„Merelaulu peol“ kõlavad kõigile tuttavad merelaulud

29. mai 2023

10. juunil toimub Viimsi vabaõhumuuseumis Rannarahva festivali raames taas suur „Merelaulu pidu“, kuhu on lahkesti oodatud kõik viimsilased kuulama ja kaasa laulma. Koos Ivo Linna ja Gerli Padariga astuvad peol üles ka mitmed Viimsi kohalikud kollektiivid.

„Inimlikkusel on palju erinevaid nägusid – üks kaunemaid on hingestatult laulev inimene. Lauldes avame oma hinge, ühendame hääled ja meeled, tunneme üheskoos rõõmu iseendist, oma vabadusest, maast ja merest ning headest inimestest. Saame ise oma häälel kõlada lasta ja kuulata legendaarseid lauljaid,“ ütleb eelmisel suvel toimunud esimese „Merelaulu peo“ kunstiline juht Aarne Saluveer. „Olen õnnelik, et algatasime koos Rannarahva muuseumi ja paljude lauljatega ülitoreda traditsiooni ja et ka sel aastal toimub „Merelaulu pidu“, mis toob kaunil suvepäeval kokku lapsed, emad-isad-vanavanemad, lauljad ja kuulajad. Merel on mitmeid nägusid – need avanevad läbi meie lauluhäälte. Ja meri laulab kaasa.“

Mullusel suvel toimunud peost on osalejatel head mälestused. Viimsi segakooris 25 aastat laulnud Doris Rannala räägib, et laulda merelaule otse rannalt tekitas eriliselt toreda tunde. „Ma olen sündinud ja kasvanud Viimsi rannakülas ja mulle on selline üritus väga südamelähedane. Olen koos oma kooriga ka sel aastal „Merelaulu peol“ laulmas ja loodan, et üritusest saab pikkadeks aastateks ilus traditsioon.“

Peol esinevad Viimsi kollektiivid
Tänavusel peol on taas esindatud suurem osa Viimsis tegutsevatest laulukooridest. Esinevad segakoor Viimsi, ViiKerkoor ja Viimsi kooli vilistlaskoor. Korraldajatel on hea meel, et sel aastal osaleb peol nii palju noori ja lastekooride lapsi – laulma tulevad Viimsi gümnaasiumi segakoor, Haabneeme kooli mudilaskoor, lastekoor ja 1.–2. klasside koor ning Randvere kooli mudilaskoor ja 1. klasside koor. Lisaks lauludele kõlavad ka mereteemalised pillilood rahvamuusikaansambli Pirita ja kapelli Viimsi esituses. Muusikalise etteastega esineb Rannarahva muuseumi kollektiiv, kellel tuleb esmaettekandele muuseumi juhataja Janek Šafranovski uhiuus mereteemaline lugu „Pingul purjed“. Laul ja tants käivad ikka käsikäes, nii ka sellel peol, kus mere ääres keerutavad tantsujalga tantsujuht Anli Aja rahvatantsurühmad.

Kõiki merelaulupeolisi rõõmustab kindlasti see, et esinema tuleb Eesti üks armastatumaid laulumehi Ivo Linna koos ansambliga Supernova. Pidu juhib alati särav ja rõõmsameelne Gerli Padar, kes samuti oma lauluhäälel kõlada laseb.

Ühiselt Ivo Linna ja Gerli Padariga toimub kogu festivalirahva ühislaulmine, kus lauldakse eestlaste lemmikuks valitud merelaule „Tuulevaiksel ööl“, „Majake mere ääres“ ja „Mere pidu“.

Tule ka sina peole!
Rannarahva festivali „Merelaulu pidu“ algab 10. juunil kell 14 Viimsi vabaõhumuuseumis, mil on avatud ka taluturg, kohvikud ning kohapeal suitsutatakse värsket kala. Lapsed saavad lustida lastealal, kus jagub kõigile toredaid tegevusi.

Annaliisa Sisask-Silla
projektijuht