Noored tööturul - kuidas toetada neid, kes vajavad enim tuge? 

22. mai 2025
noored

Tööturule sisenemine võib olla noore jaoks keeruline ja hirmutav teekond, eriti kui puudub varasem töökogemus või tugivõrgustik. Just seetõttu on oluline, et keegi märkaks, kuulaks ja aitaks noorel teha esimesi samme. Keegi, kes ei sea ootusi enne usalduse loomist, vaid läheneb iga noore olukorrale mõistvalt ja toetavalt. 

Kaks korda aastas toimuv noorte seire on oluline tööriist, mis aitab tuvastada NEET-noori. 15–29-aastaseid noori, kes ei tööta, õpi ega osale ka mõnel koolitusel, nimetatakse NEET-staatuses noorteks (ingliskeelne lühend NEET – Not in Employment, Education or Training). 2025. aasta märtsis tuli seire tulemusena Eestis välja 12 540 noort, kes võivad vajada tuge noortegarantii tugisüsteemist. Enam kui 70% neist noortest ei ole kunagi töötanud või on nende töökogemus jäänud rohkem kui kahe aasta taha. See näitab, et väga paljudel noortel on iseseisvalt tööturule sisenemine keeruline.  

Seires osalenud noorte keskmine vanus on 21 aastat ning koguni 14% on alaealised. Viimsi valla seire näitas, et 2025. aasta märtsis oli potentsiaalsete tuge vajavate noorte arv 120, kellest 6% olid alaealised. Suurim vanusegrupp olid 20-aastased, mis sarnaneb Eesti üldpildiga. See vanus peaks ideaalis olema aktiivse karjääritee algus, kuid tegelikkus on sageli teine – paljud on suunaotsingul, ummikus või vajavad tuge, et edasi liikuda. 

Oluline on mõista, et noorte kõrvalejäämine tööturult ei ole juhuslik. Statistika näitab, et teisest kultuuriruumist pärinemine suurendab NEET-olukorda sattumise riski 3,9 korda ning vähene või puuduv töökogemus 3,5 korda.  

Töö- ja hariduselust kõrvalejäämise põhjused on sageli sügavalt isiklikud. Need võivad olla seotud terviseprobleemidega, vaimse heaoluga, keeruliste peresuhetega või toetava võrgustiku puudumisega. Noortega suheldes joonistub välja mitu peamist takistust tööturule sisenemisel. Nendeks on sageli varasema töökogemuse või erialase hariduse puudumine, katkestatud õpingud või raskused sobiva töökeskkonna leidmisel. Samuti mängivad rolli noorte erisused ja vajadused, mida tööandjad või kolleegid ei pruugi alati mõista ega osata toetada. Noor võib töökoha leida, aga ei pruugi seal püsima jääda, sest tunneb end kõrvalejäetuna või alahinnatuna, kuigi temas võib olla märkimisväärne potentsiaal, mis vajab lihtsalt äratundmist ja toetust. 

Noorte seire aitab jõuda noorteni, kuid mitte kõigini, kuna registrite andmed võivad olla aegunud. Seepärast on oluline, et sõna leviks laiemalt – noorte heaolu spetsialist on see, kes saab noori toetada ja aidata leida sobiva tee edasi. 

Iga noor vajab toetavat võrgustikku 

Minu töö noorte heaolu spetsialistina seisnebki selles, et olla noore kõrval tema teekonnal. Esmalt tähendab see kuulamist ja mõistmist – iga noor on oma looga ning vajab personaalset lähenemist. 

Noorte toetamine ei ole ainult minu töö – see on kogu kogukonna ühine vastutus. Viimsis oleme loonud tugeva ja inspireeriva NEET-noorte koostöövõrgustiku, kus kohtume kord kvartalis, kuid koos töötame juhtumipõhiselt iga päev. Ühise laua taga arutame koos valdkonna spetsialistide ja partneritega, kuidas paremini märgata, toetada ja ennetada olukordi, kus noor jääb üksi. See koostöö võimaldab jagada infot, otsida paindlikke lahendusi ja kujundada toetustegevusi, mis lähtuvad noorte tegelikust elust ja vajadustest. Koostöövõrgustik loob väärtusliku mõttekoha, kus iga noor ei ole lihtsalt number seires, vaid inimene oma potentsiaali ja väljakutsetega. 

Suvi on tulemas ja valikud on ukse ees – see on aeg, mil noored seisavad silmitsi oluliste otsustega oma tuleviku osas. Kui juhtub, et soovitud kooli sisse ei saadud või suund on veel ebaselge, siis julgustan noori võtma minuga ühendust. Olgu tegemist hariduse jätkamise, karjäärivõimaluste või muu toega. 

  • Kui sul on oma ettevõte või tead kedagi, kes vajab tööjõudu, mõtle noorele, kes võib olla hetkel tööturult eemal, kuid kellel on suur potentsiaal.  

  • Kui oled vanuses 16–26 ega tea, mida elus hetkel edasi teha ning töö leidmine on keeruline, siis sa ei pea jääma üksi. Abi on olemas ja tuge on võimalik saada. 

  • Kui oled lapsevanem, sõber või tuttav ning tead noort vanuses 16–26, kes võiks vajada tuge, kuid ei ole veel noorte heaolu spetsialistiga ühenduses, siis jaga minu kontakti – see võib olla väike, aga väga oluline samm. 

Märkamine, usaldus ja individuaalne lähenemine on sageli need võtmetegurid, mis aitavad noorel taastada usu endasse ja oma tulevikku. Meie ülesanne on olla nende kõrval, aidata suunda leida ja koos edasi liikuda. 

Kontakt: kaisa.kerner@viimsi.ee 
Telefon: +372 602 8715 
Instagram: @viimsinoorteheaoluspetsialist