Marutaudi vastu vaktsineerimine kaitseb nii lemmikloomi kui ka inimesi

27. märts 2023

Riiklikult toetatud marutaudivastane vaktsineerimine võimaldab kaitsta nii inimesi kui ka nende lemmikloomi. Vaktsineerimine on väga oluline, sest marutaud on ohtlik haigus, mis levib muuseas ka koduste lemmikloomade hulgas ja võib kanduda inimestele.

Marutaud on laialt levinud meie idanaabrite territooriumil ja võimalus, et haigus  jõuab Eestisse (nakatunud mets- või koduloomaga) on üsna reaalne. Lähimad marutaudi juhtumid on registreeritud Pihkva oblastis ja Petseris.  Lemmiklooma omanikel tuleb olla hoolas ning kindlasti oma lemmikud marutaudi vastu vaktsineerida.

Selleks, et vältida enda ja oma lemmiku nakatumist, on oluline roll ja vastutus loomaomanikul. Nakatumise eest kaitsva vaktsiini saamiseks  tuleb pöörduda loomakliinikusse või võtta ühendust loomaarstiga. Riik tasub marutaudivastase vaktsiini eest ja loomaarsti visiidi eest tasub loomaomanik. Muude enamlevinud nakkushaiguste vastu on võimalik lemmikuid vaktsineerida kompleksvaktsiiniga. Sellisel puhul tuleb vaktsiini ja ka visiidi eest tasuda loomaomanikul.

Vaktsineerimise info kantakse looma passi, kuhu kirjutatakse ka järgmise vaktsineerimise aeg. Esmane lemmiklooma vaktsineerimine tuleb teha hiljemalt looma 21. elunädalaks. Uuesti tuleb loom vaktsineerida aasta pärast ja edasi jätkub vaktsineerimine kaheaastase intervalliga. Oluline on see, et vaktsineeritaks ka neid lemmikuid, kes elavad toas. Enne vaktsineerimist tuleks koerale või kassile teha ussikuur. Selleks saab vajaliku tableti osta lähimast apteegist.

Marutaud levib haige looma süljega, sattudes organismi enamasti haava kaudu hammustuse tagajärjel. Oluline on silmas pidada, et marutaudi võib nakatuda ka inimene. Kiire haava puhastamine ja vaktsineerimine esimeste puremisjärgsete tundide jooksul annab võimaluse ennetada haiguse teket ja selle lõppemist surmaga. Koerad ja kassid on peamised loomad, kes haigust inimesele levitada võivad. Kui lemmikloom on vaktsineeritud, siis sellist ohtu ei ole.

Elen Kurvits
Põllumajandus- ja toiduameti kommunikatsiooniosakonna nõunik