Facebook
RSS
Print

President Toomas Hendrik Ilves ja proua Evelin Ilves käisid Prangli saarel

14.06.2010

Teisipäeval, 25. mail külastasid president Toomas Hendrik Ilves ja proua Evelin Ilves Prangli saart. Neid saatsid vallavanem Haldo Oravas koos abikaasaga, volikogu esimees Aarne Jõgimaa ja valla rahandusameti juhataja Tähve Milt.

Vaata videot presidendi visiidi kohta siit.

Presidendipaar külastas Prangli põhikooli, kus lapsed neile laulsid ja näitasid pranglimise oskust. Seejärel siirdusid külalised Laurentsiuse kirikusse, mida tutvustas õpetaja Kalle Rebane.

Taavi Linholmi kodutalus nägid külalised, kuidas elab saare põlispere, kus kolm põlve koos.

Huviga uuris president Pranglisaarte muuseumi eksponaate ja kuulas selgitusi saare ajaloost. Mardi talu vabaõhumuuseumis sai presidendipaar põhjaliku ülevaate hülgepüügist. Ringsõidul peatuti  „Eestiranna”laevahuku mälestusmärgi ja hukkunute haudade juures. Peatus tehti ka loodusliku maagaasi leiukohas.

Rahvamajas pakuti kõrgetele külalistele saarepärast lõunasööki kalast, mis presidendiprouale nii maitses, et ta ka endale retsepti palus.

Enne lõunalauda istumist vahetati kingitusi: presidendil oli kingiks kaasas oma ametlik portreefoto. Vallavanem Haldo Oravas kinkis mullu valla juubeliks ilmunud raamatu „Viimsi vald 90” ja „Viimsi Teataja” viimase numbri, proua Evelin Ilves sai kingiks „Maria Laidoneri kokaraamatu”. Presidendi tütrele saadeti lasteraamat „Tiia“, mis pajatab Naissaare Lõunaküla laste elust.

Pärast lõunasööki vaatasid külalised Prangli naiste käsitöönäitust ning suundusid siis maja 2. korrusel asuvasse raamatukokku, kus raamatukogu juhataja neile oma kogusid ja saarerahva lugemistavasid tutvustas. President jättis raamatukogusse kingituseks oma kõnede ja kirjutiste kogumiku „Eesti jõudmine”.

Raamatukogust sõideti Raivo Linholmi Tiigi tallu, kus presidendipaar sai hea ülevaate saare talupere igapäevaelust.

Enne saarelt lahkumist said vastuvõtjad teha presidendipaariga ühispilte. Toomas Hendrik Ilves ütles Viimsi Teatajale päeva kokku võttes: „Olen iga kord väiksel saarel olles avastanud, et saarel on omaette väike kultuur, küll eesti oma, aga teatud omapäraga, mis tuleneb sellest, et elu on raskem ja inimesed eriti pühendunud. Tänu oma pühendumisele on nad teinud väga palju ilusat.

Kõik, kes elavad väikesaartel, peavad rohkem pingutama, kui need, kes elavad linnades. Siin võib tekkida kõige elementaarsemaid muresid, nagu elekter, ühendus, transport, vesi, mis tihedasti asustatud kohas kõik nagu iseenesest olemas on. Seetõttu on väikesaare inimesed väga tugevad ja sitked.”

President avaldas ka imestust selle üle, et Tallinna lähedal on säilinud niisugune omapärane unikaalne saar, mis paljudel on kindlasti veel avastamata.

VT