Tänavune 13. Viimsi Rattaretk tuleb uue korraldajaga ja uues kuues

22. mai 2024
foto

Traditsiooniline Viimsi Rattaretk toimub tänavu 8. juunil ning seda juba 13. korda. Osalemine on tasuta, kuid tarvilik on eelregistreerimine, sest osalema pääseb 150 kiiremat huvilist.

Seekordsel Viimsi Rattaretkel on ka palju uut, sest üritusel on uus korraldaja – Matkafy Laternamatkad. See tähendab, et sarnaselt populaarsetele Matkafy jalgsituuridele helindatakse raadiosaatjatega ka rattaretkel osalejad ning matkajuht saab kogu ürituse vältel helitehnika vahendusel osalejatele rääkida külastatavatest objektidest ja Viimsi ajaloo põnevatest tahkudest.

Tänavuse rattaretke planeeritud marsruudiks on ca 30 kilomeetrit ning ajaliseks kestvuseks orienteeruvalt 3 tundi. Rada kulgeb peamiselt mööda kergliiklusteid, metsateid või väiksema liiklusega tänavaid. Trassile jääb ka piknik, kus pakutakse kostuseks maitsvat suppi, mõnusat jooki ning magusat batoonikest. Ürituse toetajad on lisaks peamisele ellukutsujale ehk Viimsi vallavalitsusele veel ka AS Filter ning Nick’s.

Kuna grupp on helindatud ja matkajuht saab rääkida kogu ürituse aja, siis mahub rattaretke sisse varasemast märksa enam põnevaid lugusid. Sisuliselt rändame rattasõidu ajal läbi kogu Viimsi ajaloo kiviajast tänapäevani. 

Matkal jutuks tulevad teemad:
-    Viimsi poolsaare vanim osa on eelajalooline lubja saar, mis ajapikku liitus mööda paeseljandikku Iruga. Räägime muinasaja lõpu asustusest ja Viimsi sidemetest Iru kui toonase kekusega.
-    Esimese süstemaatilise asustuspildi Põhja-Eesti kohta annab Taani hindamisraamat 1241. Viimsi poolsaarel asub toona ainult kaks küla: poolsaare keskelt Viimsi ja jalamil Iru. Miljonivaadet mererannas toona justkui ei hinnatudki – miks nii?
-    Keskaega jõudes saame rääkida juba ka vanimatest rannikuküladest, mille rajasid rannarootslased. Kes nad olid ja miks nad Viimsi randa koloniseerima tulid?
-    Administratiivselt oli keskkajal Viimsi poolsaar jagatud Pirita kloostri ja Maardu mõisa vahel – peatume nende kahe omavahelistel suhetel. 
-    Ka uuemast ajast rääkides – kas teadsite, et Viimsis pole mitte alati olnud Viimsi vald? Poolsaare alad on kuulunud ka Nehatu ja Iru valla koosseisu. Seetõttu siirdumegi rattaretkega tänasest Viimsi vallast välja ning uudistame ka Iru kanti ning räägime Tupsi talust, kus leidsid aset 1924. aasta riigipöörde katse sündmused. Piilume aia vahelt sisse Konstantin Pätsi talusse ehk tänasesse botaanikaaeda ja käime ära omaaegses karantiinaiandis. Kindlasti tasub vahepeal pea ka kuklasse pöörata – teletorn! Kas teadsite, et Eesti kõrgeim ehitis püstitati alles neljdandasse asukoha kanditaati? Aga kus olid esimesed kolm? 
-    Tagasiteel veereme läbi Mähe aedlinna ja vaatame, kas leiame veel mõne audentse nõukogude suvila üles – nõukogude inimene puhkab….või siis rügab aias… Tegelikult räägimegi veidi aedlinnadest ja omaaegsest aianduskoperatiivindusest, mis on jätnud oma jälje ka Viimsi poolsaarele. 
-    Muidugi jääb teele ka Merivälja ning kuidas saaks teisiti, sest see vahva aedlinnake on ju tänavu tähistamas oma 100. sünnipäeva! Mõistagi otsime Meriväljat läbides üles ka kuulsa Merivälja UFO maja. 
-    Päris viimastel kilomeetritel möödume aga Viimsi mõisast ja räägime nõukogude majandusimest ehk Kirovi kolhoosist. Seega teemasid ja uudistamist jätkub seinast seina, nagu ka tervislikku rattasadulas veeremist!

Tänavuse aasta 13. Viimsi Rattaretke läbiviijaks on Matkafy Laternamatkad, kes on tuntud oma ajaloomatkade matkaseeriaga ning kelle valikus on juba 42 põnevat jalgsimatka Tallinnas, Harjumaal, Lääne-Virumaal, Läänemaal ja Hiiumaal. Matkafy korraldab nii avalikke piletimatku kui ka tellimusüritusi firmaüritusteks või sünnipäevadeks.

Eriprojektidena viib Matkafy läbi ka jalgrattamatku ning suuremahulisi elava tulega dekoreerimisi advendi- ning jõuluajal.

Kohtumiseni 8. juunil Viimsi Rattaretkel! Registreerimine on avatud www.matkafy.ee lehel.

Mihkel Reile
Matkafy Laternamatkade giid

Foto: Tiit Mõtus