Arendusosakonna tagasivaade aastale 2023
Arendusosakonnal oli toimekas aasta. Selle jooksul valmis koostöös elanikega valla arengustrateegia, toimusid ettevõtlust toetavad sündmused, toetati vallavalitsust projektirahade kaasamisel valla arengusse, tugevdati vallavalitsuse ja koolide IT-taristut, disainiti teenuseid kasutajakeskseks ja arendati digitaalseid lahendusi töö tõhustamiseks.
Arengustrateegia sõlmis kokku mineviku, oleviku ja tuleviku
Arengustrateegia „Viimsi 2045“ koostamise raames sai Viimsi kogukond aprilli algul osaleda Viimsi visioonipäeval. Tegemist oli sündmusega, mille eesmärkideks oli anda kogukonnale võimalus osaleda vahetul ja laiapõhjalisel arutelul kohalike teemade üle ning koguda sisendit Viimsi pikaajalise arengustrateegia loomiseks. Erinevalt tavapärastest omavalitsuste kaasamisüritustest võimaldas visioonipäev omavahelist suhtlust vabas vormis ning toetas aktiivset ja teadlikku kogukonda Viimsis läbi erinevate töötubade. Inspireerivate esinejate, nagu majandusekspert Raivo Vare ja kliimaneutraalse asumi eestvedaja Markus Hääl, kaudu avanes osalejatel võimalus tutvuda erinevate nägemustega Viimsi tulevikust. Visioonipäeva, kus kogukond saab regulaarselt arutleda Viimsi tulevikuplaanide üle, on plaanis korraldada iga-aastaselt.
Suvekuudel oli elanikel võimalus osaleda ka Haabneemes, Leppneemes, Püünsis, Pärnamäel ja Randveres toimunud piirkondlikel tulevikuseminaridel, kus arutati vajalike muutuste üle, et sõnastatud eesmärkideni jõuda. Nende seminaride toel sai kokku „Viimsi 2045“ eesmärkide saavutamiseks koostatav tegevuskava 151 tegevusega aastani 2028. Tegevuskava hakatakse koostöös kogukondadega uuendama igal aastal. Lisaks toimus augustis ja septembris ka arengudokumentide avalik väljapanek ja arutelu.
Seega kodanikuühiskonnaga koos said arengustrateegias „Viimsi 2045“ paika pikaajalised sihid ja eesmärgid ning tegevuskava lähiaastateks . Viimsi volikogu võttis need koos eelarvestrateegiaga vastu 12. oktoobril. Viimsi valla visioon aastaks 2045: ainulaadse asukohaga Viimsi vald, kus mets ja meri põimuvad kaasaegse elu- ja ettevõtluskeskkonnaga, on elamiseks parim paik. Viimsi vallavalitsus tänab kõiki, kes aitasid valla tuleviku teemadel kaasa mõelda! 2024. aasta kevadel toimuv visioonipäev võtab fookusesse üldplaneeringu ja ettevõtluse arengu ning annab ülevaate seatud sihtide suunas liikumisest.
Viimsi ettevõtluspäev – ettevõtlike inimeste kohtumispaik
Oktoobri algus kulges ettevõtluse tuules ja toimus järjekordne Viimsi ettevõtluspäev. Sellest sai osa ligikaudu 200 kohalikku ettevõtjat ja ettevõtlusest huvitatut, kes said inspiratsiooni ning praktilisi teadmisi ettevõtluses edu saavutamiseks tänases muutuvas maailmas. Majandusekspert Peeter Koppel andis ülevaate majandusprognoosidest, keskendudes suhete olulisusele ja riskimaandamise strateegiatele. Ettevõtja Marge Tava jagas Thormi brändi näitel kogemusi keskkonnasäästlikust ettevõtlusest, rõhutades keskkonnateadlikkuse tähtsust. Indrek Seppo avas uksi tehisintellekti maailma, pakkudes perspektiivi AI arengute mõjust ärimaailmale.
Kuivõrd 2024. aasta on Viimsis ettevõtlusaasta, algasid ettevalmistused selleks mitu kuud varem. Ettevõtlusaasta raames on plaan Viimsi ettevõtlikke inimesi rohkem märgata ja esile tõsta ning tutvustada laiemalt valla elanikele siin tegutsevaid edukaid ettevõtteid. Loomulikult on oktoobris oodata uut ettevõtluspäeva, mis pakub võimalusi võrgustada ning teadmisi värskendada.
Vald käib tehnoloogia arenguga kaasas
27. jaanuaril viidi Viimsi vallavalitsuses läbi digikoristuspäev. Ülesande eesmärk oli vähendada vallavalitsuse töötajate digiprügi organiseerides ja kustutades digitaalseid faile, e-kirju, andmeid ja muud digitaalset sisu. Selle läbi saada ruumi juurde arvutites ja muudes infosüsteemides. Ühtlasi aitavad sarnased harjutused kujundada head digihügieeni – inimesed on teadlikumad nii oma ökoloogilisest kui ka digitaalsest jalajäljest.
Olulise uuendusena alustasime üle-eestilise iseteeninduskeskkonna Spoku liidestamist valla infosüsteemidega, et lihtsustada ja automatiseerida igapäevaseid töövooge ning selleläbi võita aega juurde vallavalitsuse töötajatele, kes saavad siis keskenduda keerulisemate ülesannete lahendamisele. Esimene selline liidestus on Spoku and Microsofti kataloogiteenuse Active Directory vahel, et vallavalituse töötajate kontod hakkaksid automaatselt tekkima ka Spokus. Nii ei pea teenistuja neid eraldi looma. Oleme selles osas omavalitsuste hulgas teerajajaks.
Uus tehnoloogia muudab koolides õppetöö mitmekülgsemaks
Viimsi valla koolide tehnoloogilised võimalused on viimaste aastatega jõudnud uuele tasemele. Valla koolides saab nüüd kasutada kiiret internetti kõikides õpperuumides. Viimase aasta jooksul on tehtud märkimisväärseid edusamme nii võrkude turvalisuse kui ka õpikeskkonna kaitse osas. Veel ühe turvalisuse kihi loovad kõigi õpilaste personaalsed Microsoft Office 365 kontod, mis ühelt poolt tagab, et õppeandmed on kaitstud, teisalt võimaldab lastel tutvuda ja kohaneda enimlevinud kontoritarkvaraga kodustes seadmetes.
Lisaks on ka klassiruumid varustatud moodsa tehnoloogiaga. Käesoleva aasta jooksul said Viimsi koolid 95 uut digiekraani. See tähendab, et enam kui pooled valla klassidest on digiekraanidega kaetud. Uued puutetundlikud digiekraanid on palju mugavamaks muutnud erinevate tarkvaralahenduste kasutamise õpikeskkondades. Näiteks saavad õpilased tunnis puutetundlikul ekraanil Powerpointis või OneNote'is ülesandeid lahendada ja hiljem koostatud materjali talletada. See võimaldab õpetajatel senisest enam kaasata õpilasi uudsete õppemeetodite kaudu ning kasvatab kõigi oskusi kaasaegsete õpi- ja koosloomekeskkondade kasutamisel. Viimsi koolide õpetajaid on digiekraanide erinevate võimalustega väga hästi kaasa tulnud.
Kindlasti muudavad need arengud õpiprotsesse põnevamaks ning koolikoti kergemaks. Paberõpikute asendumine digitaalsetega võtab veel siiski aega, sest eestikeelseid digiõppematerjale ei ole veel piisavalt.
Projektid aitavad eesmärke kiiremini saavutada
2023. aasta oli Viimsi vallas projektide abil raha kaasamise osas igati õnnestunud. Kokku tõid eri osakonnad ja hallatavad asutused valla eelarvele toeks sisse üle 2,5 miljoni euro projektiraha. Arendusosakonna projektikoordinaatori roll selles on koondada võimalikke toetusmeetmeid, abistada välise rahastusvõimaluse leidmisel ja projekti algatamisel ning vajadusel koordineerida taotluse koostamist, esitamist ja aruandlust. Projektitaotluste sisu valmistab ette eelkõige vallavalitsuse vastav osakond või hallatav asutus.
