Esimene Montessori rühm Viimsis ehk kuidas unistus reaalsuseks sai

26. jaan 2024

Lasteklubi Väike Päike koostöös MTÜga Edendades Montessori Haridust avas eelmise aasta oktoobris esimese Montessori pedagoogikal põhineva rühma 3–6-aastastele lastele Viimsis.

Paar aastat tagasi pidasid Montessori pedagoogika huvilistest lapsevanemad mänguhommikuid, et jagada sarnaseid kasvatuslikke väärtusi. Nad soovisid, et nende lastel oleks kodulähedane Montessori rühm Viimsis, mida tol ajal veel ei olnud. Lisaks peab Eestis Montessori juhendajaid otsima tikutulega. Ainus loogiline valik oli leida iseseisvalt võimalused Montessori assistendi ja juhendaja koolitamise toetamiseks. Seega otsustasid hakkajad lapsevanemad luua MTÜ Edendades Montessori Haridust, mille peamine eesmärk oli rahastada konkursi raames Montessori 3–6-aastaste laste vanuserühma juhendaja ja tema assistendi väljaõpet. Vastavad koolituskulud olid kokku 11 000 eurot.

Kui lapsevanemad asutasid MTÜ kaks aastat tagasi ja alustasid raha kogumist, siis oli liikmeid ainult 8, tänaseks on neid juba 37. „Me katsime Montessori juhendaja ja tema assistendi väljaõppe 90% liikmete annetustest ja ülejäänud meie ühingu e-poe müükidest,“ ütles MTÜ Edendades Montessori Haridust juhatuse liige Ingela Heinaste. „Iga lapsevanema isiklik panus oli suur, eriti arvestades, et alguses oli meid ligi viis korda vähem.“ Juhendaja koolitamise kuulutusele reageeris teiste hulgas ka Helina Sepp, kellest on praeguseks saanud pärast kaheaastast intensiivset väljaõpet Väikese Päikese Viimsi Montessori rühma juhendaja.

Sobilike ruumide ja koostööpartnerite otsingul
MTÜ Edendades Montessori Haridust pöördus esimest korda Väikese Päikese poole 2022. aasta kevadel, et tutvustada ideed Viimsi esimesest 3–6-aastastele lastele mõeldud Montessori rühmast. Väike Päike juhatuse liige Grete Miilen nentis: „Tol hetkel meil ei olnud pakkuda ruume ja pedagoogika tundus veel võõras.“

Pool aastat hiljem aga pöördus Miilen ise MTÜ poole, uurides, kas nad on endiselt ruumide otsingul. „2022. aasta sügisel meile tundus, et võiksime leida oma eriilmelisuse ja pakkuda teistsugust pedagoogikat,“ ütles Miilen. Ingela Heinaste sõnul oli see ideaalne ajastus, sest tema oli läbinud Montessori juhendaja assistendi koolituse ja juhendaja Helina Sepp pidi lõpetama Montessori juhendaja väljaõppe 2023. aasta suve lõpus. Samuti pidid uued ruumid valmis saama sel samal sügisel.

Grete Miileni sõnul ehitasid nad algselt Lubja külas asuvat maja lastehoiuks. Ruumid olid aga väga hästi kohaldatavad – avatud, avarad ja valgusküllased. Nii näevad Montessori juhendaja ja tema assistendid kõiki lapsi viies ainealas: igapäevaelu, meeled, emakeel, matemaatika ja kultuur. Montessori keskkonnale on omane, et riiulid on avatud ja paiknevad lapse käe-jala kõrgusel. Selline avatud riiulite põhimõte ja paigutus võimaldab lapsel ise valida teda huvitava tegevuse vahendid ja hiljem samasse kohta tagasi panna.

10 korda kallim tavarühma avamisest
Montessori vahendid ja nende paigutus rühmaruumis on kogu maailmas väga kindlatel ja ühesugustel põhimõtetel üles ehitatud. Grete Miileni sõnul oli kõige rohkem esitatud küsimus rühma loomise kohta: „Kuidas sa oskasid kõik õiged vahendid kokku osta?“ Eesti Montessori Ühingul on konkreetne nimekiri, mida on vaja ühe rühma loomiseks, ja Eestis on ka maaletooja, kes toob kõik vajalikud vahendid kohale. „Teadmine, kuidas luua Montessori rühma, on suurepärasel kujul Eestis olemas, aga lihtsalt väga kallis,“ ütles Miilen. Ingela Heinaste sõnul tasub suurem investeering pikas perspektiivis ära, sest vahendid on kvaliteetsed ja neid ei pea igal aastal välja vahetama või parandama.

Lapsed, lapsevanemad ja töötajad tunnevad üksteist, mis lisab rühma toimimiseks kõigile osapooltele usaldus- ja turvatunnet. Kõigest mõne kuuga on tekkinud ühtehoidev kogukond, kus on väga tugevad kaasamõtlejad ja aitajad. Heinaste sõnul kuuluvad ligi pooled Montessori rühma laste vanemad ka MTÜsse Edendades Montessori Haridust.

Mis saab edasi?
MTÜ Edendades Montessori Haridust plaanib juba sel sügisel avada Pirita ja Viimsi piirkonnas esimese Montessori kooliklassi. Samuti unistab MTÜ Viimsi piirkonnas ka Montessori lasteaia või -hoiu loomisest vanusegrupile 0–3 aastat. Lisainfot saab kodulehtedelt www.montessoriharidus.ee ja www.lasteklubi.ee.

Birgit Anette Bibikov
Väike Päike kommunikatsioonispetsialist