Rannarahva Muuseum

logo-vabaohumuuseumlogo-RannarahvaMuuseum

Rannarahva Muuseumi kodulehe leiad www.rannarahvamuuseum.ee

Viimsi on viimane jalatäis maad Tallinna lahe vahel, edasi tulevad juba meri ja saared. Elu keset merd ongi ajapikku vorminud siinse rahva ja eluviisi. Rannarahva minevikupärandit uuriva ja säilitava muuseumi keskus on põlises Pringi rannakülas, renoveeritavas kenas vanas koolimajas. Sellesse hoonesse on plaanis asutada Rannarahva Residents, kultuurijärjepidevust toetav keskus, näituse- ja kontserdipaik. Praegu on renoveeritud ruumides avatud Viimsi vanemat ajalugu tutvustav väljapanek "Muinasajas piki rannajoont".

tervitustekst pilt 350x225

Mõnisada meetrit Rohuneeme pool, maalilisel mererannal asub Viimsi Vabaõhumuuseum. Siin on kindlasti parim koht Tallinna vanalinna poole avaneva "kilukarbivaate" imetlemiseks.

Põhiosa muuseumist moodustab ajalooline Kingu taluõu: 1820ndatest pärit rehielamu, 20. sajandi alguseks valminud elumaja, laut ja teised taluhooned. Kingu talu oli jõukas renditalu, kus tegeldi nii kalapüügi kui põllumajandusega. Talu maadel, oma ajaloolisel asukohal, paiknevad lisaks ka rekonstrueeritud Krügeri ja Silberfeldti väikesed kalurielamud. Näha saab võrgukuure, paadivinnu ja vabesid ning kalurite igapäevatööks vajalikke esemeid.

Mererand ja ajalooline miljöö pakuvad meeldivaid puhkehetki. Muuseumis on võimalik tellida ekskursioone, korraldada pere- ja firmaüritusi, pidada piknikke ning osaleda meeleolukatel rahvapidustustel.

Muuseum tegutseb ka Naissaarel. Seda saart tundsid juba viikingid ja keskajal pesitsesid seal hansakaupmehi hirmul hoidnud mereröövlid. Saare omanäolisele eesti-rootsi asustusele tegi lõpu 2. maailmasõda. Kaunis, puutumatu loodus, taastatav kirik ja surnuaed ning teisalt nõukogude piirivalve militaarpärand teevad saare ainulaadseks ja huvitavaks. Avatud on väike muuseum. Ka Pranglil, Põhja-Eesti ainsal põlisasustusega saarel, on muuseum loomisel.