Projektikoordinaator on olnud sel aastal seotud rohkem kui 15 projektiga. Paljud neist on veel ettevalmistamise faasis ning mõned toetusmeetmete taotlemise tähtajad on rakendusasutused lükanud edasi 2024. aastasse.
Detsembri lõpu seisuga on projektikoordinaatori vahetul kaasabil esitatud vallavalitsuse poolt seitse projektitaotlust, millele lisanduvad teiste osakondade ja hallatavate asutuste projektid, kus sel määral tuge pole vaja olnud. Samuti on toetatud valla partnereid, näiteks kodanikuühiskonna innovatsioonifondi taotlusvoorus, kus esitasid oma taotluse kaks MTÜd. Arendusosakonna ulatuslikuma osalusega projektitaotlustest kahele on seni positiivne toetusotsus saadud ning vastuseid on oodata ka aasta alguses. Negatiivseid rahastusotsuseid projektikoordinaatoriga seotud projektide puhul käesoleval aastal olnud ei ole.
Viimsi astub personaalriigiga sama sammu
Riiklik digiühiskonna arengukava 2030 eesmärgistab sündmuspõhiste ja proaktiivsete teenuste kasvu, mida plaanitakse saavutada läbi teenuste juhtimise teadlikkuse tõstmise ja kasutajakeskuse juurutamise. Eesti Linnade ja VFaldade liidu eestvedamisel ja koostöös ärksamate KOVidega lükkasime käima eestiülese teenuste koordinaatorite võrgustiku, kellega koos tegeleme teenuste juhtimise teadlikkuse juurutamisega – neid koostöö vilju saab maitsta juba uuel aastal, kui alustame teenuseomanike koolitusprogrammiga. Ühiselt oleme asunud tegutsema ka KOVi teenuste kaardistamise mudeli ja rahulolu mõõtmise süsteemi valmimise nimel.
Viimsi osaleb ka lähedase surma riikliku sündmusteenuse pilootprojektis. Selle tulemus sai detsembris infoteenusena riigiportaalis kättesaadavaks. Leheküljel eesti.ee/syndmusteenused/et/laehedase-surm on nüüdseks ühes kohas kogu info, mis on lähedase kaotusega seotud. Sündmusteenusele omaselt esitatakse infot ajalise loogika aluses, olles jaotatud üksteisele järgnevatesse sammudesse ning proovides pakkuda lahkunu lähedastele tuge murekohti ja küsimusi ennetades.
Suuremaks uudiseks on Viimsi inimestele see, et vallavalitsus on 2024. aastal oma kodulehte üle viimas uuele kesksele omavalitsusplatvormile, mis arvestab paremini kaasaegsele kodulehele esitatavatele nõuetega ja toob märkimisväärse kulude kokkuhoiu. Rohkem kui pool aastat oleme koos välispartneri ja avalike suhete osakonnaga töötanud Viimsile kasutajakeskse kodulehe loomise nimel. Uuring tõi selgelt välja, et meie inimeste vajadus info järele on kodulehel seotud elusündmustega nagu elukohavahetus, lapse sünd, maja ehitus, haridusvalikud jmt ning soovitakse saada lihtsat ja selget ülevaadet teenustega seotud protsessidest. Uuenduse käigus ei kaota Viimsi oma nägu, vastupidi – oleme käimasoleva projekti raames leidnud viisid, mis võimaldavad Viimsi vallavalitsusel luua tõeliselt kasutajakeskse kodulehekülje, et olla veelgi läbipaistvam, kaasavam ja kodanikesõbralikum kohalik omavalitsus oma elanikele. Uus koduleht saab olema terve Viimsi kodu ning iga teekonna alguspunkt.
Teenuste digitaliseerimine ja automatiseerimine säästab kõigi aega
Nii lõppkliendi kui ka vallavalitsuse teenistujate kasutajamugavust silmas pidades tegutsesime jõuliselt erinevate iseteeninduskeskkondade arendamisel. Digitaliseerisime ehk viisime iseteeninduskeskkonda mitmed manuaalsed menetlused nagu jäätmemajandust puudutavad taotlused, külaelu edendamise toetuse, haridustöötajatele mõeldud sõidusoodustuse, rahvakultuurikollektiivide ja koguduste toetuse ning disainisime ümber ühtseks raietööde taotluseks raieloa ja -teatise vormid. Ka õpilasmalevasse astumise avaldust sai sel aastal kahe erineva lähenemise osas testitud ning lõplik versioon läheb käiku juba uue aasta esimeses kvartalis.
