoost 2130. Pearaha arvestamise infosüsteemi PAI andmetel osaleb 1868 kinnitatud 7–19-aastast Viimsi valla noort, kokku 31 erineval spordialal. Kõige populaarsemad spordialad on jalgpall, korvpall, tennis, ujumine, kergejõustik, võrkpall, käsipall, purjetamine, võimlemine ja rulluisutamine. Trennis käiakse nii Viimsis kui ka Tallinnas.
Üldhariduskoolide huviringides käib kokku 531 õpilast, peamiselt rahvatantsus ja koorilaulus. Kokku on 30 Viimsi valla koolide eelarvetest tasustatavat huviringi. 

Viimsi vallavalitsuse hallatavates huvikoolides õpib kokku 585 õppurit, neist enim on õppijaid Viimsi kunstikoolis. 
Kokku osalevad rahvastikuregistri andmete alusel Viimsi valla 7–19-aastased noored 253 erinevas organisatsioonis ning tihti mitmes huviringis.

Mitmekülgne noorsootöö
2023. aasta kõige märkimisväärsem tegevus noorsootöös oli „Noorte oma eelarve“ väljatöötamine, kinnitamine ning esimeste projektide toetamine. „Noorte oma eelarve“ menetlemise kord töötati välja koostöös noortevolikogu, noortekeskuse ja vallavalitsuse esindajatega. Esimeste projektidena said toetuse „Noorte oma looming“, „Sügisene kepphobuse võistlus“, „Ketsid kenaks“, „Noored ja kiirnuudlid“ ja „Retro disko“.

Aasta jooksul toimus üheksa noorsootöö ümarlaua „Viimsi noorte jutud“ koosolekut, kus osalesid noortekeskuse, huvikoolide, õpilasesinduste, noortevolikogu, vallavalitsuse esindajad, noored ja noortevaldkonna töötajad. Arutlusel oli koostöö, asutustes toimuvad tegevused, noorte oma eelarve tutvustamine, noorte osalusvõimalused ja infovahetus.

foto
Ümarlaud "Noorte oma jutud".

2023. aastal jätkus 2021. aastal alguse saanud rahvusvaheline projekt “School Food4Change”, mis puudutab koolitoitu, noorte tervislikku toitumist, koolipere toidukultuuri kava loomist ning koolitoitu puudutavate hangete läbiviimist. Projekti on kaasatud kõik valla koolid ning 2023. aastal liitus ka MLA Viimsi Lasteaiad. Möödunud aastal kinnitati koolide projekti rühmad ning tegevuskavad. Kolm projekti meeskonnaliiget osalesid õppevisiidil Belgias ning kaks projekti koordinaatorit osalesid aastakoosolekul Viinis. Osaleti ka Itaalias toimunud toiduedendajate ja kokkade koolitajate koolitusel. Pidevalt kajastati projekti Viimsi Teatajas ja valla sotsiaalmeedias ning regulaarselt toimusid kokkusaamised projekti Eesti partneritega SEI ja Tallinna haridusameti esindajatega.

Kahel korral võõrustati koostöös MTÜga EstYes Mehhiko delegatsiooni, kes tutvusid valla hariduse, noorsootöö ja huvihariduse võimalustega, aruteludes keskenduti formaal- ja mitteformaalse hariduse lõimumist puudutavatele teemadele.

Noorsoo- ja haridusprojektide taotluste arv oli aastal 2023 väiksem kui varasematel aastatel. Toetused eraldati viiele projektile kogusummas 3493 eurot. Toetati järgmisi projekte: „Karulaugu loovuse ja terviselaager lastele ja noortele“, lavastus „Lõplik või lõpmatu“, Europeade 2023 tantsufestivalil osalemine, balleti täiendõppelaagris osalemine, tantsuhuvihariduse aastalõpu etenduskunsti programm, tantsufoorum ja interdistsiplinaarsed töötoad jt.
Välismaal keskkoolis õppivatele vahetusõpilastele eraldati viis stipendiumi kogusummas 3500 eurot.  

Viimsi valla noorte toetamise ja tunnustamise komisjon, kuhu on kaasatud noorte esindajad, kogunes aasta jooksul neljal korral. Tunnustati 41 noore ja näitegrupi EKSPERIMENT tegevust, kokku summas 11 450 eurot.

2023. aastal avati noortetuba Randvere koolis, kus alustas tööd 2 noorsootöötajat. Aasta jooksul keskenduti Teeviida teemakuudele, toimusid väljasõidud, töötoad, viktoriinid jt tegevused, mis tõstsid noorte teadlikkust nii vaimse tervise hoidmisest, eneseteadlikkusest kui ka noorsootöö võimalustest.

Suvel korraldas noortekeskus koostöös vallavalitsusega kahes vahetuses Viimsi õpilasmalevat. Õpilasmalevas töötas 128 noort vanuses 13–19, kes tegutsesid peamiselt heakorrarühmades ja valla hallatavates asutustes.
Rahvusvaheline koostöö viis noored ja noorsootöötajad erinevatesse riikidesse koolitustele ja seminaridele.

Rahvusvahelistel noortevahetustel, koolitustel ja õpirännetel osalemine on andnud Viimsi noortele ja noorsootöötajatele võimaluse tutvustada Viimsit ja Eestit, suhelda teiste Euroopa Liidu noortega, vahetada arvamusi, praktiseerida võõrkeelt, tutvuda teiste riikide noorte ja kultuuridega ning saada uusi kogemusi. 

2023. aastal osalesid neli noorsootöötajat koolitustel Hispaanias Puente Genilis, kaks koolitustel Rumeenias Buzaus, viis noort ja kaks noorsootöötajat noortevahetusel Prantsusmaal Lyonis ning kaks noort ja üks noorsootöötaja koolitusel Norras Kristiansandis.

Samuti osaleti rahvusvahelises projektis “Learning Mobility in Times of Climate Change”, mis tõi kokku 27 organisatsiooni kuuest eri riigist – Eesti, Soome, Saksamaa, Prantsusmaa, Türgi ja Inglismaa. Projekti olid kaasatud ka Hildesheimi ülikooli teadlased. Alustati koostööd Saksamaa, Hispaania, Itaalia, Iirimaa ja Poola noortekeskuste/koolide ning Bonni ülikooliga projekti „Noored ja kliimakriis“ raames. 

Alates 2022. aastast on Erasmus+ rahastusel käimas 2-aastane koostööprojekt Hispaania, Horvaatia ja Bulgaaria koostööpartneritega “Escape for Democracy”, mille peamised eesmärgid on algatada ja arendada riikidevahelist koostööd, vahetada teadmisi, teavet ja ressursse, aidata kaasa noorsootöö digitaliseerimisele ja innovatsioonile, soodustamaks demokraatlikku osalust noorte seas. 2023. valmisid hariduslikud online-põgenemistoad, mis aitavad eesmärke saavutada. 

Koostöös noortekeskuse ja Eesti noorsootöötajate koguga võeti vastu praktikant Saksamaalt, kes tegutses kuni detsembri keskpaigani Viimsi ja Püünsi keskuses. Lisaks algatati tegevused „Taastava õiguse“ võrgustikutöö jätkamiseks ning sõlmiti partnerluslepe politsei- ja piirivalveameti ning koostööpartneritega.

Haridusosakonna koostööpartner on ka Viimsis tegutsev noortevolikogu, mis on Viimsi noorte huve esindav ja noortest koosnev nõuandva õigusega esinduskogu. Oktoobrikuus moodustati noortevolikogu 2023/24 koosseis, mis võttis ohjad üle 2022/23 aasta koosseisult. Aasta jooksul, mil mõlemad koosseisud tegutsesid, toimusid VIID ehk Viimsi Innukate Ideede Diskussioon, kohtuti vallavalitsuse esindajatega, külastati presidendi kantseleid, osaleti Eesti Noorteühenduste Liidu koolitustel ning vallavolikogu komisjonide töös.

Maiu Plumer
haridusosakonna juhataja

Aet Tampuu
üldhariduse vanemspetsialist

Polina Kossenkova
alushariduse vanemspetsialist

Kaija Mägi
huvihariduse vanemspetsialist

Kadi Bruus
haridus- ja noorsootöö peaspetsialist