Augustikuust alustavad Viimsi vallas tööd uued keskkonnasõbralikud liinibussid

19. mai 2022
Uute busside kujundus

Viimsi valla elanikke ja külastajaid hakkavad 1. augustist 2022 teenindama biometaanil töötavad 80 reisijat mahutavad madalapõhjalised Iveco Crossway bussid.

5. jaanuaril 2022 sõlmisid MTÜ Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus ja AS Hansabuss uue Viimsi valla siseliinide avaliku teenindamise lepingu. Uus avaliku liiniveo korraldamise leping hakkab kehtima 1. juunist ja kestab kaheksa aastat. Lepingu kohaselt alustavad uued bussid tööd 1. augustist.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul on uuel lepinguperioodi teenindustingimuste väljatöötamisel arvesse võtnud elanike ettepanekuid, arvestanud erinevates pöördumistes välja tulnud asjaolusid, kaardistanud sagedamine esinenud probleeme. „Oleme omalt poolt panustanud ühistransporditeenuse kvaliteedi tõusule, turvalisusele ja reisijate suuremale mugavusele,“ ütles Lemetti. Vallavanema sõnul on vallavalitsuse peamine huvi, et ühistransporditeenus vastaks inimeste ootustele, oleks kaasaegne, mugav ja keskkonnasõbralik.

Busside hankimiseks ja kohandamiseks viimsilaste vajadustele kulus umbes 9 miljonit eurot. Nende baasläbisõit kaheksa aasta jooksul on hinnanguliselt 5,7 liinikilomeetrit, mis tähendab kümnendiku võrra tihedamata sõidugraafikut. Reisijaid hakkavad teenindama Iveco Crossway madalapõhjalised linnaliinibussi tüüpi bussid, mis kasutavad kütusena keskkonna biometaani. Uusi busse katab viimsilaste poolt hääletusega valitud tunnusgraafika, mille on teostanud Ruut Disain.
Uued bussid pakuvad elanikele mitmesuguseid mugavusi ja innovaatilisi lahendusi. Bussidesse tulevad turvavöödega istekohad, tõukerataste hoidjad, kaardimakse süsteem, USB pistikupesad, ka väiksematele sõitjatele mugaval kõrgusel STOP nupud väljumissoovist teavitamiseks, elektroonilised välistablood bussi esi-, paremal- ja tagaküljel, salongis audio-visuaalne teavitussüsteem sõitjatele reisiinfo edastamiseks, kallutusfunktsioon ratastooli või lapsevankriga sõitjate teenindamiseks, signaalnupud millega abivajav sõitja saab bussijuhile märku anda rambi avamise soovist, GPS-süsteem mis tulevikus võimaldab näidata bussi liikumist reaalajas ka sõitjatele ning turvakaamerad, mis tagavad ohutu teeninduse.

Ühistranspordikeskuse tegevdirektor Andrus Nilisk kutsub üles kõiki Viimsis liiklejaid kasutama ühistransporti „Ootame kõiki nii uusi, kui juba kogenenud sõitjaid kasutama uusi keskkonnasäästlike busse Viimsi vallas, et tagada selle imeilusa poolsaare looduskeskkonna säilimine.“

Hansabuss otsib oma meeskonda bussijuhte

Uue bussiteenuse hanke kooseisus asub valla bussiliinide tööd koordineerima Hansabussis liinitöö meister, kes vastutab ühistranspordi nõuetekohase juhtimise eest, korraldab siseliinide ja liinidega seotud ühistransporditeenuse toimimist kogu lepinguperioodi jooksul, tagades seeläbi ühtse, katkematu ja kvaliteetse teenuse osutamise.

„Liinide teenindamiseks ootame meiega liituma hoolivaid ja tublisid bussijuhte, et teha Viimsi valla reisijad rõõmsaks,“ kutsub juhatuse esimees Indrek Halliste üles huvilisi Hansabussi tiimiga liituma. Halliste sõnul oli käesoleva aasta algus Hansabussile märgilise tähtsusega, sest siseneti turule CNG bussidega ning sillutati teed väiksema ökoloogilise jalajäljega bussitranspordi suunas.

„Hansabuss pakub pikaajalist ning hoolivat partnerlust oma töötajatele, klientidele, koostööpartneritele bussitranspordi lahenduste leidmisel ning  suur rõõm on pakkuda mugavat ning turvalist tellimusvedu, töötajate vedu, kooliõpilaste vedu ning avalikku liinivedu nüüd ka Viimsi vallas,“  märgib Halliste.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond