Facebook
RSS
Print

Viimsi Rannarahva muuseumis avatakse merekultuuriaastale pühendatud näitus "Piirideta meri"

29.03.2016

Teisipäeval, 29. märtsil kell 19.15 avati Viimsis Rannarahva muuseumis merekultuuriaastale pühendatud näitus "Piirideta meri". Näitus räägib Soome lahest kui rahvaste, kaupade, eri kultuuride ja ideede liikumiskohast.

SA Rannarahva Muuseumi juht Indrek Jalas märgib näituse pealkirjale viidates, et Soome lahel on sõidetud aastatuhandeid ning lisaks inimestele ja kaupadele on veeteid mööda liikunud ka ideed ning kultuur. Jalas: "Ülemeresuhted on vorminud meie rannakultuuri, püsides keeles, kohanimedes, geenides ja väärtushinnangutes. Aastasadade jooksul on taudid ja sõjad ajutiselt teinud Soome lahe randade vahelise läbikäimise keeruliseks. Riigivõimud on püüdnud talupoegade liikumisele merel piiranguid seada. Suhtlus on aga alati taastunud. Vaba meresõidu suutis pooleks sajandiks halvata alles nõukogude piirirežiim."

 Näitus "Piirideta meri" avab mere mõju piirideülese ühendajana. Meri on olnud nii elatusallikas kui pagemistee ning ametliku ja salajase kaubanduse sõlmpunkt.

SA Rannarahva Muuseumi kogude ja näituste osakonna juht Kadi Karine: "Külastajal avaneb võimalus „seilata“ Soome lahel, tutvuda, millega merel sõideti, millist kaupa vahetati ja kuidas see mõjutas randlaste igapäevaelu. Avastada saab väikesaarte eriskummalisi maailmaid ja astuda sisse Malusi saare kõrtsi, et kaeda neid, kes üle mere liikusid. Kõrtsis on portreteeritud tüüpilisi randlasi, kelle jaoks meri on olnud nii rõõmu kui mure allikaks."

Tule ja avasta Soome lahe kadunud maailm!

Näitus jääb publikule avatuks 2016. a novembrini.

Lisainfo: Kadi Karine, SA Rannarahva Muuseumi kogude ja näituste osakonna juht, E-post: kadi@rannarahvamuuseum.ee, tel: +372 56252517, www.rannarahvamuuseum.ee