Lubja koopa juurest leiab taas allika

22. mai 2024
Rauaallikas

Lubja koopa jalamil asuv Rauaallikas on taastatud ja eksponeeritud uhkemalt kui varem – töö viidi läbi paralleelselt Karulaugu terviseraja pikenduse rajamisega.

Rauaallikas, rahvasuus tuntud ka kui Külmaallikas sai omale väärika kividega palistatud allikasilma. Ülevool on lahendatud mööda kivivooderdusega ojasängi. Varasemalt jooksis allikas loodesuunas maanteekraavi, nüüd aga kulgeb oja kirdesuunal ja suundub sademeveekraavi. Ligi kuus aastat tagasi ehitati piirkonnas endisele sõidutee sängile tehnovõrkusid ja allika ümbrus dreeniti ning allikas juhiti restkaevu. Nüüd on allikas taastatud uue voolusängiga, kus vesi inimeste rõõmuks taas suliseb.

Rauaallika nimi tuleneb sealse vee rauarikkusest ja seepärast kasutati 19. sajandil selle allika vett lähedusse rajatud kümblusasutustes raviveena. 20. sajandil ehitati allika juurde väike maja, kus hoiti külmas vees kohalike piimanõusid, sealt ka nimetus Külmaallikas. Allika kõrvalt läks Lubja mäkke ajalooline vankritee.

Allika veesilm ei ole veel jõudnud rauaga küllastuda ja hetkel on allika vesi kristallselge. Räägitakse, et rauaallika veega käsi või nägu kokku tehes pidi see tervendama. Igatahes on huvilistel võimalik seda nüüd taas teha ja sealse vee tervistavast mõjust osa saada.

Allikas

Koopaalune Rauaallikas pole ainus allikas piirkonnas – klindi all võib neid leida mitmest asukohast. Rajatud terviseraja pikendus võimaldab nüüd ka vaadelda tuletorni alla jäävat allikate kaskaadi.

Rauaallikast leiab rohkem infot EELIS infosüsteemist: https://infoleht.keskkonnainfo.ee/yrg/1772738135

Alar Mik
abivallavanem