Möödunud aasta oli SA Rannarahva muuseumile edukas

18. aprill 2024
Hoidla

Kolmapäeval, 17. aprillil toimunud vallavalitsuse istungil tutvustas SA Rannarahva muuseumi juhataja Janek Šafranovski asutuse 2023. aasta majandusaasta aruannet.

2023. aasta oli SA Rannarahva muuseumile aruande järgi edukas. Finantsiliselt on muuseum tõstnud võrreldes eelmise aastaga nii tulusid kui ka põhivara, tulu ettevõtlusest on tõusnud 157 735 eurolt 202 900 euroni. Muuseumitegevustes osales möödunud aastal kokku 25 000 inimest, taluturgu külastas 35 000 inimest.

"Eelmine aasta oli muuseumile väga hea, seda nii külastatavuse kasvu kui ka tegevuste laienemise osas. Eriti rahul oleme, et oleme suutnud tublisti tõsta omatulu," ütles muuseumit juhtiv Janek Šafranovski.

Mõõdunud aastal tõusis ka toetuste maht, mis on aidanud kaasa mitmete projektide ja näituste rahastamisele. Kõige tähelepanuväärsem näitus eelmisest aastast kandis nime "Räim", mis tutvustas Eesti rahvuskala, ning sündmustest Rannarahva festival koos Merelaulupeoga, mis on aastate jooksul kujunenud oluliseks kohalikuks traditsiooniks. Põnev oli ka Kirovi kalurikolhoosi aegset olmet tutvustav näitus „Kolhoosipidu“, mida tehti koos Tallinna ülikooli tudengitega.

SA Rannarahva muuseumi roll hariduskeskusena on samuti suurenenud. 2023. aastal viidi läbi 245 haridusprogrammi, millest sai osa 4717 õpilast. See number on võrreldes eelmiste aastatega tõusuteel ning näitab muuseumi panust muuseumihariduse väärtustamisel ja Viimsi kultuuripärandi säilitamisel. Kogude korraldamisel kanti 2023. aastal muuseumite infosüsteemi MUIS 940 museaali, digiteeriti 400 eset. Võeti vastu 140 uut eset.

"Plaanime jätkata investeerimist nii meie füüsilisse infrastruktuuri kui ka haridusprogrammidesse, et tagada meie kultuuripärandi jätkusuutlikkus ja kättesaadavus," lisas Janek Šafranovski.

Sihtasutus Rannarahva muuseumi tulevikuplaanid näevad ette nii kogude digitaalset arengut kui ka infrastruktuuri parandamist. Sihtasutus jätkab oluliste ekspositsioonide korrastamist, näiteks võetakse ette vabaõhumuuseumis Siberfeldi kalurimaja põhjalik remont. Samuti on plaanis taastada Viimsi vabaõhumuuseumis üks ajalooline paadilauter. Teadustegevuses keskendutakse hetkel peamiselt kolhoosiaegadele, et koguda andmeid plaanitavaks raamatuks.

SA Rannarahva muuseumi hallata on Rannarahva muuseum, Viimsi vabaõhumuuseum, ja Rannarahva muuseumi militaarekspositsioon Naissaarel ning seal asuv raudtee. Sihtasutuse eesmärgiks on koguda, uurida ja säilitada inimese ja tema elukeskkonnaga seotud kultuuriväärtusega asju Viimsi vallas ja paikkonnas ning korraldada nende üldsusele vahendamist teaduslikel, hariduslikel ja meelelahutuslikel eesmärkidel.

Sihtasutuse majandusaasta aruannet ei ole vallavalitsusel kohustust kinnitada, kuid hea tava kohaselt on vallavalitsus sihtasutuse majandusaasta aruannet kuulanud oma istungil.

Foto: Rannarahva muuseumi avatud hoidla. Erakogu.

Linda Saarmets
avalike suhete osakond