Viimsi Kooli ees valmis bussiootekoja näidis

3. sept 2019
peatus

2018. aasta sügisel toimus Viimsi Vallal koostööprojekt Eesti Kunstiakadeemiaga, mis oli seotud õppeainega "Kasutajakogemus: keskkond". EKA tudengite juhendajateks olid: Maria Pukk (keskkonnadisain), Lauri Hirvesaar (tootedisain) ja Heikki Zoova (tootedisain). Tudengid külastasid valda, tutvusid olukorraga, teostasid taustauuringuid ja pakkusid välja võimalikke uusi lahendusi, pidades silmas materjalide valikuid (ilmastikukindlus), objektide funktsioone ja ümbritsevaga tasakaalu. Võidutöö autoriteks olid Annamaria Rennel, Kevin Laus, Vitali Valtanen ning 2019 esimesel poolaastal arendas vald tööd edasi koos partneritega ja sügisel valmis esimene prototüüp. Haabneeme alevikus Viimsi Kooli ees asuvasse peatusesse „Viimsi Kool“ püstitati augusti viimastel päevadel vana bussiootepaviljoni asemele uue peatuse prototüüp. Tegemist on eraldi Viimsi valla jaoks disainitud peatuse paviljoniga. Vallavalitsuse eesmärk on kujundada Viimsi valla avalikku ruumi Viimsile omase disainiga ning võtta see kasutusele erinevate väikevormide puhul. Alates valla väravatest, bussiootepaviljonidest ja lõpuks kuni külade viitadeni – allutada erinevad rajatised ja elemendid ühtsele ja Viimsile omasele disainile.

Uue peatuse ootekoja tootis ja paigaldas AVEN Metallitööd OÜ meeskond. Interaktiivse ekraani ja sisu valmistas AS Hansab. Peatuse projekteerimisel arvestati Viimsile omase piirkondliku isikupäraga ja sooviga pakkuda vallaelanikele ja külalistele esteetiliselt silmapaistev, äratuntav ja praktilise disainiga ootekoda, millelt võib ära tunda Viimsi valla logol kasutatud elemente. Ootekoja viimistlusmaterjalide värvitoonid on kooskõlas valla stiiliraamatu ja teiste juba valminud väikevormidega. Ühtlasi pidi lähtuma ka Maanteeameti poolt bussiootepaviljonidele esitatud nõuetest.

interaktiivne kaart

Peatuse kaks iseloomulikku ja eemalt silma paistvat tugikonstruktsiooni on V-tähe kujulised. Seinteks on kasutatud sinist karastatud klaasi. Katuse konstruktsioon on merelaine motiiviga ja paviljoni sisemus tänu läbi kumavale plastikule valgusküllane. Lainemotiivi jätkava pingi lauad on puidu imitatsiooniga ja valmistatud vastupidavast ning hooldusvabast puitplastkomposiidist. Peatusel on eraldi ledvalgustus, mis muudab selle bussiootajale turvaliseks ja hubaseks ning liiklejale kergesti märgatavaks. Tegemist on ootekoja näidismudeliga, mis tähendab, et seda katsetatakse reaalsetes oludes.

Vallavalitsus ootab ka kõigi ühistranspordi kasutajate ettepanekuid ja tagasisidet, millele tasub ootekoja juures lisaks tähelepanu pöörata kommunaal@viimsivv.ee. Kogume katsetuste tulemused septembrikuu jooksul kokku ja siis tehakse mudelile vajadusel parendusi ja täiendusi ning muudatused viiakse sisse ootekoja projekti.