Viimsi Artiumi juhina alustas Andreas Väljamäe

3. jaan 2024
Andreas Väljamäe

2. jaanuarist 2024 juhib kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artiumit viimsilane Andreas Väljamäe.

Sihtasutuse nõukogu esinaise Riina Aasma sõnul on Artium tänu senise juhi Kristiina Reidolvi tehtud tööle käivitunud hea hooga ja olnud väga nähtav mitte ainult Viimsi, vaid kogu Eesti kultuurimaastikul.
„Oleme Kristiinale väga tänulikud tema töö eest, sest ühe sellises mastaabis multifunktsionaalse keskuse käivitamine ja nii mitmekülgse programmi kokkupanek, nagu Artium seda on esimestest päevadest peale pakkunud, on keeruline väljakutse. Soovin Kristiinale palju edu tema uutes väljakutsetes,“ ütles nõukogu esinaine Aasma, kelle sõnul liigub juhi vahetusega Artium oma arengus järgmisesse etappi. Uue juhi osas on ootused Aasma sõnul samuti kõrged. "Meeskond on Artiumis väga professionaalne. Loodame, et Andreas toob meile kauaaegse viimsilasena ja kohaliku kultuurikorraldajana juurde rohkem ka nii öelda Viimsi oma hinge ja kindlasti on meil positiivses mõttes plaan kasutada ära tema laialdasi teadmisi tehnoloogia valdkonnas," lisas Riina Aasma.

Viimsi Artiumi juhina alustanud Andreas Väljamäe on Randvere külas elav nelja lapse isa, laulupeo dirigent Janne Fridolini abikaasa,  kes seotud kultuurivaldkonnaga nii oma haridusteelt kui ka varasemast töökogemusest. Hetkel on Andreas seotud iduettevõttega Bisly, tegeledes intelligentsete hoonete süsteemide arendamisega. Seda valdkonda jääb Andreas arendama ka edaspidi. Varasemalt on ta tegutsenud pikalt Mainor Ülemiste aktsiaseltsi kinnisvaraarenduses ja paralleelselt ka kultuurivaldkonnas - olles ise nii laval, kui ka lava taga korraldusmeeskonnas. Hariduselt on Andreas Väljamäe Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia klassikalise laulu eriala lõpetanud ja saanud magistrikraadi kultuuriettevõtluse valdkonnas samas ülikoolis. 

Andreas Väljamäe sõnul on ükski hoone ega organisatsioon iseenesest ei toimi.
 „Kõige olulisem on meeskond ja see on minu jaoks kindlasti üks olulisemaid prioriteete. Viimsi Artium on oluline maamärk, mis peab teenindama nii kohaliku kogukonna kui ka Eesti kultuurist huvituva publiku ootusi ning huve. Artiumist on juba kujunenud hinnatud sündmuskeskus ja seda taset tuleb hoida ning võimalusi mööda ka laiendada,“ ütles Väljamäe.

2023. aastal toimus Viimsi Artiumis 408 sündmust, mida külastas kokku 61 344 inimest. “Viimsi Artium esitleb” programm, mida Artium ise produtseerib ja korraldab, moodustas ürituste ja külastajate arvust ca 30%. Toimus 38 rahvusvahelist sündmust 21 riigist. Kõige enam külastati kontserte ja teatrietendusi ning kogukonnasündmusi.

Kristiina Reidolv tänab südamest nii Eesti kui rahvusvahelisi loojaid ja kultuurikorraldajaid, kellega on aastate jooksul suurepärast koostööd tehtud ning Artiumi publikule erilisi kultuurielamusi pakutud: “Mul on kõige soojemad mälestused koostööst erinevate partneritega kultuuriprogrammi loomisel. Loomulikult tänan Artiumi tiimi ja publikuteenindajaid, nõukogu, Viimsi huvikoole ja huvikeskust, Viimsi vallavalitsust, Viimsi Haldust ning kõiki koostööpartnereid.” 

Kristiina Reidolv ise alustas sügisel õpinguid Helsingis Aalto ülikoolis Põhja- ja Baltimaade kultuurijuhtide kursusel “Business of Culture”, mis on suunatud nii muusika-, etenduskunstide kui visuaalkunstide organisatsioonide, kaasa arvatud muuseumide juhtidele.

Dissonantsed - aasta kultuuritegu 2023

Möödunud aasta tähtsündmustena Viimsi Artiumis väärivad Reidolvi sõnul esiletoomist külastajate seas populaarseks osutunud Nargenfestivali, Viimsi Artiumi ja Tallinna Filharmoonia koostöös lavale toodud „Dissonantsed“, mille lavastas Elmo Nüganen ja muusikajuhiks Tõnu Kaljuste. Tegemist oli Viimsi Artiumi esimese lavastuse ja kaasproduktsiooniga, mis sai Viimsi valla 2023. aasta kultuuriteo auhinna. Sügisel toimus esmakordselt ka kultuuri- ja kogukonnafestival Põhja Konn, mille eesmärk oli lisaks kultuurielamuste pakkumisele tugevdada sidemeid kogukonnaliikmete vahel ning tutvustada Viimsi poolsaare ja saarte looduskauneid kohti.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond