Viimsi maleklubi pakub huvitegevust, võistlusi ja lastelaagreid

19. jaan 2023
foto

Viimsi Maleselts Apones korraldab noortele maleringe nii Haabneeme koolis kui ka Viimsi huvikeskuses. Mina külastasin male huviringi jaanuari keskel Haabneeme koolis, kus mind võtsid vastu umbes 15 noort ning nende juhendaja, maletaja Margus Sööt.

Kui ma reede pärastlõunal Haabneeme kooli 103. kabineti uksest sisse astusin, olid esimesed avangud juba tehtud. „Tund algabki nii, et noored, kes varem tulevad, võtavad ise nupud ja hakkavad omavahel mängima,“ selgitas juhendaja Margus Sööt. Neljandat aastat noori juhendav Sööt lisas, et tunni ajaraam ei ole kivist – igaüks võib vajadusel tulla väikese hilinemisega ning ära minna nõks varem.

Taseme poolest käib ringis lapsi, kes alles hakkavad käike õppima, aga ka neid, kes on kodust käigud kaasa saanud. Marcel (7) hakkas maleringis käima möödunud aasta sügisel ehk siis samal aastal, kui ta esimesse klassi tuli. „Alguses mängisin ma kabet, kuid malenupud on palju lahedamad – siin on oda, kuningas, lipp ja ratsu,“ oli noormees elevil. Oma esimese male sai ta möödunud jõuludeks. „Päkapikud nägid, et ma käin maletrennis ja soovin väga ka endale malelauda saada,“ meenutas Marcel jõule. Poisil on seoses malega ka oma unistus: „Ma tahan teha sellise male, kus mustad alustvad, sest mina mängin alati mustadega,“ mõtiskles ta.

Haabneeme koolis toimuv huviring on eelkõige mõeldud sama kooli õpilastele, kuid erandina võivad liituda ka õpilased teistest koolidest. „Viimsi huvikeskuses toimub malering korra nädalas ning seal õpime ala pisut süvendatumalt ning käime ka rohkem võistlemas,“ lisas Sööt. Samas on ka lapsi, kes võtavad osa nii Haabneeme koolis toimuvast ringist kui ka huvikeskuse maleringist.

Male mitu pale
Selleks, et lapsel ala vastu huvi püsiks, on oluline roll nii treeneritel kui ka kodul. „Lapsena käisin ma ka ise mitmes huviringis – ujumas, korvpallis ja males. Toona, 1980ndate lõpus ja 1990ndate alguses, oli selles mõttes keeruline aeg, et treenerid vahetusid pidevalt ja püsivat ringi ei tekkinudki. Kuid males oli see olemas,“ meenutas Margus Sööt enda lapsepõlve. Stabiilne ja turvaline keskkond, nii trennis kui ka kodus, tekitaski tänaseks male meistrikandidaadil süvendatud huvi just male vastu.

Ka Karola (14) kodus on malemängimine tavaline ajaviide. Oma peres peab neiu kõige paremaks mängijaks oma isa. „Siiani ei ole mul õnnestunud teda veel võita, kuid olen sellele üsna lähedal olnud,“ muigas ta. Trennis eelistab ta mängida endaga samal tasemel mängijaga, kuid teab, et mängides endast paremal tasemel noorega saab jällegi rohkem kogemusi juurde.

Kuna Karola jääb hetkeks ilma paariliseta, annab Sööt talle lahendamiseks pimemati ülesande ja Karola saab pärast pisikest mõttepausi sellega hästi hakkama. „Sarnased ülesanded õpetavad erinevaid olukordi nägema ning neid ka lahendama,“ selgitas Sööt.

Karolast mõned pingid eemal mängib malet mõttemängudehuviline Hugo-Alexander (10), kes liitus maleringiga juba esimeses klassis. „Ma olin varem koos isaga malet mänginud, kuid tahtsin saada veelgi paremaks,“ meenutas noormees. Ta usub, et jääb malet mängima terve oma elu ning üheks unistuseks on ka Eesti meistrivõistlustel kolme parima hulka jõudmine. „Ma käin igal võimalikul võistlusel ja muidugi on kurb, kui kaotan. Eriti siis, kui mäng käib esimese koha peale ja kaotuse tõttu langen näiteks neljandaks,“ tõdes Hugo-Alexander.

