Säästlik veetarbimine
Alles kuu lõpus pärast veearve saamist märkame, kui palju me vett tarbime. Vesi on vajalik enamike igapäevaste toimingute ja kodutööde jaoks, kuid teatud harjumuste muutmise tulemusena on võimalik seda märkimisväärselt säästa. Millised on kõige tõhusamad veetarbimise vähendamise viisid?
- Peatage sagedamini veevool. Mõnikord me isegi ei märka, kui nõusid pestes või hambaid puhastades jätame vee tarbetult jooksma. Kui aga vesi vahepeal kinni keerata, võimaldab see oluliselt vähendada aasta jooksul tarbitud vee hulka.
- Kontrolli regulaarselt lekkeid ning likvideeri need esimesel võimalusel. Esmapilgul märkamatuks jäävaid veelekkeid saab tuvastada veearvesti näitu uurides, sest just seal peegeldub esimesena harjumuspärasest suurem vee tarbimine.Lekkiv kraan, millest tilgub 1 piisk sekundis, võib raisata rohkem kuni 25 liitrit vett päevas. See on lausa 9000 liitrit vett aastas. Nirisev kraan kulutab kuni 600 liitrit vett ööpäevas.
- Kraanide kasutamise järel sulge need hoolikalt ning ühtlaselt, et vältida asjatut veekulu.
- Kogu vihmavett ning kasta aiataimi kogutud vihmaveega. Parim aeg kastmiseks on varahommik või õhtu, mil õhutemperatuur on madalam - see aitab vältida aurustumist. Et vältida surveprobleeme, ära kasta taimi võimalusel veetarbimise tipptundidel (kell 18.00 - 22.00).
- Külma kraanivee joomiseks hoia veega täidetud anumat külmkapis, mitte ära lase veel joosta, kuni ta saavutab soovitud temperatuuri.
- Söö rohkem taimetoitu (1 kg liha tootmiseks kulub viisteist korda rohkem vett kui 1 kg nisu tootmiseks).
- Kasutage ainult täielikult täidetud kodumasinaid. Kas pesete oma riideid pooltühjas masinas või kasutate üksikute nõude pesemiseks nõudepesumasinat? Need harjumused suurendavad tarbitud vee hulka, proovige neid seadmeid tööle panna ainult siis, kui on piisavalt täidetud.
- Uute seadmete ostmisel pöörake tähelepanu nende omadustele. Sobivat masinat valides on oluline jälgida, milliseid täiendavaid vee ja elektri säästmise funktsioone need pakuvad, nii on lisaks veearvele võimalik vähendada ka elektriarvet.
- Soetage veesäästlik segisti. Moodsad ning veesäästlikud segistid saavutavad soovitud temperatuuri palju kiiremini, nii ei pea Te arutult vett raiskama.
Vaata teavet ka säästlike sademeveesüsteemide kohta SIIT