Sel aastal algab Keri tuletorni taastamine

21. Jaan 2021
Keri tuletorn

15. jaanuaril eraldas rahandusministeerium valitsuse reservi sihtotstarbelistest vahenditest majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile kaks miljonit eurot Keri tuletorni rekonstrueerimiseks.  

Tänaseks on Läänemere ühe vanima tuletorni projekteerimistööd lõpusirgel ja selgunud taastamise hinnanguline maksumus. Tööd paanitase teostada nelja aasta jooksul ning nende maksumuseks on kavandatud 4,5 miljonit eurot.

Äsjase rahaeralduse eest teostatakse esimese etapina avariitööd ja peatatakse tuletorni edasine lagunemine - rekonstrueeritakse torni välismüüritis, sisetrepp ja suletakse vee läbijooksud.

Teise etapina toimub aastatel 2023-2024 torni lõplik taastamine, mille käigus rekonstrueeritakse metallkehand, laternaruum, kuppel, teostatakse sisetööd ning ennistatakse tiibhoone.

Viimsi vallas asuv Keri on üks Eesti põhjapoolseimaid saari. Saare pindala on kõigest 2,9 hektarit ja see asub Leppneeme sadamast 18 km kaugusel.

1718 andis Vene tsaar Peeter I Venemaa sõjalaevastiku ülemale käsu rajada Keri saarele meremärk ja juba aasta hiljem valmis saarel majakas. Praegu näitab laevadele tuld 1803. aastal ehitatud tuletorn. Torni metallist pealisehitis on paigaldatud 1857.