Viimsi riigigümnaasiumi õppekohtade arv suureneb lähiaastatel

9. aprill 2021
Viimsi Gümnaasium

Haridusvaldkonna abivallavanem Marju Aolaid selgitab lahendusi, kuidas rohkematel Viimsi põhikoolide lõpetajatel tekiks võimalus koduvallas gümnaasiumiastmes jätkata.

Viimsi Gümnaasium alustab eeloleval sügisel neljandat tegutsemisaastat. Ettevalmistused kooli rajamiseks algasid juba 2013. aastal ning uue õppeasutuse suurus prognoositi toonaste õpilaste arvu pealt, võttes arvesse ka keskkooliealiste õpilaste lisandumist valda. Tänaseks on kooli maksimaalne õpilaste arv kohe-kohe saavutatud.

Sel õppeaastal käib Viimsi Gümnaasiumis 462 õpilast, sügisest kasvab number 484-ni. Veel aasta edasi ning 2022. aasta sügisest saavutab kool praeguse õppekorraldusega täismahutavuse ehk 510 õpilast, igas lennus 170 õpilast.

Viimsi, Püünsi ja Haabneeme koolides lõpetab tänavu kevadel 9. klassi kokku 227 õpilast. Nendest 187 on avaldanud soovi jätkata õpinguid Viimsi Gümnaasiumis (Haabneeme Koolist kandideerib Viimsi Gümnaasiumisse 91%, Püünsist 85% ja Viimsi Koolist 80% tänavu põhikooli lõpetavatest noortest). Kokku laekus gümnaasiumisse astumiseks sooviavaldusi 438. Lihtne aritmeetika ütleb, et Viimsi Gümnaasiumi ühele kohale on konkurss 2,5 õpilast, Viimsi vallast on kandidaate kokku 51%.

Riigigümnaasiumidesse saavad kandideerida soovijad üle Eesti ning kooli kandideerimisel õpilase elukoha osas eelistusi ei tehta. Täna õpib Viimsi Gümnaasiumis 75% Viimsi valla õpilasi ja ülejäänud 25% õpilastest on pärit valdavalt Tallinnast. Viimsi Gümnaasiumi juhtkond ja õpetajaskond on üles ehitanud väga hea kvaliteediga kooli, loodud on moodul- ja valikkursused ning käivitatud on mentorsüsteem õpilaste toetamiseks. Hea sõna kooli õppekvaliteedi kohta on levinud ning siia soovitakse õppima tulla üle Eesti. Seega võistlevad meie valla noored võrdsetel tingimustel kõigi teiste kandideerijatega ning määravaks teguriks saavad õpilase head teadmised.

Mis on võimalikud lahendusvariandid ja alternatiivid Viimsi põhikoolide lõpetajatel koduvallas gümnaasiumiastmes jätkata?

Sel aastal avatakse riigigümnaasiumid Tabasalus ja Kuressaares ning 2022. aastal alustavad tööd Laagri, Rakvere ja Tallinna Mustamäe uued riigigümnaasiumid, 2023. aastal Tallinna Tõnismäe ja Pelgulinna Riigigümnaasiumid. Lisanduvate Tallinna riigigümnaasiumite valmimisel tekib üle tuhande uue õppekohta iga lennu kohta. Lisaks on teada, et Pirita Majandusgümnaasium võtab 2022. aastal täiendavalt vastu ühe klassikomplekti. Uute gümnaasiumite valmimisega väheneb lähiaastatel nii Tallinnast kui teistest Eesti piirkondadest kandideerijate surve Viimsi Gümnaasiumisse ning on lootust, et tänased Tallinnast pärit õpilaste õppekohad vabanevad Viimsi valla õpilastele.

Lisaks eelnevale on Viimsi vald koostöös Viimsi Gümnaasiumi ja Haridus- ja Teadusministeeriumiga leidmas lahendusi suurendamaks Viimsi Gümnaasiumi õppekohtade arvu. Oleme valla poolt näidanud initsiatiivi ja pakume gümnaasiumile võimalust kasutada tuleval kevadel valmiva Viimsi Artiumi ruume, et leevendada kooli ruumide täituvust. Selle arvelt saab Viimsi Gümnaasium vastu võtta 2022/2023 õppeaastal täiendava klassikomplekti. Pikema vaatega lahendus gümnaasiumile lisaõppekohtade loomiseks on Tammepõllu tee äärde kooli kõrvale kavandatud spordihoone ehitamine, kuhu rajame õppetöö läbiviimiseks lisaruumid. Lisaruumide rajamisel võtavad nii vald, kool kui ministeerium arvesse kogukonna ootusi ja rahvastikuprognoose. Kõigi osapoolte huvi on luua täiendavaid õppekohti nii palju, et Viimsi Gümnaasium saaks vastu võtta märgtavalt rohkem soovijaid.

Tänavune aasta on seega põhikoolilõpetajatele kõige keerulisem ja konkursid lähipiirkonna gümnaasiumitesse eriti tihedad. Kuigi lähitulevikus valikuvõimalused uute koolide näol Tallinnas ja mujal Harjumaal avarduvad, töötab vallavalitsus tõsiselt ka selle nimel, et Viimsi Gümnaasiumisse saaks rohkem õpilasi vastu võtta.

Sisseastumiskatsed Viimsi Gümnaasiumisse algavad juba sel laupäeval, 10. aprillil, kui kõigil katsetele registreerunud noortel on võimalik enda teadmisi näidata. Milliseks noore õppija võimalused osutuvad, selgub hiljemalt juuni lõpuks kui uued klassikomplektid on komplekteeritud ning mitmesse kooli sisse saanud noored oma valiku kooli eelistuse osas teinud.