Viimsi vallas hakkab kehtima kaubandustegevuse kord

12. märts 2024
Rannakohvik

Viimsi vallavolikogu võttis 12. märtsil vastu kaubandustegevuse korra, et toetada kohalikku ettevõtlust ja reguleerida avalikus ruumis kauplemist. 

Viimsi vallavolikogu poolt vastu võetud määrus "Viimsi vallas avalikult kasutataval maa-alal kaubanduse korraldamise nõuded ja kord" kehtestab tänava- ja kandekaubandusele regulatsiooni, mis jõustub alates 1. aprillist 2024. Määrusega soovitakse Viimsisse luua rohkemate võimalustega ja bürokraatiavaba, aga samas esteetiline ja ühtsete üldnõuetega tänavakaubandust toetav keskkond nii kohalikele elanikele kui ka ettevõtjatele. Uue korra alusel tekib ettevõtjatel lisavõimalusi müügitegevust pakkuda ja suureneb kohalikele inimestele pakutav teenuste valik.

Määruse olulisemateks punktideks on kogu tänava- ja kandekaubanduse tegevuse kui sellise võimaldamine, müügikohtadele esitatavad nõuded ning kaubandustegevuse korraldamise protsess. Kauplemiskohtade andmisel on rõhku pandud sellele, et kaubandustegevus ei tohiks takistada liiklust, piirata liiklusohutuse seisukohalt olulist nähtavust või kitsendada liiklejate liikumisruumi. Samuti on oluline, et müügikohad sobituksid visuaalselt ja paigutuselt ümbritsevasse keskkonda.

Viimsi vallas on tänavakaubanduse korraldamiseks ette nähtud kaks peamist viisi: ala kasutusse andmine läbi enampakkumise või otsustuskorras. Enampakkumise meetodit kasutatakse eelkõige kauplemiskohtade jaotamiseks ranna-aladel, kus kaubandustegevus on eriti populaarne suvekuudel. Otsustuskorra alusel võib valla omandis olevat maad kaupleja taotlusel anda kasutusse, kui enampakkumine on nurjunud või kui kaupleja soovib kaubelda alal, mis ei kuulu enampakkumisele. Kummalgi eeltoodud juhul on alghinnaks maa maksustamishind ruutmeetri kohta, mida vallavalitsus võib täpsustada. Erilist tähelepanu pööratakse kohalikele talu- ja aiasaadustele, käsitöötoodetele jne, mille otsekaubanduse korras kauplemiseks antakse müügikoht kasutusse tasuta. Sellega toetatakse kohalikku tootmist ja väiketootjaid, edendades samal ajal tervislikku toitumist ja kohalike toiduainete tarbimist.

Kandekaubanduse läbiviimiseks on kehtestatud lihtsustatud menetlus, kus kauplejad peavad eelnevalt vaid teavitama vallavalitsust oma tegevusest. See võimaldab kaubelda teatud kindlate kaubagruppidega, nagu näiteks raamatud, ajalehed, lilled ja pakendatud toidukaubad, ilma keerulise loamenetluseta. Kandekaubanduse puhul on oluline, et müügitegevus ei häiriks liiklust ega kahjustaks haljasalasid, samuti tuleb järgida head kaubandustava ja austada ostja õigusi.

Abivallavanem Alar Miku sõnul soovitakse uue määrusega tagada, et Viimsi vallas toimuv kaubandustegevus oleks korraldatud viisil, mis tagab avaliku ruumi heakorra ja turvalisuse.

„Heakorra ja turvalisuse kõrval on sama oluline, et siinsetel ettevõtjatel oleks võimalus pakkuda oma tooteid ja teenuseid kohalikule kogukonnale ja teha seda võimalikult lihtsustatud korras.“ 

Määruse rakendamine aitab Alar Miku sõnul kaasa kohaliku majanduse elavdamisele, pakkudes samal ajal elanikele ja külastajatele meeldivat ja turvalist keskkonda. Samuti võimaldab see vallale kuuluvaid alasid kasutusse anda, et seeläbi valla eelarvesse lisatulu teenida.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond