Aprill kuulub jalgpallile ja seda kuu esimest kuni viimase päevani

22. märts 2023
foto

Jalgpall kui selline on äärmiselt pika ajalooga aktiivne viis veeta oma vaba aega, teha sporti ning liikuda. Jalgpall sellisel kujul, nagu meie seda teame, sai alguse 19. sajandi alguses Inglismaalt.

Jalgpall, nagu ka kõik teised spordialad, on tegelikult pidevas arengus. Näiteks suluseis kui selline võeti kasutusele alles 20. sajandi alguses ja seda ennekõike seetõttu, et liiga palju väravaid ei löödaks. Või näiteks, kui meie teame, et võidu eest saad liiga tabelisse kolm, viigi eest ühe punkti ja kui kaotad, jääd punktidest ilma, siis tegelikkuses on selline punkti jagamissüsteem meieni jõudnud alles 1980ndatel.

Teisalt fun fact jalgpalli kohta on, et kõige vanem mees, kes on osalenud World Cupil, on Essam El-Hadary, olles sel hetkel 45aastat ja 161 päeva vana ning seda alles aastal 2018 Egiptuse vs Saudi-Araabia mängul. Seega ei saa väita, et jalgpall on sedavõrd füüsiline mäng, mida saab kõrgel tasemel mängida vaid maksimaalselt kolmekümnendate esimese pooleni. Jalgpallis on kõik võimalik! 

Miks jalgpalli mängida
Peale selle, et kõrgel tasemel jalgpallur teenib maailmas miljoneid, on jalgpall kindlasti üks enim vaadatud spordialasid. Reeglid suures pildis on samuti lihtsad – palli puudutakse vaid jalaga ja vastasele anda ei tohi.

Lisaväärtuse annab võimalus lüüa pall vastaste väravasse ja garanteerida sellega endale võit. Teisalt tundub see mäng pisut tottergi – 22 mängijat ajavad ühte palli taga, lootes, et just tema on see, kes palli kätte ja vastase väravavahi selja taha lüüa saab. Usun, et iga spordiala võib ja saab olla meeldiv, kui sellesse süveneda, ise kaasa lüüa ja järgi proovida.

Ja üsna pea avastad ennast samamoodi suure kambaga sedasama ühte palli taga ajamas.

Martin Reimi jalgpallikoolis hakkame lastele jalgpalli õpetama 4. eluaastast. Kui 4–5-aastased tulevad trenni, siis enamus neist ei tea, miks nad seal on ja mida nad tegema peavad. Laste suurim soov on joosta, mängida ja ka vigurdada. Usume, et esimesel kahel aastal peab olema treening pigem tore ja lõbus kui ränkraske rassimine tehniliste liigutuste kallal. Muidugi on treeneritel olemas valmidus treenida ka neid, kes on osavamad ja valmis koheselt kuulama, rutiini taluma ja tööd tegema.

Jalgpallureid oleme kasvatanud aastast 2007 ja esimesed tulemused on näha ka meie esindusvõistkonnas, kes mängib Eesti jalgpalli meistriliiga seisukohalt tasemelt teisel raskusastmel. Samm edasi on vaid Premium liiga, alla on veel tulla küll. Samas on äärmiselt uhke tunne vaadata protokolli ja näha seal enamus mängijate taga märget KTM, mis tähendab klubis treenitud mängijat. See näitab, et mängija alustas oma treeninguid Martin Reimi jalgpallikoolis ja on siin senini. 

Esindus mängis esiliigas möödunud hooajal esimest hooaega ja saades sinna esiliiga B võitjatena. Esimene hooaeg kõrgemal tasemel päädis auväärse neljanda kohaga, samas oli nii käega katsutav ka võimalus end sellel hooajal Premium liigas leida, aga ju me polnud selleks veel päris valmis.

Tänaseks on mängitud kolm mängu. Kaks võõrsil ja üks kodus – kõik kolm on võidetud! Siinkohal on suisa kohustus rääkida kodumängust, mis meelitas staadionile 250 inimest! Melu ja emotsioon, mida kaasaelajad mängijatele edasi annavad, kannustavad ja tiivustavad mängijaid. Nõnda on võit kodupubliku ees veelgi olulisem!

Jalgpall sobib ka naistele ja seenioritele
Aastal 2016 alustas klubi juures päris esimene naisharrastajate grupp. Algselt oli treeningutel ligi kolmkümmend aktiivset naist. Alustades ei olnud ükski neist varem jalgpalli mänginud. Eelmisel hooajal mängis sellest satsist neli naist naiste esiliigas ehk päris jalgpalli ja andes sealjuures võistkonnale juurde just vanemlikku tarkust ja rahu ning võitlusjanu ja usku, et kõik on võimalik ja seda igas vanuses. Naised saavutasid naiste esiliigas teise koha ja see tagas neile võimaluse sel aastal mängida naiste meistriliigat. Usun, et igast harrastajast saab asja. Eesmärgiks ei pea olema võistlussportlase tase, vaid võid olla lihtsalt õppija ning nautleja. Sel aastal ehk liikumisaasta alustame uue naisharrastajate grupiga. Alates 2. aprillist alustame treeningutega korra nädalas pühapäeviti Mõisapargi väljakul kell 19.

Jalgpall sobib ka seenioritele. Tänapäeva eakamad inimesed on aktiivsed ja teotahtelised, et leidsime üheskoos, et see potentsiaal tuleb ära kasutada. Jooksma me neid ei pane, aga kõnnijalgpalli mängima küll. Neile, kes mõtlevad, et kõnnijalgpall pole mingi treening, soovitan ise järgi proovida. Nimelt peab kõnnijalgpallis olema koguaeg liikumises, sest muul juhul sa lihtsalt ei jõua ju mitte kuhugi. 

Sügisestes treeningutes kerkis esile huvitav probleem. Nimelt oli treeneri põhiülesandeks tuletada meelde, et siin mängus joosta ei tohi! Mängides hasart kasvas ja tekkis soov kiiremini pallini jõuda. Käimisjalgpall ei ole ainult eakatele, sinna on oodatud kõik – peaasi, et sa jooksma ei hakka!

Lähiajal toimuvad mitmed üritused ja tasuta trennid

  • 17. aprillil toimub, koostöös Eesti Jalgpalli Liiduga tüdrukutele Viimsi staadionil Jalgpallifestival. 
  • 25.–27. aprillini anname särtsu juurde liikumislaagriga, mis leiab aset Viimsi staadionil. Täpsemat infot leiab meie sotsiaalmeedia kanalitelt või kirjutades erle.meresmaa@mrjk.ee.
  • Igal pühapäeval kell 19 ootame naisi Mõisapargi väljakule naisharrastajate treeninggruppi (aprillis on treeningud tasuta).

Mängupäevad
Esiliiga 
1. aprillil kell 12.30 jalgpallikuu avamäng
Viimsi JK vs Tallinna JK Legion

8. aprillil kell 11 toimuvad kõigile huvilistele tasuta mängud Mõisapargi väljakul.
Kell 12 liigutakse rongkäiguga alla staadionile, kus vaadatakse üheskoos mängu
Viimsi JK vs FC Nõmme United, mis algab kell 12.30.

27. aprillil kell 18 Viimsi JK vs Paide Linnameeskond U21

Naiste meistriliiga alustab

2. aprillil kell 12.30 Viimsi JK (n) vs JK Tallinna Kalev (n)

30. aprillil kell 12 jalgpallikuu lõpetamine, Viimsi JK (n) vs Tartu JK Tammeka (n)

Erle Meresmaa
Viimsi JK kogukonna juht