Loodusest inspireeritud ehted

6. juuni 2024
foto

Lubja külas elav kahe lapse ema Monika Kähr lõi umbes neli aastat tagasi ehtebrändi MONAFI. Tegu on loodusest inspireeritud käsitööehetega, mis on valmistatud lihvimata kristallidest.

Millal sul ehete vastu huvi tekkis?
Mul on olnud võimalus elus palju reisida ja igalt reisilt olen kaasa toonud kohalikke ehteid oma lähedastele – stiilseid, naiselikke, kvaliteetseid, mis valminud käsitööna. Selles mõttes on mul pisik ehete vastu olnud juba ammusest ajast.

Milline on MONAFI lugu?
Enne ettevõtlusega tegelema hakkamist töötasin personalijuhina. Kuid pärast kahe lapse järjestiku sündi tundsin ja mõistsin, et sooviksin hoopis midagi ise luua ja olla oma aja peremees.

Kahe väikese lapse kõrvalt jäi endale üsna vähe vaba aega, kuid kuna mulle meeldib ise otsustada ja vastutada, tekkis mõte luua enda ettevõte. Samas mul ei olnud sel hetkel aimugi, mis võiks olla ettevõtte valdkond. Soovidega tuleb aga ettevaatlik olla, sest need kipuvad täituma (muigab – toim.).

Kuna meiele meeldib reisida, läksime pikemaks perioodiks perega Taisse. Ühel käsitööturul märkasin Bangkokist pärit ehtekunstnikku Evet, kelle looming oli teistmoodi ja väga eriline – haarasin kaasa tema visiitkaardi ning võtsin hiljem temaga ühendust. Palusin tal algselt mõned ehted mulle valmistada ning Eestisse tulles selgus, et need meeldisid ka mu sõbrannadele. Nii see kõik algaski.

Milline on MONAFI nimelugu?
Teadsin, et nimi peab olema lühike ja lööv. Samuti soovisin teha kvaliteetset e-poodi mistõttu vaatasin ka seda, millised domeenid vabad on. Lisaks on MONAFIl seos minu esimese lapse nime Simona ning mu enda nime Monikaga. Olen klientidelt saanud tagasisidet, et see on nimi, mis jääb hästi meelde ja on eristuv.

foto
Foto: Mardo Männimägi

Kuidas toimub ehete loomine?
Ehete loomine toimub koostöös Evega. Tema loob kollektsiooni, mina täiustan seda põhjamaa naise maitsest lähtuvalt. Eve juures töötavad käsitöömeistrid teevad valmis, koos vaatame ehted üle ja siis lähevad need müüki. Tavaliselt on kollektsioonid inspireeritud loodusest ja kasutame ehetel töötlemata poolvääriskive.

Sel talvel käisin aga Tansaanias, kus ma juhuslikult sattusin kahe ameeriklanna poodi, kes loovad koos Masai naiste hõimudega  helmetehnikas modernses võtmes ehteid. Olen alati mõelnud, et see, mida ma teen, annaks väärtust mu klientidele, aga teistpidi võiks pakkuda nendele, kes ehteid teevad, õiglast tasu, väärtustades nende erilisi oskusi ja traditsioone. Üsna pea leiab need uued ehted ka MONAFI valikust.

Kas te tellimustöid ka teete?
Kui on aega oodata ja arvestatud sellega, et see tähendab ka lisatasu, siis muidugi.

Kas sa selle teekonna jooksul oled midagi ka õppinud?
Väga palju! Ega keegi vist ei julgeks ettevõtet looma hakata, kui ta teaks, milline see teekond päriselt on. Enne e-poe loomist käisin paljudel koolitustel, mis suuresti puudutasid turundust. Efektiivsem oleks olnud teha vastupidi – enne koduleht valmis ja siis käia koolitustel. Muidu juhtub nii, et kui sa päriselt midagi tegema hakkad, siis on koolitustelt saadud info juba meelest läinud. Aga kui koduleht on valmis, saab kohe õpitut katsetada. 

