24 mai

Koolitussari „Õppiv lapsevanem“ ehk õpihommikud lapsevanematele

Viimsi Huvikeskus | Nelgi tee 1

Koolitussarja "Õppiv lapsevanem" eesmärk on olla lapsevanematele toeks lapse arenemise ja kasvatamisega seotud teemadel, võimaldades teadvustada olulist, õppida ja areneda. Koolitused pakuvad osalejatele õppimisvõimalusi kuulates, vaadates, lugedes, mõeldes, arutledes, kirjutades, joonistades, mängides, liikudes. Õpiteemad on üksteisega seotud ja moodustavad koos terviku.
Õpihommikutel osalenud lapsevanem tunneb end lapsevanemana enesekindlamalt, tajub lapsi, maailma, teisi inimesi ja iseennast tõenäoliselt teistmoodi kui enne seda. Õppimine pakub põnevust ja innustab teemasid ise sügavamalt edasi uurima ning katsetama. Osalema on oodatud lapseootel, titade, väikelaste, koolieelikute ning algklasside laste vanemad – kõik, kes on lapse arengust, tervisest ja vanemaharidusest huvitatud. Nii emad, isad kui ka vanavanemad.
Koolitaja Kristi Arendi on lapsevanem, andragoog (MA), täiskasvanute koolitaja, Dresdeni Trageschule poolt tunnustatud lapsekandmise nõustaja, Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühingu liige, imetamisnõustaja, meta-tervise konsultant, suhtlemistreeneriks õppija ning Kaisukooli ja Emade Sõsarkonnaga toimetaja. Lapsevanemaid on ta nõustanud kaksteist aastat, koolitajana tegutsenud seitseteist aastat.

Koolituste aeg ja koht: neljapäeviti või reedeti kell 11-13 Viimsi Huvikeskuses.

Osalustasu ja osalemiseks registreerumine: https://bit.ly/2GX28qX
Kontakt: kristi.arendi@gmail.com, tel 521 9097

R, 25.01 Lapsest areneb inimene – kas ja kuidas?
Laps kui meeleorgan ja potentsiaalne inimene. Lapse vajadused ja tervikliku arengu eeldused. Lapsepõlve eetilised ja füsioloogilised mõjud. Vanema ja lapse suhe – tähtsaim side terveks eluks. Lapsevanema eetilised väärtused ja eetika.

R, 8.02 Imetamise abc – teadlikult ja loomulikult.
Imetamise füsioloogia, mured ja rõõmud. Efektiivse imetamise eeldused ja takistused. Imetamine kui loomulik toitmisviis ja mitte ainult. Lapse toiduvajadus, näljamärgid, tissirallid ja -streigid. Rinna erinevad seisundid, vaevused, põhjused, lahendused ja leevendused.

N, 14.02 Lapsed nutikas maailmas – võta heaks või anna andeks?
Neti ja nuti, küber ja digi – laps, telefon, arvuti ja internet. Needus või õnnistus? Oht või võimalus? Vajadus või vabadus? Eeldus või kohustus? Foobia või meelerahu? Mida me teame, näeme ja tunneme ning mida ei tea, näe ega tunne.

N, 21.02 Lähedus ja lapse kandmine pärast sündi – mis, milleks ja kuidas?
Lähedus kui võtmetegur lapse füüsilises ja psüühilises arengus esimesel eluaastal, mil laps areneb minutitega ja mil pannakse alus seotuse stiilile – suhtumisele endasse ja teistesse, emotsioonidele ja käitumisele. Lapsekandmise abivahendid – kuidas valida ja turvaliselt kasutada. Praktiline õpe pika kandelina ning nukuga. Oodatud on eelkõige lapseootel ja 0-4-kuuste lastega pered. Keskkond on lapsesõbralik. Osaleb 4-5 peret.

R, 15.03 Lapse uni ja magamine – miks ta ei maga ja kuidas magab?
Imiku ja väikelapse uni ning magamine. Uni kui keerukalt reguleeritud korrapärane protsess. Une funktsioon organismis, unevajadus ja und mõjutavad tegurid. Kuidas soodustada rahulikult uinumist ja kvaliteetset und?

N, 4.04 Naerunägu, nutulaul ja jonnipusa – aitäh, et mõistate!
Naer, nutt ja jonn - mis, milleks ja millal? Lapse sotsiaalne ja emotsionaalne areng. Emotsioonid kui sisemised foorituled – mis toimub organismis? Agressiivsus. Kuidas vanemana teadlikult ja turvaliselt käituda?

N, 11.04 Lapsega suhtlemine – kaosest koosloomiseni.
Suhtlemine on suhete ja tervise alus, aitab vajadusi rahuldada. Vanema roll on osata suhelda last mõistes, mitte hukka mõistes ja olla lastele eeskujuks, et lapsel oleks turvaline kasvada ja olla hinnatud sõber ning mängukaaslane. Kuidas rääkida lapsega nii, et ta aru saaks? Kuidas end kehtestada, mitte lapsega manipuleerida?

N, 18.04 Mina olen mina – selgroog ja lihased.
Enesehinnang ja enesekindlus – mis ja milleks? Kas ja kuidas mõjutab enesehinnang tervist? Kuidas lapse enesehinnangu ja -kindluse kujunemist toetada?

R, 03.05 Lapse seksuaalne areng – loomulikult loomulikust.
Seksuaalsus on inimeseks olemise osa ja tihedalt seotud lapsepõlves kogetuga, mõjutab enesehinnangut ja tervist. Mida teada, tähele panna, kuidas lapsevanemana käituda?

R, 24.05 Ainulaadne laps – armastusväärne ja andekas!
Kes on armastusväärne ja kes on andekas? Võimed, anded, oskused. Intelligentsus, loovus ja pühendumus. Mida vanemana teada, tähele panna ja teha lapse andekuse väljendumisel?