RMK kavandab Tädu loodusõpperaja kuivanud puude raiet

9. jaan 2025
Tädu

Tädu loodusõpperaja ääres kasvavad vanad kuused on hakanud kuivama, mistõttu on järjest sagedamini rajale langenud puid ja oksi, mis ohustavad seal liiklejaid. Ohutuse tagamiseks plaanib Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) koostöös Viimsi vallavalitsuse ja keskkonnaametiga kuivade puude raiet.

Lubja külas Tädu õpperaja ligiduses kasvavad kuused on üha enam kuivama hakanud ning järjest sagedamini tuleb ette, et ühel või teisel rajalõigul on puud murdunud. Teateid rajale langenud puudest saab RMK keskeltläbi iga kahe-kolme nädala järel. Siiani on loodusvaht liikumist takistavad puud läbi saaginud ja teelt eemale tõstnud, kuid see ei kahanda ohtu, et ühel päeval kukub mõni seni raja ääres seisev surnud puu rajale sel hetkel, kui seal inimesed viibivad. Tädu õpperada on menukas paik, kus liigub palju rahvast, mistõttu on ohutuse tagamiseks vaja kuivanud puud rajast 30 meetri kauguselt raiuda – nii saab kindel olla, et ükski surnud murduv või langev puu ei taba ka ladvaga õpperajal kõndijat.

Kuna rada asub Viimsi valla loodud Mäealuse maastikukaitsealal, on arutelu võimalike raietööde üle käinud koostöös Viimsi vallavalitsuse ametnike, RMK töötajate ning kohalike külade esindajatega. Üheskoos käidi rada detsembri keskel läbi ja tõdeti, et rajal ohutuse tagamiseks on kuivanud puud tarvis raiuda. Lisaks vallavalitsusele kooskõlastab raieplaanid ka keskkonnaamet.

Tegemist on ümmarguselt 116 aasta vanuse kuusikuga, mille eluiga selles kasvukohas hakkab vaikselt lõpule jõudma, see on ka peamine põhjus, miks puud järk-järgult kuivavad. Oma rolli mängib ka kuuse-kooreürask, kes kahjustabki eelkõige vanu või haigustest nõrgenenud puid. Osades kohtades on kuivanud kuused juba grupiti ka ise murdunud ning on näha, kuidas uued kuused tekkinud häiludesse asemele kasvavad. Nii saab olema ka pärast raiet, sest uue metsapõlve kasvuks tekib juurde valgust ja ruumi.

Raiet on plaanis teha väikse raietehnikaga, vältides loodusõpperajal sõitmist. Hoidmaks ära pinnasekahjustusi, tehakse tööd, kui vähegi võimalik, külmakraadide ja külmunud pinnasega, kuid arvestada tuleb, et mingid jäljed masin metsa ikkagi jätab. Roobaste teket üritatakse ära hoida, aga kui see peaks ikkagi juhtuma, siis tasandatakse masina liikumistee pärast raietöid. Tööd tuleb keskkonnaameti nõudmisel ära teha enne 28. veebruari.

Kui pinnas on külmunud, siis on plaanis raiutavad puud metsast välja vedada. Juba varasemalt murdunud ja metsa all lebavaid puid välja ei tooda – need jäävad elupaigaks liikidele, kes vajavad oma elutegevuseks surnud puitu. Kui ilmaolud ei luba enne 28. veebruari materjali kokku vedada, siis kuivanud puud nimetatud tähtajaks üksnes langetatakse.

Tööde täpne aeg selgub siis, kui keskkonnaamet on metsateatised kinnitanud ning ilm võimaldab raiet teha. Kindlasti informeerivad RMK ja Viimsi vallavalitsus kohalikke sellest sotsiaalmeedia ning külavanemate infolistide kaudu. Tööalale paigaldatakse ka infotahvlid selgitustega. RMK ja Viimsi vallavalitsus paluvad raietööde osas mõistvat suhtumist – kuivanud puud on vajalik langetada, et tagada looduses liikujate ohutus. Ja kuigi alguses võib raja ümbrus mõjuda harjumatult lagedana, siis nii see kindlasti ei jää, sest uued puud kasvavad asemele.

Foto: Tädu metsas toimus kohalike kogukondade ja RMK esindajate kohtumine, kus ühiselt nenditi raiete vajalikkust. Linda Saarmets

 

Kristiina Viiron
RMK kommunikatsioonispetsialist