Riiklik toetus aitab muuta Päikeseratta maja energiasäästlikuks

15. märts 2024

Veebruaris andis Riigi tugiteenuste keskus teada, et on eraldanud üle 1,5 miljoni euro Viimsi munitsipaallasteaedade Päikeseratta maja liginull energiakuluga hoone ehitamiseks.

Möödunud aastal uuendas Viimsi vald oma lasteasutuste energiamärgiseid, et saada selgem ülevaade sellest, millised on prioriteetsed investeeringud kliimaneutraalsuse eesmärkide saavutamiseks. Nende eesmärkide täitmine lähtub möödunud aastal kogukonnaga koostöös valminud ja volikogus kinnitatud valla pikaajalisest arengustrateegiast „Viimsi 2045“.

Kõikidest hinnatud lasteasutustest sai Karulaugu teele 20 aasta eest rajatud Päikeseratta maja madalaima hinnangu. 2004. aastal valminud hoone energiaklass hinnati varasema D asemel G-tasemele. Hoonet hinnanud ekspertide sõnul selle maja tänane arhitektuurne lahendus vajalikku energiasäästu ei soodusta ja energiatõhususe parandamiseks vajab hoone juba lähiajal suuri investeeringuid. Samas ei taga energiasäästu nimel tehtud investeeringud lastele vajalikku kaasaegset ruumilahendust ega pruugi anda kliimaneutraalsuseks vajalikku energiatõhusust.

Viimsi vallavanema Illar Lemetti sõnul arutati vallavalitsuse ja lasteaia hoonet haldava OÜ Viimsi Haldusega erinevaid lahendusi. „Arutelude tulemusel jõudsime üksmeelele, et parim lahendus oleks riiklikust toetusmeetmest küsida tuge energiasäästliku ja muutunud vajadusi arvestava lasteaiahoone rajamiseks. 20 aasta eest ei olnud hoonete projekteerimisel ja ehitamisel võimalik arvestada nende tingimustega, mis meil energiakriisi ja kliimaneutraalsuse programmidega on tekkinud. Kõik tegevused, mis aitavad meil oma taristu püsikulusid pikemas perspektiivis vähendada, on vajalikud. Riigi poolt eraldatud 1,5 miljoni eurot aitab meil selle olulise sammu Päikeseratta majaga teha,“ ütles vallavanem Illar Lemetti, kelle sõnul väheneb Päikeseratta maja energiakulu veerandi võrra.

Vastavalt riigi tugiteenuste keskuse tingimustele peab uus hoone valmima 12. oktoobriks 2026. Ehitustööde täpne maksumus selgub hanke tulemusel, mis peaks läbi viidama 2024. aasta sügisel.

Haridusvaldkonna abivallavanem Katrin Markii sõnul plaanitakse Päikeseratta maja ehituse perioodil kasutada praegu ehitatava Pärnamäe lasteaia ruume asenduspinnana. „Meil oleks praeguste plaanide järgi sellel perioodil võimalik kasutada vast valminud Pärnamäe lasteaia ruume, kuhu on planeeritud ruumid kaheksale lasteaiarühmale. Päikeseratta majast vajaks asenduspinda ca 90 last ja seega jääb Pärnamäe küla vajaduste esmaseks katmiseks kohti 70 lapsele.

Asenduspinnale kolimine toimuks 2025. aasta suvel ja enne seda jätkub töö Päikeseratta majas tavapärases rütmis. Õnneks asub rajatav Pärnamäe lasteaed ka Päikeseratta majale piisavalt lähedal,“ selgitas abivallavanem Katrin Markii.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Loe lisaks:
Viimsi vald uuendab haridusasutuste energiamärgiseid (12.09.2023)