XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu: Viimsi koorid teel peole 

8. mai 2025
Viimsi gümnaasiumi segakoor

Täna tutvustame viit väga eriilmelist koori, kes pääsesid peole: Viimsi lasteaedade naiskoor Noot, Viimsi gümnaasiumi segakoor, Viimsi kooli lastekoor, Viimsi kooli vilistlaskoor ja Püha Jaakobi koguduse kammerkoor. 

Noor MLA Viimsi Lasteaiad naiskoor Noot on ainus naiskoor vallas 
“Meil läks väga hästi peolesaamisega! Koorid, kellele antakse ülevaatusel hinnang hea, väga hea või suurepärane, ei pea ootama ettelaulmiste lõppu ja saavad varakult kutse peole, mille meie ka saime,” ütleb koori dirigent Mari Roos

Naiskoor Noot
Naiskoor Noot loodi laulupeole minekuks ja kooriga oli võimalus liituda ka teistel, kes lasteaedades ei tööta. Foto: Jana Rebane 

Naiskoor loodi 2023. aasta sügisel spetsiaalselt tulevasele laulupeole minekuks. Hetkel on kooris 32 liiget ja laulupeoks valmistumine sujub töiselt ja viljakalt, sest nagu eelpool mainitud, teeniti varakult kutse suurele peole. “Meid eristab kindlasti see, et oleme Viimsi valla ainus naiskoor ja meie seas ei laula ainult MLA Viimsi Lasteaedade pedagoogid ja lapsevanemad, vaid meie kooriga on võimalik liituda ka teistel viimsikatel. Meil on liikmeid Haabneeme koolist ja Viimsi vallavalitsusest. Meie koori nimi tulenes sõnadest laulunoot ja Viimsi rannarahvast iseloomustavast kalapüügivõrgust noot.” 

Mari Roos peab õpetlikuks, et eesmärgi ja tahtmise korral on kõik ettevõtmised võimalikud. “Mul on hea meel, et olen saanud koostöös oma endise dirigendi ja eeskuju Aarne Saluveeriga luua uus koor. Tänavune laulupidu on eriline ja eriti tähtis keset mäslevaid aegu, mis maailmas hetkel valitsevad. Suurim väljakutse oligi saada alles kokku tulnud kollektiivina laulupeole. Meil pole olnud ülemäära palju kooslaulmise ega ka esinemiskogemust, küll aga peitub meie lauljates palju tahet ja töökust, mille tulemuseks on varakult saadud kinnitus laulupeole ja kaunilt kõlavad lauluhääled.” 

Viimsi gümnaasiumi segakoor, keda on juhatanud Nirk, Orav ja Rebane  

Viimsi gümnaasiumi segakoorgi on üsna noor – asutatud 2018. aastal – ning liikmeid on sel natuke rohkem kui 40. Dirigent Kristiina Rebane polegi korraga kõiki koos veel üheski proovis näinud. “Koolinoortel on palju tegemisi ja kohustusi ning igasse proovi alati ei jõuta, aga kõik toimib ja saame lood selgeks,” ütleb dirigent. Lisaks koolinoortele on koosseisus ka mõned õpetajad ja vilistlased, koori juhtimisel on Rebase parem ja vasak käsi õpetajad Matthijs Quaijtaal ja Andreas Kalvet, staažikad liikmed.

Koos käiakse kaks korda nädalas ning vajadusel tehakse proove ka tihedamini. “Meil on tekkinud hea tuumik, kelle najal on ka teistel tugevam tunne proove teha. Aasta jooksul on lauljaid ka lisandunud ning oleme jõudsalt kasvanud. Nagu igal teisel Eesti kooril, nii ka meil on kaks kolmandikku naisi ja üks mehi, aga mehed on õnneks tugevate häältega ja kindlasti varju ei jää – meie laulud kõlavad üpriski tasakaalustatult.” 

Segakooride kava peab Kristiina Rebane väga kauniks ning samuti hindab ta kõrgelt peo nn lõpublokki, kus lauldakse ühiselt „Mesipuud“ ja teisi kauneid laule, mis puudutavad nii noori kui ka vanu. “Alguses tundus kava raskem, sest näiteks Veljo Tormise “Meelespea”, mis on kõigile hinge läinud, ongi nõudlik. Kuna mina olen esimest aastat selle kooriga ja üldse esimest korda segakoori dirigent ning alles sügisel hakkasin selle koosseisuga töötama, siis valisime lihtsamad seaded. Õppimine on olnud pikk protsess, aga oleme palju tööd teinud ning peoks valmis.” 

Esinetud on kooliüritustel, näiteks vabariigi aastapäeval sai ette kantud üks laul laulupeo kavast. Samuti esitati jõulupeol üks laul peoprogrammist, sest iga esinemine on väärt kogemus. 

“Noore koorina osaleti juba 2019. aasta laulupeol ning siis oli koori dirigendiks Mariann Nirk. Kui ta esimese lapsega koju jäi, tuli teda asendama Kärolin Orav, kes on tänasel päeval Tuisk – ta on tänavuse üldlaulupeo segakooride dirigent, nii et meil on võimalus oma endise dirigendi taktikakepi all laulukaare all laulda. Päris naljakas on nüüd siinkohal see, et koori alustas Nirk, siis tuli Orav ja nüüd on dirigendiks Rebane,” lõpetab Kristiina Rebane. 

Viimsi kooli lastekoor on tegutsenud pea pool sajandit  

Viimsi kooli lastekoor loodi juba 1981. aastal, kui toonases S. M. Kirovi nimelises kalurikolhoosis uus koolimaja valmis sai. Täna juhatavad seda koori Andrus Kalvet koos abikaasa Virvega, kes on samas koolis ka õpetaja. “Mina olen koori juures tegutsenud juba 1987. aastast. Küll mitte järjepidevalt ning alati on mul ka keegi kõrval. Abikaasa Virve abistab mind praegu eelkõige koori häälepartiide õpetamisel ja koori asjaajamistel. Koori 34-liikmelisest koosseisust moodustavad ligi poole viiendate klasside lauljad, kelle seast enamus laulab esimest aastat kolmehäälseid lastekoori seadeid – see nõuab päris palju tööd intonatsioonipuhtuse saavutamisel. Samas on nad olnud kõige tublimad proovides osalejad,” räägib Andrus Kalvet. 

 Viimsi kooli vilistlaskoor toob vanad koolikaaslased kokku 

viimsi kooli vilistlaskoor
Viimsi kooli vilistlaskoor. Foto: arhiiv

Viimsi kooli vilistlaskoor sai asutatud pärast Viimsi gümnaasiumi avamist endiste Viimsi keskkooli lõpetanute baasil 2018. aastal ning seda veavad samuti abikaasad Andrus ja Virve Kalvet. “Laulupeo esimese proovi ettelaulmine läks meil väga hästi ja enamasti saime vaid kiita. Kuna osaleme ka valiksegakooride ettevalmistustes, siis tuleb kaks laulikutäit laule ära õppida. Hetkel käib põhiliselt lugudele viimase lihvi andmine. Kooriseadete osas oleme ka valinud raskema variandi ehk neljahäälse lihtsa seade asemel seitsme- kuni kaheksahäälse.” 
Seitsmeaastase tegutsemise ajal on osaletud ka rahvusvahelistel festivalidel. 2019. aastal osaleti koorifestivalil Budapestis, samal aastal võideti ka Viimsi PopJazzFestil parima B-kategooria koori tiitel. 2022. aastal  osaleti kõrgetasemelisel kooride konkursil Poolas Torunis, kust saadi hõbediplom, 2024. aastal käidi Prantsusmaal Provance´is toimunud koorifestivalil. “Sellel suvel oleme võtnud plaani koos Püha Jaakobi koguduse kammerkoori lauljatega osalemise ESTO 2025 laulupeol Stockholmis.” 

Viimsi Püha Jaakobi koguduse kammerkoor ühineb peoks Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kooriga 

Küllap on lugejad juba aru saanud, et Andrus Kalvet on mees nagu orkester, sest tema juhatada on kolmaski koor Viimsis – Viimsi Püha Jaakobi koguduse kammerkoor, mille ta asutas 1994. aastal. “Kuna koor on väike, liitusime juba teist korda laulupeoks Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse kooriga Laudate Dominum, kelle lauljad esinevad ka laulupeol Viimsi Püha Jaakobi koguduse kammerkoori nime all. Toomkoguduse kooriga oleme teinud päris palju ühiseid projekte nagu näiteks Tobiase vaimulike laulude ja saksakeelsete motettide kava, mis on väga keerukas. Laulupeo ettelaulmised on läinud päris kenasti, sealhulgas kõige keerukamad seaded. Koori murekohaks on lauljate suhteliselt kõrge keskmine vanus ja meeslauljate vähesus, mis ei võimalda koori häälte tasakaalu säilitades ka naiskoosseisu suurendada. Kooris on päris palju neidki, kes juba 25–30 aastat tublilt kooris laulnud.”  

Tänavuse laulupeo suurimaks väljakutseks peab kogenud koorijuht rohkete murdekeelsete laulude esitamist, sest pole lihtne näiteks Lõuna-Eesti murretes esineda, kuid selleks ju proove tehaksegi, ütleb ta lõpetuseks.

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor

 XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu “ISEOMA” programm ja info 

MLA Viimsi Lasteaiad naiskoor Noot sai ettelaulmisel väga hea hinnangu ja pääses peole.  

Viimsi gümnaasiumi segakoor on üsna noor, alustas 2018.