Kuigi igal alal on omad nüansid ja vaatenurgad, õpetab sport laiemalt ka teadmisi, mida elus rakendada, ning üks põhilisemaid on oskus võita ja ka kaotada. „Oskus ka kaotajana vastasel kätt suruda ei tule niisama. Spordis alati üks pool võidab ja teine paraku kaotab,“ lisas Sööt.
Arvuti vs inimene

Marten (15) alustas male õppimist 13-aastaselt, kui ta nägi, kuidas teised malet internetis mängisid. See tekitas temas soovi ka ise alaga tegelema hakata. Lisaks köidab teda male juures mängu müstika. „Kodus mul malenuppe ei ole ja keegi, peale minu tädi, seda ka ei mängi,“ selgitas noormees, mistõttu mängib ta malet pigem internetis.

Arvuti on tõesti avaldanud malele mõju nii positiivse kui ka negatiivse poole pealt. Suuremad rahvusvahelised maleportaalid on kõigile kättesaadavad ning seal on huvilisel võimalus sekundiga endale vastane valida, olgu selleks siis päris inimene või arvuti. Ent programmid on arendatud sellisele tasemele, et inimesel ei ole enam võimalik arvutit võita. „Umbes 25 aastat tagasi suutis veel maailma parim maletaja arvutit võita, kuid enam pole see võimalik. Seetõttu on arvuti vastu mängimine üsna igav tegevus,“ leidis Sööt.

Üleskutse tulevastele treeneritele
Märgus Sööt on ise lapsest peale malega seotud olnud ning tänaseks juba aastaid ka treenerina tegutsenud. „Minu lastega töötamise missioon väljendub selles, et läbi aegade on inimene soovinud oma oskusi järgmistele põlvedele edasi anda. Lisaks on mul endal kodus kasvamas üks kuueaastane tüdruk, kes käib samuti maleringis ning loodetavasti saab ta sealt kaasa ka minu teadmised,“ mõtiskles Sööt. Ühtlasi julgustab ta ka teisi täiskasvanud mängijaid treenerina tööle asuma. Sööt kinnitab, et laste treener ei pea tingimata olema üle kvalifitseerunud, piisab kui on huvi, soovi ning teadmisi. Kes nüüd enda ära tundis, võib otse Margus Söötiga ühendust võtta.

Lapsed oma treenerist Margusest
Marcel (7): Mõnikord, kui ma hätta jään, kutsun Marguse endale appi. Kuid teen seda järjest vähem, sest igas tunnis õpin ma mõne uue käigu ja abi vajan järjest vähem. Üks asi vajab veel õppimist – nimelt ei oska ma kuningale matti teha.
Hugo-Alexander (10): Ta on väga hea. Kohe, kui mul küsimus tekib, selgitab Margus selle mulle lahti.
Karola (14): Margus on hea, sest ta aitab häid valikuid teha ja aitab mul paremaks mängijaks saada.
Marten (15): Margus oskab õpetada. Ta näitab ette variatsioone käikudest, mida oleks võinud antud olukorras teha. Vahel jagab ta ka enda kogemusi näiteks sellest, kuidas ta on Eesti meistrivõistlustel käinud ning kuidas ta end selleks ette valmistas.

Malering Viimsi huvikeskuses toimub kolmapäeviti kell 17.30–19 ja Haabneeme koolis reedeti kell 14.15–15.45, juhendab Margus Sööt.
Korra kuus korraldab Viimsi Maleselts Apones malekohvikuõhtuid Haabneeme keskuses asuvas Lavendel Spa hotelli restoranis Luu, kus on võimalus malet mängida nii noortel kui ka täiskasvanutel.

Korra aastas korraldab maleselts koostöös MTÜ-ga Viimsi Mõttesport ja Viimsi vallavalitsusega ning teiste abilistega Viimsi valla malefestivali.

Suvel toimub laste suvelaager, sel korral Pranglil 15.-21. juunil.

Täpsemat infot saab Viimsi Maleselts Apones Facebooki lehelt.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja