Viimsis on koduaias lõkke tegemine lubatud, kuid tossutamine keelatud

9. aprill 2021
Pildil tossav lõke ja keelav silt: ära tossuta

Kevade saabudes hakkavad paljud majaomanikud koduaeda ja eluruume korrastama. Koristustööde käigus tekib aiaprügi ja jäätmeid, mida soovitakse lõkkes põletada. Selline tegevus saastab loodust, rikub naabrite tuju ning on üheselt keelatud. Tunde ja päevi tossavad lehehunnikud aianurgas võiks jääda möödanikku ning puhas õhk ja teiste külaelanike heaoluga arvestamine saada normiks.

Viimsi valla heakorra eeskirja kohaselt on koduaia lõkkes lubatud põletada ainult puhast puitu, paberit ja oksi. Keelatud on rohke suitsu tekitamine ja muude materjalide põletamine.

Lõkke tegemisel tuleb lähtuda ilmastikust ja tuleohutusnõuetest. Lõket võib teha tuulevaiksel ajal selleks kohandatud mittepõleval alusel või taimedest puhastatud pinnasel. Tuld ei tohi jätta järelevalveta ning käeulatusesse tuleb varuda näiteks ämber veega või tulekustuti. Alla ühemeetrise läbimõõduga lõkkekoht peab paiknema vähemalt kaheksa meetri kaugusel mis tahes hoonest või põlevmaterjalide lahtisest hoiukohast ning lõkkease, mille läbimõõt on suurem kui üks meeter peab asuma nendest vähemalt 15 meetri kaugusel. Arvestama peab ka lenduvate sädemetega. 

Prügi põletamisega kaasnevad müüdid on paraku visad kaduma. Sageli arvatakse, et kui vanasti põletati prügi ahjus ja lõkkes, siis järelikult võib seda teha ka nüüd. Aastate jooksul on jäätmed muutunud: kui mõnikümmend aastat tagasi pakiti toiduained paberisse ja klaastaarasse, siis praegu kasutatakse valdavalt plastpakendeid. Samuti on kasvanud jäätmete hulk, sest tarbimine on muutunud ja suurenenud. 

Jäätmeid tulle panna kindlasti ei tohi. Nende põletamisel kahjustad enda ja naabrite tervist, seetõttu on see ka seadusega keelatud. Põletamisel tekkinud toksilised ained ei saasta mitte ainult õhku, vaid ladestuvad maapinnale, kandudes sealt edasi põhjavette. Prügi põletamisel õhku paiskunud mürgiseid aineid hingame sisse, samad ained langevad aias kasvavatele taimedele ning jõuavad meie kehasse aiasaadustega, näiteks marjade või köögiviljadega. Seepärast ära pane kunagi lõkkesse midagi muud peale kuivade okste, immutamata puidu või kiletamata papi ja paberi.