24. mail on viimsilase dokumentaalfilmi esilinastus

20.05.2017

Viimsilase Priit Valkna uus mänguline dokumentaalfilm „Naine pildil“ on kunstnikust (Laurentsius aka Lauri Sillak), kes asetab ennast tavatusse olukorda näituse ettevalmistamisel. Ta kolib oma ateljee vanasse tühjalt seisvasse puumajja ja plaanib kogu ettevalmistuse teha seal. Maja seinad aga peidavad saladusi.

See maja on kuulunud enne kommunaalkorteriteks jagamist fotograafidest vendadele. Esimese Eesti vabariigi aegu fotokunsti meistritele, vendadele Parikastele. Maja perenaisel Lilli Parikasel on jäänud rääkimata hulk saladusi selle pere tõusust ja langusest. Nüüd avanevad need lood ka Laurentsiusele.

Kuidas tulite ideele selline film teha?

Kui kuulsin, et ühel tuntud kunstnikul on selline plaan, siis uurisin, kas ta on nõus laskma end filmida, nii et see oleks piisavalt aus ja avalik. Et kas selline tavaliselt varjus hoitav protsess võimaldab sekkumist. Kui vastus oli jaatav, siis alustasime. Parikaste lugu sõlmis end sinna hiljem. Ajaloole juhtis tähelepanu ka Parikaste maja tänane omanik arhitekt Urmas Luure.

Kuidas kulges teekond ideest teostuseni?

Teekond oli pikk ja karidega. Kõigepealt ei olnud rahastust, et alustada. Siis jäi kunstnikul töö pooleli. Terveks aastaks. Oli ka korra tunne, et jätame sinnapaika. Aga kui Kultuurkapital toetas ja lõpu eel ka Allfilmi produtsent Pille Rünk oma kogemustega toeks tuli, siis see pidi ju sündima. Kõige raskemaks osutus aga tänapäevase poppkunstniku ja ajaloolise taustaga perenaise Lilli ühendamine terviklikuks looks. Arhiivide tolm on seni kätel.

Mis võtetel huvitavat juhtus, mis probleemid kerkisid?

Ma ei räägi krõpsudest ja kummituslikest asjade kukkumisest majas, aga selle pika aja jooksul juhtus nii mõndagi. Hämmastav on olnud Lauri vastupidavus ja kannatlikus. Ta on väga eriline inimene ja see on ka filmis tunda. Aga et ta pea kaamera ees ilma ette hoiatamata paljaks ajab või vanni puhkama ronib, seda peab nägema.

Mille poolest on film eriline?

Eks ta ole selles mõttes kokkuvõte esimese Eesti Vabariigi juurdumisest, sünnist, tõusust ja langusest. Emigreerumiste, tagakiusamiste ja hirmudeni välja. Nagu kokkuvõte meie 100 aastase riigi algusest. Parikaste elu on olnud sellega hästi paralleelne. Kui hoog oli sees, siis tehti uhkeid portreeülesvõtteid, filme ja isegi missivalimisi, ent kui tulid tagasilöögid, siis tehti ka pankrotte. Olen selles filmis püüdnud ühendada popkunsti ja ajaloo.

Miks filmi Viimsis näitate?

Minu elu on ju täna siin poolsaarel ja ma oleksin väga õnnelik, kui ka naabrid kaugemalt ja lähemalt seda pikka 5 aastast pingutust näeksid. Pätsid ja Laidonerid, kes pole Viimsile kauged, on filmi teemades ka osalised ja ajaloohuvi siinsel rahval jagub. Häid kunstnikke on siin ka, nii et miks mitte.

Kui kaua olete ise viimsilane?

Käisin aasta Viimsi koolis, kui uus koolimaja avati ja siin on palju klassikaaslasi ja sõpru. Isa võttis väikese klutina mind ikka Miiduranda Kirovi laevatehasesse kaasa, kuigi sünnikodu on Pirita pool. Perega lõime siia kodu 2004. aastal ja täna on see maja kahele nooremale lapsele sünnikodu. Vahel on tunne, et naabrid võiks siin naabreid paremini tunda, ent tuult ja päikest ju jagub!

Mis film järgmiseks tuleb? Või muud tegemised?

Järgmine tegemine ootab ees Islandil. Eesti TV-ga on meil koostöö ja juuli lõpus läheme pikemaks ajaks taga ajama ühe väga põneva Eesti emigrandi jälgi, mis otsapidi Islandi jalgpalli eduga seotud.

Olete ka „Vastutuulesaali“ (2007)režissöör. See on film dirigent Tõnu Kaljustest ja tema hullust ideest rajada Naissaarele ooperisaal. Kas midagi Viimsiga seotut ka veel on tulemas?

Enne, kui Naissaare rongiteed pole renoveeritud ja sadamat korda tehtud, mina vaikin. Hääletuks protestiks! Aga suhtugem kõigesse siiski huumoriga. See on ainuke asi, mis elus kõike võidab. Kui see kaob, on lõpp lähedal. Sellist pilku soovin ka neile kes "Naine Pildil" vaatama tulevad. Kõige raskemates katsumustes peitud tihti kõige absurdsem huumor.

Annika Koppel

Filmi „Naine pildil“ esilinastus Viimsi kinos 24. mail kell 20.05