Viimsi 106 – meie koduvald peab sünnipäeva

Meie koduvallal on 11. mail sünnipäev. Viimsi vald saab 106-aastaseks ja vaatab kindlalt tulevikku.
Viimsi aja- ja arenguloo võib jagada erinevateks etappideks. Viimsi Teataja juhtkiri ei ole koht nende põhjalikuks kirjeldamiseks, aga kui me vaatame näiteks viimast küllaltki lühikest ajaperioodi – aega Viimsi valla taasasutamisest 20. detsembril 1990. aastal kuni tänaseni –, siis leiame sellestki palju tähelepanuväärset.
Valla taasasutamisele järgnenud areng tugines paljuski eelnevate aastakümnete ja veelgi kaugemate ajaperioodide pärandile. Paljud loodud eraettevõtted ja ka omavalitsus kasutasid kalurikolhoosi ja lillekasvatussovhoosi infrastruktuuri ning suurem osa elanikestki olid valla territooriumil varasemalt tegutsenud asutuste töötajad.
Teine ja kolmas Viimsi valla taasasutamisele järgnenud aastakümme tõid kaasa Viimsi kui väga ilusa ja hea asukohaga elukoha avastamise ja sellele järgnenud rahvastiku kiire kasvu – lausa rahvaarvu mitmekordistumise.
Viimsist sai kiiresti kasvav, jõuka ja ihaldatud elukoha kuvandiga omavalitsus. Võime tõdeda, et selline kuvand on paljuski säilinud, aga elanikkonna väga kiire juurdekasv on peatunud ja asendunud stabiilse arenguga. Omavalitsuse toimimiseks vajaliku infrastruktuuri – lasteaiad, koolid, kultuuri- ja sporditaristu, pargid jpm – väljaehitamine on rahvastiku kasvule järele jõudmas, kaitsealade arv ja pindala on kasvanud ja järjest suuremat tähelepanu pööratakse ettevõtluse arengule kaasaaitamisele.
Elanikkonna kaasamine valla arengusse ja tuleviku kavandamisse on samuti jõudmas uuele tasandile. Kogukond osales aktiivselt valla pikaajalise arengukava koostamisel ja panustab samamoodi uue üldplaneeringu valmimisse. Aktiivselt osaletakse traditsiooniks kujunenud visioonipäevadel ja muudel kaasamisüritustel. Hetkel ootame jätkuvalt kõigi vallaelanike ideid valla uue keskusala avaliku ruumi kujundamiseks just selliseks, millisena inimesed seda ideaalis näha soovivad.
Käesoleva aasta 1. mai seisuga elas rahvastikuregistri andmetel Viimsi vallas 22 970 inimest. Viimsi on jätkuvalt noore elanikkonnaga omavalitsus, aga nii nagu kogu Eestis, peaks ka meil jätkusuutiku arengu tagamiseks lähiaastatel sündimus kasvama. Loodame, et riigi tasandil mõistetakse, et esmatähtis on see, et Eestis sünniks palju lapsi, ja natuke vähemtähtsam on see, millises Eesti osas nad ilmavalgust näevad. Inimesed valivad elamiseks piirkonna, mis on nende arvates selleks kõige sobivam ja kedagi ei ole võimalik sundida loobuma tänapäeval elementaarsetest mugavustest. Kõik Eestis elavad noored inimesed on tulevased maksumaksjad ja aitavad meie riigil püsima jääda ning jõukaks saada. Seetõttu loodame, et lõpetatakse Harjumaa omavalitsuste arengule takistuste seadmine, nagu seda praegu näiteks läbi tulude põhjendamatu ümberjagamise tehakse.
Viimsi on pindalalt väike omavalitsus, aga selle territooriumil on koos väga omanäolised piirkonnad – saared, külad ja alevikud. See on haritud ja ettevõtlike inimeste kõrval meie üheks suuremaks rikkuseks ning vajab hoidmist. Olen kindel, et saame sellega hästi hakkama ja Viimsi vald on nii täna kui ka tulevikus üheks kõige parema elukeskkonnaga omavalitsuseks Eestis ning laiemaltki.
Palju õnne sünnipäevaks!
Illar Lemetti
vallavanem