JUHTKIRI: Algas sotsiaalse heaolu aasta
Head uut alanud Viimsi sotsiaalse heaolu aastat teile!
Sotsiaalne heaolu viitab iga inimese ja kogukonna võimele saavutada ja säilitada rahuldust pakkuvat elukvaliteeti. See on elu, mida iseloomustab hea füüsiline ja vaimne tervis, majanduslik turvalisus, sotsiaalne võrdsus ja harmoonilised suhted kogukonnas. Sotsiaalse heaolu all ei mõista me vaid materiaalsete vajaduste rahuldamist, vaid ka emotsionaalsete, kultuuriliste ja sotsiaalsete aspektide tasakaalu.
Lõppenud ettevõtlusaastast võtame kaasa mitmed uued ja olulised algatused, mis võimestavad siinseid ettevõtjaid ja aitavad arendada ettevõtluskeskkonda. Uus, sotsiaalsele heaolule keskenduv aasta saab olema hoopis teise fookusega, kuid mitte vähem ambitsioonikas. Saame ühiselt keskenduda teemadele, mis on iga tugeva ja eduka omavalitsuse alustalad – meie inimeste heaolu, tervis ja ligipääsetavus, seda nii teenuseid kui ka avalikku ruumi silmas pidades.
Sotsiaalse heaolu aasta eesmärk on anda kogukonnale parem ülevaade meie ühist heaolu mõjutavatest asjaoludest. Lisaks on see suurepärane võimalus tõsta esile selles valdkonnas töötavate inimeste oluline panus ja väärtus kogukonnale. Saame tuua pilti teenused ja tugisüsteemid, mis aitavad abivajajaid ning mille teadmine-tundmine on kõigile oluline – me ei tea kunagi, millal võime ise olla abivajajad! Sotsiaalse heaolu aasta annab võimaluse luua kogukonnas suuremat turvatunnet, tõsta teadlikkust ja aidata viimsilastel paremini hakkama saada. Läbivad sõnumid sel aastal on märkamine, hoolimine ja üksteisega arvestamine.
Alanud aastal uuendame Viimsi valla tervise ja heaoluprofiili, mis aitab kohalikul omavalitsusel paremini märgata ja saada ülevaadet, kuidas meie inimestel läheb ning millised tegurid igapäevast heaolu kogukonnas mõjutavad. See informatsioon võimaldab omavalitsusel teadlikumalt tegutseda ja paremini sihistada investeeringuid. Heaoluprofiili uuendamise järel valmib tegevuskava, mis aitab kirjeldada täpsemalt vajalikud tegevused.
Miks see kõik oluline on? Ühiskonnas on aktuaalsed mitmed teemad, mis otse või kaudselt haakuvad heaolu ja hakkamasaamisega laiemalt. Olgu selleks majanduses toimuvast tulenev või küsimus julgeolekust. Selle valguses on väga oluline, et tõstame fookusesse teemad, mis meid toetavad ning loovad inimestes turvatunnet ja teadmist, kuidas ka keerulisemates olukordades hakkama saada ning kust saab abi. Iga inimene peab teadma, millist tuge pakub omavalitsus, mida saame teha, et iseennast ja oma lähedasi aidata. Mis on aga kõige olulisem – me peame teadma, kuidas märgata abivajajaid ja abivajadust!
Näiteks sotsiaal- ja tervishoiuvaldkond ei paku tuge ainult keerulistel aegadel ega tegele vaid tagajärgedega. Meie esmane fookus on ennetusel ja seda elukaare üleselt, nii tervise kui ka toimetuleku seisukohalt. Meie suur eesmärk on, et Viimsis elavad terved, toetatud ja õnnelikud inimesed. Selle eesmärgi juures on igaühel meist oma vastutus ja roll. Nendel ja paljudel teistel teemadel me sel aastal kogukonnana arutlemegi.
Kutsun üles kõiki, kes soovivad panustada oma heade mõtetega selle aasta sisustamisesse, meiega ühendust võtma. Täpsemat informatsiooni sotsiaalse heaolu aasta sündmuste kohta leiad jooksvalt Viimsi valla kodulehelt, Viimsi Teatajast ja valla Facebookist. Kui sul on ideid või soovid omalt poolt pakkuda välja üritusi ja tegevusi, mis sobiks sotsiaalse heaolu aasta formaadiga, siis need on igati teretulnud.
Annika Vaikla
abivallavanem