Raamatukogus saab teha ajarännaku koos 35-aastase Viimsi Teatajaga

4. aprill 2024
foto

Viimsi Teataja loodi aastal 1989, mis tähendab, et tänavu saame tähistada Viimsi valla infolehe 35. sünnipäeva! Sel puhul avasime Viimsi raamatukogus sünnipäevanäituse, mida saab vaadata maikuu alguseni.

Juunis 1989 ilmus Viimsi Rahvarinde väljaanne Viimsi Teataja. Toonane peatoimetaja Peeter Ugand kirjutas esimeses lehes nii: „Kallid lugejad! Täna saate te kätte Viimsi Teataja esimese numbri.“ Toimetaja lisas, et Viimsi Teataja tahab lugejateni tuua Viimsi rahva rõõmud ja mured, lahendamist vajavad probleemid, kohalikku ajalugu, rahvatraditsioone ning kultuurisündmusi. Leht maksis toona 15 kopikat, ilmus kord kuus ning selle tiraaž oli 500 eksemplari.

1991. aasta aprillis muudeti rahvarinde häälekandja ümber Viimsi valla infoleheks ja toimetajaks sai Hillar Pappel. Kes nüüd millist aastaarvu infolehe sünnipäevaks peab – 1989 või 1991? Ka lehti sirvides võib leida aastal 2014 ilmunud artikli „Viimsi Teataja sai juba 25-aastaseks“ ning aastal 2016 ilmunud artikli „25 aastat valla oma lehte“. Pigem võiksimegi täna kokku leppida selle, et viimsilastele on meie oma leht olemas olnud aastast 1989 ja jäägu see siis kokkuleppeliselt selle lehe alguspunktiks.

Viimsi Teataja arengut saab iga külaline täna hinnata, võrrelda ja jälgida põneval lehe ajaloole tagasi vaataval näitusel. Võib öelda, et Viimsi Teataja pakub unikaalset kroonikat viimsilaste elust ja tegemistest kogu taasiseseisvuse ajal. Seega on meie oma leht asendamatu allikas. Kui siia liita fakt, et viimased elanike rahuloluküsitlused näitavad, et ajaleht on siinsetele inimestele peamine allikas kohalikus elus toimuva kohta info saamisel, on vastutus lehe kvaliteedi ja informatiivsuse osas suur.

foto

Mõned faktid Viimsi Teataja ajaloost

  • 1991 maksis lehe aastatellimus 2 rubla.
  • Majanduslikult keerulistel aastatel 1992–1996 tõusis lehe aastatellimuse hind 8 kroonilt 24 kroonini.
  • Alates aastast 2005 on kõik lehenumbrid olnud värvitrükis.
  • Alates 2007. aasta augustist hakkas Viimsi Teataja ilmuma kaks korda kuus.
  • Aastal 2009 oli lehe tiraaž 7190, täna 10 860 eksemplari.

35 aasta jooksul on Viimsi Teataja südameks olnud lehe tegijad. Need on inimesed, kes aitavad kogukonna tegemisi üles tähendada ja leida üles olulisemad lood. Viimsi Teataja (pea)toimetajateks on eri aegadel olnud Peeter Ugand, Hillar Pappel, Ly Nurmberg, Heidy Purga, Ivar Piibur, Triin Olvet, Lea Noormets, Kai Maran, Merike Taal, Kerttu Moskalik, Jüri Leesment, Annika Poldre, Meeli Müüripeal, Liina Rüütel, Annika Koppel, Ülo Siivelt, Rain Resmeldt Uusen ja Merilin Piirsalu. 
Elagu Viimsi Teataja!

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja

Fotod: Tiit Mõtus