Oleme omavalitsuste lõikes olnud eestvedajaks oluliste IT-arenduste loomisel, tuues Spoku iseteeninduskeskkonda juurde mitmeid vajalikke funktsionaalsusi, muuhulgas taotlusvoorude automaatsed meeldetuletused, liidestus liiklusregistriga jpm. Aasta lõpus viisime Spoku keskkonnas läbi ka visuaalse uuenduse, tagades platvormi visuaalse kuva kooskõla valla uuenenud visuaalse identiteediga.
Kibekiired IT-arendustööd on käimas ka haridusteenuste iseteeninduskeskkonnas Arno, kus luuakse automaatset arvutusloogikat tulenevalt volikogu otsusest diferentseerida lasteaia- ja huvikoolide tasud sissekirjutusest lähtuvalt.
Krativäeline riik toetub andmepõhisele riigivalitsemisele, andmete taaskasutamisele ja avatud innovatsioonile.
2022/2023 aastavahetusel võttis Viimsi vallavalitsus esimese omavalitsusena Eestis valla kodulehel kasutusele riikliku virtuaalassistendi ehk Bürokrati. Rohelist värvi vedru meenutav kratt on oma olemuselt tehisintellekt, mille süsteem kasutab etteantud käitumisreegleid ja mis suudab ka ise etteantud materjalidest uusi asju õppida. Õige lahenduseni jõuab kratt erinevate masinõppe algoritmide kaudu. Valisime riiklikule tehisintellektile väljakutseks alusharidusteenuse, kus infot palju ja inimeste vajadus kiire ning õige info leidmiseks suurem.
Krati tulek pani meid aga veelkord mõtlema alusharidusteenusele laiemalt ning seepärast võtsime kätte ning mõtestasime uue kodulehe jaoks ümber kogu sektsiooni struktuuri ja redisainisime sisuloome. Chat GPTle ega Google’i Geminile kohalik kratt konkurentsi ei paku, küll aga saab Bürokrati abil automatiseerida korduvaid protsesse ning neid on omavalitsustel omajagu. Kutsume kõiki praeguseid ja tulevasi lapsevanemaid lasteaiaga seotud teemadel Bürokratiga vestlema valla kodulehel alushariduse sektsioonis. On rõõm tõdeda, et oleme olnud teistele omavalitsustele inspiratsiooniks, sest kuulu järgi on Bürokratiga liitumas mitu uut KOVi.
Kui tahta parandada teenust, tuleb parandada selle teenuse sees olevaid protsesse. Täpselt seda me tegimegi näiteks ehitusloa ja -teatise teenuse osas, kus muret valmistas liigselt pikk menetlusaeg. Protsessianalüüsi käigus kaardistasime probleemid ning valmis juurpõhjuste analüüsi ja lahenduste mõjumaatriks ning lahenduste elluviimise ajakava. Kiiremaid lahendusi on juba asutud rakendama ning selle tulemusel on menetlusajad juba hakanud kahanema, kuid lõplikult peaks muudatuste mõju avalduma 2024. aasta suve hakuks. Hoiame teid arengutega kursis ja palume kindlasti ka tulemust hinnata.
Koostöös sünnib maailma parim demokraatlik digiriik
Viimsi elanikud on meie partnerid. Olgu selleks strateegiliste arengute planeerimine, ettevõtlike inimeste või laiemalt uuenduste toetamine, teenuste disainimine või vallavalitsuse töö automatiseerimine, peame alati silmas kasutajamugavust ja inimeste heaolu kasvu. Ootame teie tähelepanekuid nii arengustrateegia elluviimise, ettevõtluse toetamise, uue kodulehe, Bürokrati kasutamise, iseteeninduskeskkonnas tehtud muudatuste kui ka teenuste kvaliteedi osas. Oleme ju kõik koos personaalse riigi loomise teekonnal.
Ivar Hendla
arendusosakonna juhataja
Foto: Margarita Sokolova