Tegelikult toimub õppimine igapäevaselt. Meeles tuleb pidada ka seda, et koostööpartnerid otsides peab täpselt teadma, mida soovid, sest vähe on neid, kes mõtlevad laiemat pilti silmas pidades. Kõige olulisem võti on leida abilisteks endale inimesed, kes kannavad sinuga samu väärtusi ja naudivad oma tööd.

Täna kulub mul 80% ajast tekstide kirjutamisele – olgu nendeks uudiskirjad, blogid või tootekirjeldused. Ühel päeval tundsin, et ma enam ei jõua kõike otsast lõpuni üksi teha ning siis kirjutas ootamatult mulle üks megaäge naine, kes ütles, et talle nii meeldivad MONAFI ehted ja ta on mitmeid neid endale soetanud ning ta arvab, et saab mulle kasulik olla. Tema aitabki meil nüüd tekste kirjutada ja Facebooki reklaame hallata. Elu pakub ka sellised imesid!

Alati ei saa kõike perfektselt teha, siis teed vähem ja võtad ühe fookuse korraga. Samuti tuleb juleta abi küsida.

Kuidas valida ehteid kingituseks?
Hea oleks teada, kas kingi saaja eelistab kulla või hõbeda tooni ehteid, kas talle meeldivad pigem tagasihoidlikud ehted või silmapaistvamad. Kõrvarõngaid kannavad inimesed kõige rohkem, seega on see alati hea kingiidee. Teistpidi tean, et inimestele meeldivad ehete komplektid. Meil on loodud väga lai valik erinevaid komplekte, mida on lihtne kinkida. Naistele meeldib ka, kui neile kingitakse käevõrusid, sest tihti nad ise väga raatsi osta käeehet, aga kanda meeldib küll. Meeles tasub pidada ka seda, kas inimene on pikka või lühikest kasvu, sest üldiselt lühikesed inimesed väga suuri ehteid ei kanna ja vastupidi – pikemad inimesed eelistavad tihti suuremaid ehteid.

Kui kivide järgi valida, siis võib mõelda tähenduse peale. Alati saab mõelda, et siniste silmadega läheb kokku roosa, pruunidega roheline. Ma arvan, et kui panna Chat GPT-sse, siis tehisintellekt oskaks ka vastata (naerab – toim.).

Kas ehteid võiks kodus olla pigem rohkem või vähem?
Ehtevalik võiks olla läbimõeldud, nagu riidedki – nii ei jää ehted seisma. Osta midagi lihtsalt emotsiooni pärast ei ole mõistlik. Mõni komplekt võiks olla igapäevaseks kandmiseks ja siis peaks olema ka ehted, mida kantakse kontserdil, õhtusöögil, teatris või lähtuvalt hooajast.

Ehteid saab vaatama minna aadressile Pärnamäe tee 190 (eelneval kokkuleppel telefoni või kirja teel) või külastades kodulehte monafi.com. Ehteparadiisi avatud uste päevad toimuvad: 7.06 kell 15–19, 13.06 kell 15–19 ja 14.06 kell 9–11. Lisainfot leiab MONAFI Facebooki lehelt.

Neli küsimust Monika Kährile
Mis sulle Viimsi juures rõõmu teeb? Meie perel on Viimsis palju häid sõpru, kellega mõnusalt aega veeta ja isegi ehteäris on mul sõbrannad päris tihti rakkes. Kes aitab ehteid pakkida, kes asendab mind, kui ma ära olen jne. Mulle meeldib, et mul on võimalus elada Viimsis kohe metsa lähedal – et mind ümbritseb loodus uksest välja astudes. 

Ma unistan, et Viimsis… oleks rannapromenaad, kus oleksid toredad väiksed kohvikud ja poekesed ning lastele erinevat tegevust.

Kultuurisoovitus. Soovitaksin vaatama minna Von Krahli „Fundamentalist“ etendust – sügav, kurb, kaasahaarav, mõtlemapanev ja ka naljakas. Suurepärane näitlejatöö. 

Kui oleksid superkangelane, siis milliseid võimed sooviksid omada? Soovin, et oleksin kartmatu ja et mul oleks võime lahustada laste südamevalu, kurbus, üksindus ning panna neid päriselt uskuma, et nad on parimat väärt.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja