Projekti SchoolFood4Change raames kohtusid haridusasutuste ja toitlustajate esindajad

5. okt 2023
foto

Käesoleva aasta sügisest on rahvusvahelise projektiga SchoolFood4Change (SF4C) liitunud ka MLA Viimsi Lasteaiad. Koos juba projektis osalevate Viimsi ja Tallinna  koolidega toimus 20. septembril Tallinnas hotelli Centennial konverentsikeskuses seminar, kus osalesid töörühmade, koolide, lasteaia ja toitlustajate esindajad, kokku 47 inimest.

Seminari peamine eesmärk oli ühiselt välja selgitada, mida saavad koolid ja toitlustajad koostöös omavalitsuse toetusega teha, et muuta koolitoit paremaks, keskkonnasõbralikumaks ja tervislikumaks. Ümarlaual arutati koolitoitumisega seotud probleeme ning analüüsiti peamisi probleemide juurpõhjuseid. Leiti, et oluline on hanke ettevalmistuse etapp, samuti kokkade oskuskoolitus ja omavaheline informatsiooni vahetamine.
Huvipoolte kogemused

Tallinna inglise kolledži (TIK) kogemusi jagasid Kadri Ruut ja Anton Karavajaev. Nende esitluse põhjal käsitletakse TIKis toiduteemat erinevate tasandite vahel – nii aineõpetajate kui ka õpilaste ja õpetajate vahel. Kaasatud on õpilasesindus, kust tuleb uuendusteks ka palju sisendeid, sest Karavajaevi sõnul mõistavad õpilased toitumise olulisust. Lisaks tutvustati toidureferendumi ja tühja taldriku projekti.

Baltic Restaurant Estonia (BRE) esindaja Tiiu Endrikson tutvustas toitlustajapoolset vaatenurka, mis puudutab ka Viimsi koole ja lasteaedasid. BRE korraldab oktoobris avatud koolitoidu kuu, mille raames on koolidesse oodatud einestama ka lapsevanemad. Huvi korral tuleb see kooliga eelnevalt kokku leppida, et nad oskaksid koguseid arvestada. Koolitoit lapsevanemale on tasuline.

Veel on tulemas erinevate riikide traditsioonilisi toite tutvustav koolilõuna projekt ning ka keskkonnakuu, mille raames toimuvad teavitused toidu raiskamisest. Samuti selgitatakse välja, millises haridusasutuses visatakse kõige vähem toitu ära. Lisaks on plaanis harivad videoloengud ning novembris on plaanitud läbi viia ka rahulolu-uuring.

Projekti koordinaatori Laura Johanna Derkuni sõnul oli sellest koosolemisest saadud muljetest lähtuvalt tegemist väga olulise sündmusega, kus arutati põhjalikult koolitoitumise teemasid. Ta tõi esile, et hanke ettevalmistuse etapp ja kokkade oskuskoolitus olid olulised teemad, mida tuleks edasi uurida ja rakendada. Derkun rõhutas ka seminaril jagatud kogemusi teistelt koolidelt ja toitlustajatelt ning leidis, et see aitas luua selge visiooni, kuidas koolitoitumise parendamise teekonnal edasi liikuda.

Randvere kooli huvi- ja projektijuhi Liina Savolaineni jaoks oli toimunud kohtumise märksõnaks õpilaste kaasamine. Heade praktiliste näidetena tõi ta esile TIKi tegevused, kus noored ise haaravad initsiatiivi ja tahavad muutust. „Alustada võib ju väikestest asjadest, nagu näiteks mõnusama atmosfääri loomisest koolisööklas või tühjade taldrikute kampaania, kus reaalselt seistaksegi äravisatava toidu nõu juures ja küsitakse, miks toit taldrikule jäi, ning saadud info – kas toitu tõsteti liiga palju ette või midagi toidu juures ei meeldinud jne – põhjal saab ette võtta järgmisi samme. Randvere kooli töörühmal on tegevuskava selleks õppeaastaks kinnitatud, kuid sellistelt kohtumistest saab alati mõtteid juurde, et ka oma tegevusi täiendada,“ lisas Savolainen.

Edasised sammud
Järgmisena koostavad ja kinnitavad asutused oma tegevuskavad ning otsustavad, millistele tegevustele kasutatakse projekti toetust. 1.–7. oktoobril toimub Itaalias kokkade koolitajate koolitus, kus lepingu alusel osaleb Tartu rakendusliku kolledži VOCO esindaja, ning 4.–7. oktoobril toimub Itaalias koolitus toidukultuuri edendajatele, kus osaleb üks esindaja vallast. 25.–28. oktoobril toimub Viinis SF4C programmi aastakoosolek. SF4C projekti Eesti juhtpartner on Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn).

Kadi Bruus
haridus- ja noorsootöö peaspetsialist, SF4C projekti töörühma liige

Foto: Kadi Bruus