President Lennart Meri 85.sünniaastapäeva tähistamine toimus 28. märtsil

01.04.2014

EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus ja Rannarahva Muuseumis tähistati 28. märtsil President Lennart Meri 85. sünniaastapäeva.

Sündmusel esines kõnega Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.

Kirikus avati Lennart Meri mälestusbareljeef, millel seisab kiri: „Eesti riigipea. Püha Jaakobi kiriku rajamise eestseisja. Tänumeeles Viimsi rahvas ja kogudus.“  Bareljeefi autor on skulptor Aime Kuulbusch ja selle õnnistas sisse EELK peapiiskop Andres Põder ja EELK Viimsi Püha Jaakobi kiriku õpetaja Mikk Leedjärv  President Lennart Meri oli EELK Viimsi Püha Jaakobi kiriku patroon ja Viimsi valla aukodanik. Bareljeefi avamine: Aivar Põlda ja Ain Pinnonen

Viimsi vallavanem Alvar Ild kuulutas esmakordselt välja ja andis üle president Lennart Meri 2 500 euro suuruse stipendiumi Karin Nugisele, Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduste eriala magistrikursuse lõpetajale, uurimustöö „Samastumised ja vastandumised, Eesti Tarbekunsti minapildi kujundamine 1960. – 70. aastatel“ eest.

Stipendiumi eesmärgiks on innustada ja premeerida Viimsi vallaga seotud üliõpilast või magistranti silmapaistva uurimustöö koostamise eest humanitaarteaduste valdkonnas.

Mälestuskontserdil esines ansambel „Eesti keeled“ koosseisus Jaak Johanson, Riho Sibul, Ain Agan, Jaak Sooäär, Pille Karras ja Tuule Kann.

Rannarahva Muuseumis avati Lennart Merile pühendatud näitus „Hõbevalgeim. Rävala Hiilgeaeg“. Näitus tutvustab Eestis esmakordselt muistse Rävala maakonna näite varal meie esivanemate kõige kuulsusrikkamat ajajärku – 11. sajandi teist poolt ehk hilise rauaaja algusaega. Näitus koosneb kolmest eraldi väljapanekust, millest esimene on peamiselt arheoloogiaalane ja räägib juba Lennart Merile südamelähedastest teemadest, ent jõuab ka perioodi, kuhu kirjanik oma raamatutes allikate nappuse tõttu ei jõudnud. Sellest ka näituse nimi Hõbevalgeim. Eksponeeritakse kauneid ehteid ja seni peidus olnud aardeid. Teine ekspositsioon kannab nime Kaupmeeste jäljed ja kolmas osa on osalusekspositsioon, kus publikul avaneb võimalus näituse temaatikaga tutvuda läbi erinevate mänguliste tegevuste.